ręka podtrzymuje wykres przedstawiający rozwój

Każdy menedżer staje przed wyzwaniem, jakim jest zarządzanie zasobami ludzkimi, w tym motywowanie pracowników. Badania pokazują, że zmotywowany zespół skuteczniej wykonuje swoje obowiązki i szybciej osiąga założone cele. To przekłada się na prężny rozwój firmy i większe zyski. Jednak żeby taki proces nastąpił, trzeba zapewnić zespołowi odpowiednie warunki pracy, poczucie bezpieczeństwa i powody do wzmożonego zaangażowania się w zadania.

Niektórzy liderzy stosują w miejscu pracy materialne zachęty — premie uznaniowe, nagrody, dodatki finansowe. Są bardzo ważne, ale czy motywowanie finansowe faktycznie gwarantuje zadowolenie członków zespołu? Co stanowi istotę motywacji danego pracownika? Jakie są czynniki motywujące pracowników do efektywnego wykonywania obowiązków? Jaki system motywacji wprowadzić, żeby nie było konieczności zwiększania nakładów finansowych? Jak jednocześnie wspierać rozwój pracowników?

Przygotowaliśmy 6 sposobów na skuteczne motywowanie pracowników. Pomogą zapewnić członkom zespołu coś ważniejszego od korzyści materialnych, skutecznie zwiększając satysfakcję z pracy. Zapewniamy, że długoterminowo ukształtują dobre samopoczucie pracowników, a to pozytywnie wpłynie na osiąganie celów.

1. Jasno formułuj cele, czyli sekret motywacji pracowników

Istotą motywacji wewnętrznej pracownika jest przekonanie, że to, co on robi, ma znaczenie.Ludzie widzący sens w swojej pracy po prostu chcą pracować.Chcą brać udział w rozwoju firmy i wnieść swój wkład we wzrost osiąganych przez nią wyników.

Pracownik podejdzie z większym zaangażowaniem do wykonywanych obowiązków, jeżeli efekty działań będą dostrzegalne i trwałe — niezależnie od misji firmy, która go zatrudnia. Wynika to z potrzeby poczucia sensu oraz gwarancji, że wysiłki pracownika nie pójdą na marne. Gdy dana osoba widzi wartość swojej pracy, jej starania wkładane w osiąganie lepszych efektów nabierają mocy. Dokładnie tak działa motywacja.

W procesie motywowania zespołu w pierwszej kolejności pokaż jego członkom perspektywę. Wyjaśnij im znaczenie konkretnego działania dla firmy, zespołu oraz dla nich samych. Zapytaj też o ich zdanie, żeby poczuli się ważni i rozwinęli poczucie odpowiedzialności w miejscu pracy.

2. Mierz siły na zamiary — skuteczna motywacja pracowników

Jasno wytyczone cele pomagają rozwijać się podczas wykonywania obowiązków i zdobywać kolejne kwalifikacje. Warto postawić na takie metody motywowania pracowników, które wspierają rozwój osobisty i realizację marzeń zespołu.

Zatrzymaj się jednak na chwilę przy nowych członkach zespołu oraz osobach podchodzących do zadań po raz pierwszy. Tacy pracownicy lepiej poczują się w zadaniach cząstkowych, zaplanowanych na krótszy okres. Dobrze, kiedy są jeszcze we wstępnej fazie realizacji — wtedy łatwo da się skorygować ewentualne błędy i doprowadzić do efektywnej pracy.

Odległe cele mogą na początku zniechęcać. Obawa przed porażką jest większa wśród osób z mniejszym doświadczeniem, w dodatku oddalona w czasie ocena umiejętności znacznie obniża zapał. Żeby wesprzeć motywację pracownika, który dopiero podjął pracę, najlepiej zacząć od małych kroków. Stopniowo uwolnisz w pracowniku potencjał, jakiego nawet się nie spodziewasz. Szczególnie pierwsze poprawnie wykonane zadanie na długo pozostanie wewnętrznym motywatorem.

Motywowanie pracownika zacznij od wzbudzenia w nim pragnienia osiągania lepszych rezultatów.Dopiero potem pojawi się działanie. Przed delegowaniem zadania upewnij się, że nie okaże się ono przytłaczające — stawiaj pracownikom wyzwania, jakim mogą sprostać, inaczej ich motywacja do pracy upadnie.

3. Stwórz zespół na zasadach prawdziwej wspólnoty

Zaangażowanie każdego już w początkowy etap formułowania celów firmy znacznie motywuje pracowników. Z efektów takiej pracy będą czerpać wszyscy. Pracownik dostrzega swoją rolę oraz znaczenie posiadanych umiejętności. Wzrasta świadomość bycia potrzebnym u danego pracownika, a to przekłada się na zwiększenie poczucia odpowiedzialności za osiągane przez przedsiębiorstwo rezultaty.

W Katalogu Marzeń wierzymy, że ludzie bardziej angażują się w to, co sami tworzą. Kiedy przyświeca im wspólna idea, wzajemne wsparcie obejmuje wszystkich partycypujących w działaniu. Jako członkowie zespołu pomagamy sobie i wzajemnie motywujemy. Mamy ważne zadanie — jako pracownicy działamy, aby spełniać marzenia.

Współdzielenie celu pozytywnie wpływa na nasze morale i ułatwia wykonywanie obowiązków. Wzajemnie motywujemy się do podejmowania coraz to większych wyzwań i nieustannie podnosimy własne kwalifikacje. Nie brakuje również czasu na integrację i spełnianie prywatnych marzeń — dzięki temu tworzymy prawdziwy #DreamTeam i dbamy o odpowiednią atmosferę. Jak zbudować Prawdziwy Zespół Marzeń? Na to pytanie odpowiada nasza szefowa Asia.

Integracja w Katalogu Marzeń. Sposób na motywowanie pracowników
Zdjęcie z jesiennej integracji zespołu — Lot Balonem

4. Rozmawiaj, wyjaśniaj, rozwiązuj problemy — sposoby motywowania pracowników

Zmotywowany pracownik to taki, którego potrzeby są realizowane. Żadne sposoby motywacji pracowników nie zadziałają, jeśli nie poznasz wcześniej pragnień swojego zespołu. Dlatego tak istotna jest dobra komunikacja wewnątrz organizacji. Bez tego nie uda Ci się skutecznie wprowadzić wartościowego programu motywowania pracowników. Ukrywanie przed podwładnymi ważnych dla firmy spraw może również przełożyć się na ich brak zaufania i niepokój.

Twoim zadaniem jest poznać oczekiwania ludzi, którymi zarządzasz. Nie może to być jednak działanie jednorazowe, ponieważ oczekiwania te zazwyczaj zmieniają się w czasie. Nie musisz rozmawiać ze swoimi pracownikami codziennie, ale warto robić to w miarę regularnie.

Ciekawym pomysłem jest systematyczne przeprowadzanie badania satysfakcji pracowników. Dzięki temu łatwiej poznać opinie członków zespołu o tym, co można zmienić, żeby środowisko pracy okazało się przyjazne i zapanowała dobra atmosfera.

5. Sztuka głaskologii, czyli nie bój się chwalić, by motywować pracowników

Jak motywować pracownika bez dodatkowych kosztów? To proste: zadbaj, żeby pracownik wiedział, że zrobił coś dobrze. W odpowiedni sposób doceń realizację określonego działania i pochwal wykonaną pracę. To naprawdę działa!

Każdy pracownik potrzebuje werbalnego potwierdzenia swoich umiejętności oraz kompetencji. Konieczność wykonywania obowiązków bez informacji zwrotnej może w krótkim czasie doprowadzić do wypalenia zawodowego i obawy przed utratą pracy. Dlatego motywacja pracowników powinna zawierać stosowanie pochwał.

Nie obawiaj się, że pracownik przestanie się starać, jeżeli go „pogłaszczesz”. Wręcz przeciwnie! Doceni to, że jego praca została zauważona. Zrobi mu się miło, że ktoś zwrócił uwagę na wypracowane osiągnięcia. Uwierzy w sens tego, co robi. Pochwała dla jednego pracownika wpłynie też na resztę zespołu, który zobaczy, że doceniasz rzetelne wykonywanie zadań.

6. Motywowanie pracowników przez nagradzanie i docenianie

Możesz połączyć materialne i niematerialne motywowanie pracowników. Nagrody dopełnią wszystkie wymienione wyżej sposoby motywowania. Aby spełniły swoje zadanie, a więc okazały się najbardziej skuteczne, muszą być dopasowane do każdego członka zespołu.

Wybór nagrody to nie lada wyzwanie, żeby skutecznie zmotywować pracownika do efektywnej pracy. Czy postawić na motywowanie finansowe w postaci premii? Czy zapewnić wyjazdy integracyjne dla wyróżniających się osób? Czy znaleźć jeszcze inny pomysł na nagrodę?

Dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu wzrasta motywacja pracownika, może okazać się voucher na prezent dla pracownika. Jest czymś więcej niż zwykła premia — dobrze dopasowany do preferencji obdarowanego pomoże zaakcentować, że jest on ważny, a jego potrzeby mają dla Ciebie znaczenie, skoro dowiedziałeś się, jakie ma hobby i co lubi. Podaruj pracownikowi relaks w ramach Pakietu Beauty&SPA, dodatkową dawkę adrenaliny w Pakiecie Szybcy i Wściekli czy voucher na gokarty z przyjaciółmi. Takie prezenty pozostawią nagrodzonej osobie dowolność miejsca i czasu realizacji. Szybko zauważysz, że motywacja do pracy rośnie!

Sposoby motywowania pracowników — dobierz je z głową

Jak widzisz, rodzaje motywacji są różne. Według badań motywowanie pozapłacowe zazwyczaj przynosi lepsze efekty niż premie uznaniowe czy inne benefity finansowe. Motywacja wewnętrzna, która pozwala realizować potrzeby wyższe, jest zatem kluczowa w procesie pracy.

Jednak żeby odpowiednio zmotywować pracownika, cały proces motywowania powinien być starannie zaplanowany, długotrwały i konsekwentny oraz działać w zgodzie z potrzebami pracowników. Wysoki poziom motywacji przekłada się na widoczną efektywność. Przy okazji w firmie panuje pozytywna atmosfera.

Będąc liderem zespołu i decydując się na dany sposób motywowania, pamiętaj o zróżnicowaniu i atrakcyjności stosowanych narzędzi, czyli czynników motywacyjnych — to da Ci większe szanse na sprostanie oczekiwaniom pracowników i pozwoli w pełni wykorzystać ich potencjał. Obok wspomnianych przez nas kwestii przemyśl też, czy motywację pracowników zwiększy na przykład możliwość pracy zdalnej, czy elastyczny czas pracy.

Miej jednocześnie świadomość, że to, co motywuje na przykład pracowników branży produkcyjnej, niekoniecznie w ten sam sposób sprawdza się gdzie indziej. Tak samo pracownicy biurowi mogą reagować na zupełnie inne czynniki, niż dzieje się to w przypadku pracowników produkcyjnych. Dlatego działaj z głową, by w pełni podążać za faktycznymi potrzebami pracowników i zwiększyć ich poziom motywacji.

Pamiętaj też, że znajdziesz u nas bogaty wybór voucherów, które okażą się bardzo przydatne w procesie motywacji pracowników. Po prostu napisz do nas, a my pokażemy, co możemy dla Ciebie zrobić.

Klaudia Bogusz

Content Specialist

Moje największe miłości to podróże, jedzenie i… jedzenie. Lubię aktywnie spędzać czas i tylko dlatego mieszczę się jeszcze w drzwiach do biura. W wolnych chwilach czytam, piszę i generuję nowe pokłady pozytywnej energii podczas górskich wędrówek.

Zostaw odpowiedź