Młody mężczyzna patrzy w górę na jasnym tle głęboko zamyślony

Załóżmy, że pracujemy od dwudziestego piątego do sześćdziesiątego piątego roku życia. 40 lat! Czterdzieści lat człowiek poświęca pracy. To średnio 14 600 dni, 350 400 godzin… Dane mówią same za siebie. Nawet odliczając urlopy i święta, jesteśmy aktywni zawodowo przez większą część naszego życia. Jak to znieść, aby mieć z tego mnóstwo satysfakcji i mało frustracji?

Podobno jeśli kochamy to, co robimy, nie przepracujemy w życiu ani jednego dnia. Z kolei jeśli z utęsknieniem czekamy na opuszczenie biura, praca jawi się tylko jako przykra konieczność i źródło dochodów potrzebnych do realizacji celów. Zatem wiele zależy od nastawienia. Zarabianie na swojej pasji może stanowić niewyczerpane źródło radości, klucz do sukcesu i szczęścia. Warto zadać sobie bardzo ważne pytania: Praca — pasja czy obowiązek? Czy praca pozwala rozwijać swoje pasje? Czy zawodowy obowiązek nie wyklucza pasji?

Jako zespół Katalogu Marzeń mocno wierzymy, że praca nie musi być przykrą koniecznością i samym obowiązkiem! Jeśli odpowiednio do niej podejdziesz, sprawi ogromną radość i umożliwi spełnianie najskrytszych marzeń! Jak połączyć pracę i pasję? W artykule chcemy podzielić się szczerymi przemyśleniami na ten temat.

Czym jest pasja?

Pasję można scharakteryzować jako energię życiową, która nas napędza do działania, daje nam siły i sprawia, że się czymś ekscytujemy. Pasja to nasze paliwo. Ono sprawia, że chce nam się żyć, uśmiechać, podejmować nowe wyzwania i czerpać z tego wszystkiego poczucie spełnienia, szczerą radość i inne pozytywne emocje. Jeżeli kochasz to, co robisz — już wiesz, że udało Ci się odkryć swoją pasję!

Niektórzy są zdania, że pasja oznacza samo co hobby — że po prostu stanowi ulubioną czynność wykonywaną dla relaksu i przyjemności w wolnym czasie. Według nas pasja to znacznie więcej niż hobby. Jest jak wielkie ognisko przy małej iskierce.

Pasję próbowali zdefiniować różni psychologowie. Ciekawe podejście do niej zaproponował Rober J. Vallerand. Według niego pasja to jeden z wyznaczników tożsamości człowieka. Uznał ją za silną skłonność do podejmowania aktywności, jaką dana osoba lubi i uznaje za ważną, jakiej poświęca dużo czasu, uwagi i energii. Jednocześnie podzielił pasję na dwa rodzaje: harmonijną i obsesyjną. Pasja harmonijna rodzi się z wewnętrznej potrzeby zrobienia czegoś, a więc prowadzi do harmonii i równowagi. Z kolei pasję obsesyjną napędzają zewnętrzne nagrody i osiągnięcia, zatem człowiek skupia się na osiągnięciu sukcesu i wiecznie goni za uznaniem. Chwilowo daje mu to radość, ale na dłuższą metę rodzi frustrację.

Grunt to odnaleźć w sobie pasję harmonijną i realizować ją wszędzie, gdzie się da. Czy jest to możliwe podczas pracy? Czy jednak obowiązek i pasja nie idą w parze?

Praca — pasja czy obowiązek? Czy trzeba wybrać jedno?

Praca i pasja nie muszą się wzajemnie wykluczać. Możesz jednocześnie na czymś zarabiać i czerpać z tego masę frajdy. To, że dostajesz zapłatę za wykonywanie określonych obowiązków, wcale nie oznacza, że nie stają się one źródłem radości.

Według badań satysfakcja z pracy ma dla pracownika większe znaczenie niż zarobki. Około 67% ludzi bardziej ceni życie zawodowe dostarczające im poczucia sensu od życia zawodowego, które zapewnia stabilność i wysoką płacę. Zarabianie pieniędzy nie musi się wiązać z ekscytacją i spełnieniem, ale zdecydowanie może!

Jak skutecznie połączyć pracę z pasją? Dajemy kilka przydatnych wskazówek.

Nie bój się zmian

Ludzie czują się bezpiecznie w sytuacjach, które dobrze znają. To naturalne, że bronią się przed zmianami. Wszystko, co nieznane, wywołuje niepokój, uruchamia alarm w mózgu. Pojawia się szereg wątpliwości. Czy dam radę? Czy poradzę sobie w nowej rzeczywistości? Czy nie lepiej pozostać tu, gdzie jestem? Jednak nie zapominaj, że zmiany są ważne. One pozwalają się rozwijać. Jeżeli czujesz, że musisz coś zmienić, żeby praca stała się pasją, nie wahaj się.

Człowiek ze wszystkich sił stara się przygotować do tego, co go czeka w przyszłości. Idzie na studia, kończy kursy, rozpisuje scenariusze możliwych wydarzeń. Takie działania absolutnie nie są złe! Ale w żaden sposób nie gwarantują braku zaskoczenia i sztywno określonego ciągu zdarzeń. Żeby spełniać swoje marzenia, często trzeba stawić czoła niepewności. Pamiętaj, że kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana!

Zajrzyj w głąb siebie

Brzmi banalnie, prawda? Ale to wcale nie jest takie proste. Poznawanie siebie wymaga skupienia i pracy, świadczy o wysokim poziomie samoświadomości. Im lepiej uda nam się poznać samych siebie, tym lepiej dostosujemy pracę do naszych mocnych stron i talentów. Będziemy wykonywać obowiązki z większą przyjemnością, gdyż to, co robimy, sprawi nam radość.

Poznawanie siebie to proces, który trwa bez przerwy przez całe życie. Nigdy się nie kończy, bo przecież zmieniamy się na przestrzeni czasu. Warto zastanowić się nad tym, kim tak naprawdę jesteśmy, żeby odnaleźć zajęcie wywołujące satysfakcję.

Poznanie samego siebie to klucz do sukcesu, dlatego w poszukiwaniu zawodowej pasji, która napędzi do działania, potrzebne jest zidentyfikowanie tego, co daje nam satysfakcję i sprawia przyjemność.

Czy Praca Może Być Pasją? - zdjęcie nr 1

Poznaj siebie i dowiedz się, jak połączyć pasję z pracą!

W czym jestem ekspertem?

Słowo „ekspert” kojarzy nam się z inteligencją, wiedzą i doświadczeniem. Wbrew pozorom jednak nie musisz być alfą i omegą w danym zagadnieniu, aby być uznanym za eksperta, który może dzielić się tym, co wie i prowadzić innych. Znajdź dziedzinę, w której jesteś dobry, ale nie zapominaj, że uczymy się całe życie. To pytanie powinno zatem brzmieć: na czym się znam i co chcę w sobie rozwijać?

Co jest dla mnie ważne w życiu i pracy?

Mentorzy i specjaliści od rozwijania zespołów wiedzą, że każdy może mieć inną motywację. Wbrew pozorom pieniądze nie zawsze są tym, co napędza do osiągania kolejnych celów. Warto poszukać tej jednej rzeczy, która sprawia, że staramy się dostarczać w pracy nowe rozwiązania. Może to być potrzeba bycia uznanym, albo świadomość niesienia pomocy. Tutaj nie ma złych odpowiedzi.

W jakim środowisku pracuję najlepiej?

Do satysfakcjonującej pracy potrzebujesz ciszy? A może znacznie szczęśliwszy czujesz się w otoczeniu innych osób, z którymi na bieżąco możesz zderzać pomysły? Jaką rolę najczęściej przyjmujesz w zespole i jak wpływa ona na poziom Twojego zadowolenia w pracy?

To wszystko są bardzo ważne pytania, które pomogą Ci zdecydować, jakie środowisko będzie sprawiało, że codzienna praca da Ci poczucie spełnienia. Pamiętaj, że odpowiedź na to pytanie może się zmieniać z czasem i zależy od tego, co robisz na co dzień. Twoja rola przecież też może ulec zmianie, a wraz z nią zmienią się również potrzeby.

Co lubię robić?

Psycholog Mihály Csíkszentmihályi w swej teorii przepływu dowiódł, że potrafimy całkowicie zatracić się w tych czynnościach, które są jednocześnie dla nas znajome i pozwalają nam się uczyć. Czy jest coś, co sprawia Ci przyjemność tak dużą, że zapominasz o upływie czasu? To jest właśnie „Flow”, które daje nam satysfakcję i poczucie sensu.

Jakie są moje mocne strony?

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, co wnosimy do zespołów i z czym to się wiąże. Swoje mocne strony warto poznać. Bardzo pomaga w tym skomplikowany, choć niezwykle wiarygodnyTest Gallupa. Za jego pomocą odkryjesz tzw. talenty, które są podświadomie zakodowanymi wzorcami zachowań. Czego możesz dowiedzieć się z takiego testu?

  • co motywuje Cię do działania?
  • co Cię demotywuje i dlaczego?
  • czego potrzebujesz, by się rozwijać?

Test Gallupa warto omówić z certyfikowanym trenerem, który opracuje dla Ciebie plan rozwoju zgodny z talentami. To również okazja, by omówić wynik testu i dowiedzieć się, jakie cienie i blaski posiadają Twoje talenty.

Co dodaje mi energii w pracy?

Wielu osobom praca kojarzy się z czymś co po prostu trzeba zrobić, niezależnie od tego, czy dane czynności lubimy, czy też nie. Niestety zadania, które „drenują” nasze baterie, będą również powodowały spadki energii, które odczujemy w życiu pozazawodowym. Koniecznie znajdź w codziennym kalendarzu czas na robienie rzeczy, które te baterie doładowują. Może to być krótka przerwa na kawę, spacer, albo cokolwiek, co sprawi, że po dniu spędzonym w biurze będziesz nadal mieć siłę i ochotę na robienie czegoś fajnego.

Obierz cel

Jak jeszcze połączyć pracę z pasją? Zastanów się, co tak właściwie chcesz osiągnąć. Następnie przemyśl, co musisz zrobić, żeby to osiągnąć. Warto rozpisać sobie na kartce cały plan, krok po kroku, po czym odhaczać kolejne przebyte etapy. Dzięki temu zyskasz świadomość, że faktycznie posuwasz się do przodu i nie ustajesz w wysiłkach.

Przede wszystkim przygotuj się na ciężką i systematyczną pracę. Znacznie łatwiej jest marzyć o pracy marzeń, niż ją dostać albo samemu sobie stworzyć. Ale wierzymy, że chęć realizowania najskrytszych pragnień doda Ci sił

Małymi krokami do celu

Każdy z nas chciałby osiągnąć sukces i poczucie spełniania od razu, natychmiast, bez czekania. Połączenie pasji i pracy jest jak najbardziej możliwe, jednak składa się z wielu kroków. Być może zajmie Ci więcej czasu, niż zakładasz. Być może po drodze zadzieje się coś, czego się nie spodziewasz. Być może w pewnym momencie zapragniesz zrezygnować.

Nie poddawaj się, nawet jeśli będzie trudno. Nie daj się pokonać wymówkom i wątpliwościom. Zrób wszystko, żeby stawić czoła swoim obawom! Bezsilność i niezdecydowanie warto odrzucić w kąt. Jedyne dobre rozwiązanie to… działanie!

Porażki jako element sukcesu

Nie od razu Rzym zbudowano. Brzmi jak wytarty frazes? Być może, ale jego znaczenie od lat pozostaje niezmiennie prawdziwe. Często na drodze do połączenia pracy i pasji wykonasz dwa kroki do przodu, po czym cofniesz się o jeden. Kiedy próbujesz nowych rzeczy i wchodzisz na nieznane ścieżki, to w pełni normalne, że czasem zboczysz w ślepy zaułek, z którego musisz się wycofać. Po prostu się na to przygotuj i bądź dobrej myśli.

Porażki wchodzą w skład fundamentu, na jakim budujesz swój sukces. Ważne, żeby wyciągnąć z nich cenną lekcję na przyszłość i nie rezygnować. Możesz żałować podjętych prób albo żałować, że nawet nie udało Ci się podjąć próby, a potem rozmyślać w nieskończoność, jak by to było… Zdecyduj, co wydaje się bardziej wartościowe!

Czy Praca Może Być Pasją? - zdjęcie nr 2Jeśli bardzo chcesz, możesz połączyć pracę z pasją. Nie poddawaj się w działaniu i dąż do celu!

Rozwijaj się

Udało Ci się odkryć pasję i chcesz połączyć ją z karierą zawodową? Postaw na rozwój. Zdobywaj nową wiedzę i umiejętności w obszarze, jaki sobie wybierzesz. Czytaj książki tematyczne, bierz udział w szkoleniach i webinarach. Jeśli zdobędziesz podstawę teoretyczną, ćwicz ją i testuj w praktyce.

Gwarantujemy, że poszerzanie własnych horyzontów dostarczy Ci mnóstwa zadowolenia i miłych niespodzianek. A poza tym ułatwi znalezienie wymarzonego stanowiska, na którym zrealizujesz pasję. Pracodawca przekona się, że dużo umiesz i że staniesz się wartościowym członkiem zespołu.

Zawsze warto jest nauczyć się języka obcego, który może zmienić nie tylko nasze życie zawodowe, ale przecież przyda się też na wakacjach lub podczas wymarzonej podróży. Wszelkiego rodzaju warsztaty rękodzieła mają z kolei ogromną moc relaksowania, a nawet mogą stać się niewielkim biznesem, który będziesz rozwijać poza etatem.

Znajdź pracę dającą satysfakcję

W pracy spędzasz około jednej trzeciej swojego życia. Zastanów się, czy obecne miejsce pracy przynosi Ci radość, gwarantuje rozwój i wzrost. Wspaniale jest czuć, że masz wpływ na to, co robisz. Jeśli praca to dla Ciebie tylko przykry obowiązek, otrzymujesz jasny sygnał, że trzeba coś zmienić.

Nie zawsze znajdujemy pracę marzeń na samym początku kariery zawodowej. Kluczem do sukcesu jest cierpliwość, wytrwałość i… odwaga. Pamiętaj, że strach zabił więcej marzeń, niż porażka kiedykolwiek zdoła. Zdecyduj się, by poznać siebie, swoje mocne i słabe strony. Kiedy je zrozumiesz, a potem przeanalizujesz, w jakich sytuacjach czujesz się pewnie, w czym się sprawdzasz — wybór ścieżki zawodowej okaże się łatwiejszy. Nawet jeśli na początku nie wszystko idzie według planu, nie poddawaj się! Naprawdę warto robić to, co się lubi!

Świetny przykład stanowią partnerzy Katalogu Marzeń. Codziennie wspieramy ich w pracy i wspólnie spełniamy marzenia! To dzięki swojej miłości do przestworzy mogą polecieć z Tobą paralotnią czy skoczyć ze spadochronem. Jeśli dasz im szansę, zarażą Cię pasją do sportów wodnych, szalejąc na wakeboardziewspinając się po górach i i pokonując wspólnie z Tobą granice możliwości. Gdyby tego nie kochali, już dawno zmieniliby profesję!

Praca i pasja — czy musisz być przedsiębiorcą?

Czy masz szansę realizować pasję tylko na stanowisku, jakie samodzielnie sobie stworzysz? Wcale nie! Panuje ogólna opinia, że aby spełniać marzenia w pracy, trzeba być właścicielem firmy. W rzeczywistości możesz realizować się w pełni, pracując dla kogoś. Nie musisz posiadać własnego przedsiębiorstwa, żeby robić to, co daje Ci poczucie spełnienia.

Jeśli od dawna myślisz o założeniu firmy — jak najbardziej nic nie stoi na przeszkodzie. Jeżeli jednak nie masz takich aspiracji, nie zmuszaj się. Po prostu dołącz do wybranej organizacji, zgodnej z tym, czego potrzebujesz, i stań się jej częścią. Pracowanie dla kogoś nie wyklucza spełniania własnych marzeń!

Czy teraz zgadzasz się z nami, że łączenie pracy i pasji to dobry pomysł? A może chcesz, żeby nasi partnerzy zarazili Cię swoją pasją i pokazali nową ścieżkę, jaką warto podążać? W tym celu koniecznie zajrzyj do naszej oferty. Powodzenia!

Klaudia Bogusz

Content Specialist

Moje największe miłości to podróże, jedzenie i… jedzenie. Lubię aktywnie spędzać czas i tylko dlatego mieszczę się jeszcze w drzwiach do biura. W wolnych chwilach czytam, piszę i generuję nowe pokłady pozytywnej energii podczas górskich wędrówek.

Zostaw odpowiedź