ręka podtrzymuje wykres przedstawiający rozwój

Każdy manager staje przed wyzwaniem, jakim jest motywowanie pracowników. Zmotywowany zespół skuteczniej wykonuje swoje obowiązki i szybciej osiąga założone cele. Niektórzy liderzy stosują materialne zachęty — premie, nagrody, dodatki finansowe. Są bardzo ważne, ale czy gwarantują zadowolenie członków zespołu? Czy takie metody motywowania pracowników są skuteczne Mamy bardziej efektywne propozycje, które długoterminowo ukształtują dobre samopoczucie Twojego pracownika. Jak motywować pracowników? Przygotowaliśmy 6 sposobów na motywowanie pracowników, które pomogą Ci zwiększyć satysfakcję z pracy każdego członka Twojego zespołu. 

1. Jasno formułuj cele

Motywacją dla pracownika jest przekonanie, że to, co robi, ma znaczenie. Chce brać udział w rozwoju firmy i mieć wkład we wzrost osiąganych przez nią wyników. Mocniej zaangażuje się w działania, których efekty będą dostrzegalne i trwałe – niezależnie od misji firmy, w której jest zatrudniony. Wynika to z potrzeby poczucia sensu oraz gwarancji, że jego wysiłki nie pójdą na marne. Jeśli pracownik dostrzega wartość w swojej pracy, jego starania wkładane w osiąganie lepszych efektów nabierają mocy. W procesie motywowania zespołu pokaż jego członkom perspektywę. Wyjaśnij im znaczenie konkretnego działania dla firmy, zespołu oraz dla nich samych.

2. Mierz siły na zamiary

Jasno wytyczone cele pomagają pracownikom rozwijać się i zdobywać nowe kwalifikacje. Zatrzymaj się jednak na chwilę przy nowych członkach zespołu oraz tych, którzy wykonują zadania po raz pierwszy. Te osoby lepiej poczują się w zadaniach cząstkowych, zaplanowanych na krótszy okres. Dobrze, kiedy są jeszcze we wstępnej fazie realizacji – można wtedy łatwo skorygować ewentualne błędy. Odległe cele mogą na początku zniechęcać. Obawa przed porażką jest większa wśród osób z mniejszym doświadczeniem, a oddalona w czasie ocena umiejętności pracownika obniża jego zapał. Najlepiej zacząć od małych kroków. Stopniowo uwolnisz w pracowniku potencjał, którego nawet się nie spodziewałeś. Szczególnie pierwsze poprawnie wykonane zadanie na długo pozostanie wewnętrznym motywatorem.

Motywowanie pracowników zacznij od wzbudzenia w nich pragnienia osiągania lepszych rezultatów. Dopiero potem pojawi się działanie. Przed delegowaniem zadania upewnij się, że nie okaże się ono przytłaczające dla pracownika.

3. Stwórz zespół na zasadach prawdziwej wspólnoty

Zaangażowanie pracownika już w początkowy etap formułowania celów firmy gwarantuje pozytywną motywację. Z jej efektów będą czerpać wszyscy członkowie zespołu. Pracownik dostrzega swoją rolę oraz znaczenie posiadanych umiejętności. Wzrasta jego poczucie bycia potrzebnym, a to przekłada się na wzrost poczucia odpowiedzialności za osiągane przez firmę rezultaty.

W Katalogu Marzeń wierzymy, że ludzie bardziej angażują się w to, co sami tworzą. Kiedy przyświeca im wspólna idea, wzajemne wsparcie obejmuje wszystkich partycypujących w działaniu. Jako członkowie zespołu pomagamy sobie i wzajemnie motywujemy. Mamy ważne zadanie — działamy, aby spełniać marzenia. Współdzielenie celu pozytywnie wpływa na nasze morale. Wzajemnie motywujemy się do podejmowania coraz to większych wyzwań i nieustannie podnosimy swoje kwalifikacje. Nie brakuje również czasu na integrację i spełnianie naszych prywatnych marzeń — dzięki temu tworzymy prawdziwy #DreamTeam. Jak zbudować Prawdziwy Zespół Marzeń podpowiada nasza szefowa Asia.

Integracja w Katalogu Marzeń. Sposób na motywowanie pracowników
Zdjęcie z jesiennej integracji zespołu — Lot Balonem

4. Rozmawiaj, wyjaśniaj, rozwiązuj problemy — przepis na motywowanie pracowników

Żadne sposoby motywowania pracowników nie zadziałają, jeśli nie poznasz wcześniej potrzeb swojego zespołu. Dlatego tak istotna jest dobra komunikacja wewnątrz organizacji. Bez tego nie uda Ci się skutecznie wprowadzić żadnego programu motywacyjnego. Twoim zadaniem jest poznać oczekiwania ludzi, którymi zarządzasz. Nie może to być jednak działanie jednorazowe, ponieważ oczekiwania te mogą zmieniać się w czasie. Ciekawym pomysłem jest systematyczne przeprowadzanie badania satysfakcji pracowników. Dzięki temu łatwiej poznać opinie członków zespołu o tym, co można w przedsiębiorstwie zmienić tak, aby stanowiło dla nich przyjazne miejsce pracy.

5. Sztuka głaskologii, czyli nie bój się chwalić

Jak motywować pracowników bez dodatkowych kosztów? Motywacja w pracy ma olbrzymie znaczenie. Każdy pracownik potrzebuje werbalnego potwierdzenia swoich umiejętności i kompetencji. Wypełnianie obowiązków bez informacji zwrotnej może w krótkim czasie doprowadzić do wypalenia zawodowego, dlatego tak istotne jest stosowanie pochwał. Nie obawiaj się, że pracownicy przestaną się przez nie starać. Docenią to, że ktoś zauważa ich osiągnięcia i uwierzą w sens swojej pracy. Pochwała dla jednego pracownika wpłynie też na resztę zespołu, który zobaczy, że doceniasz rzetelne wykonywanie zadań.

6. Motywowanie pracowników przez nagradzanie i docenianie

Możesz połączyć materialne i niematerialne motywowanie pracowników. Nagrody dopełnią wszystkie wymienione wyżej sposoby motywowania. Aby spełniły swoje zadanie, muszą być dopasowane do każdego członka zespołu. Wybór nagrody to nie lada wyzwanie. Dobrym rozwiązaniem może okazać się voucher na prezent dla pracownika. Jest czymś więcej niż zwykła premia — dobrze dopasowany do preferencji Obdarowanego, pomoże zaakcentować, że jest ważny, a jego potrzeby są dla Ciebie istotne, skoro dowiedziałeś się, jakie ma hobby i co lubi. Podaruj pracownikowi relaks w ramach Pakietu Beauty&SPA, dodatkową dawkę adrenaliny w Pakiecie Szybcy i Wściekli czy voucher na gokarty z przyjaciółmi. Takie prezenty pozostawią nagrodzonej osobie dowolność miejsca i czasu realizacji, a sieć Partnerów w całej Polsce pozwoli na wybranie nagrody najlepiej spełniającej oczekiwania pracownika.

Motywowanie pracowników jest prostsze w teorii niż w praktyce. Cały proces motywowania powinien być starannie zaplanowany, długotrwały i konsekwentny. Wtedy skutecznie wpłynie na efektywność pracowników i atmosferę w zespole. Będąc liderem zespołu, pamiętaj o zróżnicowaniu i atrakcyjności narzędzi motywowania — to da Ci większe możliwości sprostania oczekiwaniom pracowników i umożliwi w pełni wykorzystać ich potencjał.

Klaudia Bogusz

Content Specialist

Moje największe miłości to podróże, jedzenie i… jedzenie. Lubię aktywnie spędzać czas i tylko dlatego mieszczę się jeszcze w drzwiach do biura. W wolnych chwilach czytam, piszę i generuję nowe pokłady pozytywnej energii podczas górskich wędrówek.

Zostaw odpowiedź