Młody mężczyzna patrzy w górę na jasnym tle głęboko zamyślony

Załóżmy, że pracujemy od 25 do 65 roku życia. 40 lat! Czterdzieści lat spędzamy w pracy. To średnio 14 600 dni, 350 400 godzin… Nawet odliczając urlopy i święta, jesteśmy aktywni zawodowo przez większą część naszego życia. Jak to znieść? 🙂 

Podobno, jeśli kochamy to co robimy, nie przepracujemy w życiu ani jednego dnia. Być może zarabianie na swojej pasji jest kluczem do sukcesu i szczęścia. Czy praca w ogóle może być pasją? A może należy zupełnie oddzielić pracę od pasji? Przygotowujemy dla Was cykl podcastów „Napędzani marzeniami”. To seria rozmów z osobami, które mają pasje i czują się w nich spełnione. W wielu przypadkach sprawnie zmieniają je w źródło swojego utrzymania. Pojawi się już niedługo, stay tuned!

Jako zespół Katalogu Marzeń mocno wierzymy, że w pracy można spełniać marzenia! Chcieliśmy podzielić się z Wami szczerymi przemyśleniami na ten temat. Co zrobić, żeby w pracy realizować swoje marzenia?

Praca — pasja czy obowiązek? Nie bój się zmian

Czujemy się bezpiecznie w sytuacjach, które znamy. Naturalnie bronimy się przed zmianami. Wszystko to, co nieznane wywołuje mały alarm w naszym mózgu. Dam radę? Poradzę sobie w nowej rzeczywistości? Ze wszystkich sił staramy się przygotować do tego, co nas czeka. Idziemy na studia, kursy, czytamy książki, rozpisujemy scenariusze możliwych wydarzeń. Takie działania nie są złe! Ale nie gwarantują nam braku zaskoczenia i sztywno określonego ciągu zdarzeń. Żeby spełniać swoje marzenia, często trzeba stawić czoła niepewności. A kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana!

Zajrzyj w głąb siebie

Brzmi banalnie, prawda? Nie jest wcale takie proste. Poznawanie siebie wymaga skupienia i pracy. Nigdy się nie kończy, bo przecież zmieniamy się na przestrzeni czasu. Im lepiej uda nam się poznać samych siebie, tym lepiej jesteśmy w stanie dostosować pracę do naszych mocnych stron i talentów. Wykonujemy obowiązki z większą przyjemnością, bo to, co robimy sprawia nam radość. Jeśli chcesz połączyć pracę z pasją, zacznij od odpowiedzenia sobie na pytania:

Czy Praca Może Być Pasją? - zdjęcie nr 1

Poznaj siebie i dowiedz się, jak połączyć pasję z pracą!

Poznawanie siebie to proces, który trwa bez przerwy przez całe życie. Warto jednak zastanowić się nad tym, kim tak naprawdę jesteśmy, żeby odnaleźć zajęcie, które da nam satysfakcję.

Małymi krokami do celu

Każdy z nas chciałby osiągnąć sukces od razu. Połączenie pasji i pracy jest jak najbardziej możliwe, jednak składa się z wielu kroków. Być może zajmie Ci więcej czasu, niż się spodziewałeś. Nie daj się jednak pokonać wymówkom i wątpliwościom. Musisz stawić czoła swoim obawom! Bezsilność i niezdecydowanie odstawiamy w kąt. Jedyne dobre rozwiązanie to… działanie!

Porażki są elementem sukcesu

Nie od razu Rzym zbudowano. Wytarty frazes? Być może, ale jego znaczenie od lat pozostaje niezmiennie prawdziwe. Często na drodze do połączenia pracy i pasji wykonamy dwa kroki do przodu, po czym jeden w tył. Trzeba być na to przygotowanym. Możemy jednak żałować podjętych prób albo żałować, że nawet nie spróbowaliśmy i rozmyślać w nieskończoność, jakby to było… Sami zdecydujcie, co wybrać!

Czy Praca Może Być Pasją? - zdjęcie nr 2Jeśli bardzo chcesz, możesz połączyć pracę z pasją. Nie poddawaj się w działaniu i dąż do celu!

Praca i pasja — czy musisz być przedsiębiorcą?

Wcale nie! Panuje ogólna opinia, że aby spełniać swoje marzenia w pracy musimy być właścicielem firmy. W rzeczywistości możemy realizować marzenia, pracując dla kogoś. Nie musisz mieć swojej firmy, żeby robić to, co daje Ci uczucie spełnienia. Jeśli marzysz o założeniu przedsiębiorstwa — jak najbardziej możesz to zrobić. Jeśli jednak nie masz takich aspiracji, dołącz do wybranej organizacji i stań się jej częścią. Pracowanie dla kogoś nie wyklucza spełniania swoich marzeń!

Jak połączyć pracę z pasją?

Obierz cel. Zastanów się, co musisz zrobić, żeby go osiągnąć. Odhaczaj kolejne kroki napierając do przodu. Chęć realizowania marzeń doda Ci sił! Przede wszystkim, przygotuj się na ciężką i systematyczną pracę. Łatwiej jest marzyć o pracy marzeń, niż ją dostać albo samemu sobie stworzyć.

Znajdźmy pracę,  dawała nam radość i satysfakcję. Spędzamy w niej około ⅓ życia. Jednym z najważniejszych elementów jest świadomość, że aktywność zawodowa gwarantuje nam rozwój i wzrost. Wspaniale jest czuć, że masz wpływ na to, co robisz. Świetnymi przykładami są nasi Partnerzy. Codziennie wspieramy ich w ich pracy i wspólnie spełniamy marzenia! To dzięki swojej miłości do przestworzy latają z Wami paralotnią, skaczą ze spadochronem. Zarażają Was pasją do sportów wodnych szalejąc na wakeboardzie i pokonują wspólnie z Wami granice Waszych możliwości wspinając się po górach. Gdyby tego nie kochali, już dawno zmieniliby profesję!

Nie zawsze znajdujemy pracę marzeń na samym początku kariery zawodowej. Kluczem do sukcesu jest cierpliwość, wytrwałość i… odwaga. „Strach zabił więcej marzeń niż porażka kiedykolwiek zdoła„. Warto poznać siebie, swoje mocne i słabe strony. Kiedy je zrozumiesz i przeanalizujesz, w jakich sytuacjach czujesz się pewnie, w czym jesteś dobry — wybór ścieżki zawodowej będzie łatwiejszy. Nawet jeśli na początku nie wszystko idzie według planu, nie poddawaj się! Naprawdę warto robić to, co się lubi!

Jakie macie zdanie na ten temat? Czy łączenie pracy i pasji to dobry pomysł?

Klaudia Bogusz

Content Specialist

Moje największe miłości to podróże, jedzenie i… jedzenie. Lubię aktywnie spędzać czas i tylko dlatego mieszczę się jeszcze w drzwiach do biura. W wolnych chwilach czytam, piszę i generuję nowe pokłady pozytywnej energii podczas górskich wędrówek.

Zostaw odpowiedź