Z tego artykułu dowiesz się:
– Dlaczego systematyczne docenianie pracowników jest tak ważne?
– Jak integrować zespół w czasie pandemii?
– Jak ekonomicznie wykorzystać budżet na prezenty świąteczne?
Zbliża się koniec roku, zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. To czas podsumowań i planów na przyszłość. W tym roku snujemy je w nieco innej rzeczywistości. Pandemia sprawiła, że wiele firm jest zmuszonych do cięcia kosztów. Pierwszym źródłem oszczędności są okrojone lub zlikwidowane benefity pracownicze. Pełniąc rolę menedżera, nie można jednak pozwolić, aby pracownicy utracili ważne dotychczasowe motywatory. Warto poszukać rozwiązań, które da się dopasować do budżetu, które pozwolą zintegrować pracujący zdalnie zespół i podziękować mu za rok współpracy.
SPIS TREŚCI
Dlaczego należy doceniać?
Docenianie pracowników pozornie może się wydawać trudne. Tak naprawdę wystarczy przełamać mentalne bariery. Istnieje wiele form doceniania, a najlepiej i najłatwiej zacząć od tych bezcennych – werbalnych.. Już cotygodniowy feedback sprawia, że 96% pracowników czuje docenienie i satysfakcję. Zadowoleni pracownicy są aż o 43% bardziej produktywni i chętniej pozostają w organizacji. Doceniony pracownik to także szczęśliwy pracownik. A szczęśliwi pracownicy korzystają ze zwolnień chorobowych o 36% rzadziej!
W tym artykule dzielimy się z Wami doświadczeniem pracy z klientami biznesowymi oraz naszymi własnymi. Mamy nadzieję, że będą dla Was cennym źródłem inspiracji.
Docenianie pracownika w trakcie pandemii
Przenieśliśmy biura do naszych mieszkań i domów. Większość firm w związku z tym zweryfikowała wydatki ponoszone dotychczas na benefity, z których pracownicy w dobie home office nie korzystają – owoce w biurze, dodatkowe wyposażenie biura. Istnieje jednak wiele benefitów, z których pracownicy mogą korzystać bez wychodzenia z domu, np.: dostęp do e-booków czy platformy z filmami, kursy online, mniej lub bardziej związane z wykonywanym zawodem albo prywatnym hobby. Bez nadwyrężania budżetu można docenić pracownika pochwałą na wspólnym kanale firmowym, , sprezentować godzinę mentoringu z prezesem firmy. Docenienie może mieć charakter indywidualny, ale też przyjąć grupową formę.
Integracja zespołu przed Świętami
Część zespołów pracuje w całości zdalnie, część hybrydowo. Zbliża się czas corocznych spotkań bożonarodzeniowych, które same w sobie były okazją do integracji i wymiany miłych słów. Integracje często trwają 2 czy 3 dni, trzeba zapłacić za nocleg, wyżywienie, transport. Co zrobić w tym roku? Nie rezygnuj z integracji zespołu, dostrzeż w tej sytuacji szansę dla firmy! Jeśli możecie spotkać się bezpiecznie w realu, na pewno spotkanie po długim czasie będzie miłym przeżyciem. Wspólne kreowanie wspomnień niezwykle łączy ludzi! Jeśli jednak pozostaniemy wszyscy w dystansie, sfera świętowania online nie zostaje w tyle pod kątem możliwości. Możecie wspólnie skorzystać z degustacji win albo kursu gotowania online. Wystarczy przecież platforma do konferencji video, z której zresztą korzystacie na co dzień. Umówcie się na wspólne oglądanie świątecznego filmu na Zoomie albo pograjcie w kalambury online, świąteczne swetry i ozdoby.
A może warto zorganizować losowanie mikołajkowe? W naszej firmie w ubiegłym roku ustaliliśmy dwie zasady: prezent musi być wykonany własnoręcznie i kosztować mniej niż 20 złotych. W tym roku planujemy Mikołajki w podobnej formie, przy czym rozpakowywanie prezentów ma się odbyć właśnie podczas wspólnego spotkania on-line. Udowodnisz swoją zaradność w trudnej sytuacji, zaoszczędzisz na kosztownej integracji w hotelu, a najważniejsze cele i tak zostaną osiągnięte. Można również zaproponować wspólne pieczenie pierników na Zoomie, robienie ozdób świątecznych, można też zorganizować quizy dotyczące znajomości kolegów z firmy, np. zadać w ankiecie 5 przykładowych pytań i potem należy odgadnąć o kim mowa po odpowiedziach. Może być zabawnie i integrująco. Ważne są też osobiste życzenia od szefa i podziękowanie za wspólną pracę i działanie w tym niełatwym czasie.
Prezenty w procesie motywacji
Prezenty to nieodłączny element towarzyszący procesowi skutecznej motywacji. I nieodłączny towarzysz Świąt Bożego Narodzenia. Nie rezygnujmy z nich w tym roku! W prezentach drzemie niewykorzystany przez pracodawców potencjał. W ogólnopolskim badaniu pracownicy zgodnie odpowiadają, że dzięki prezentom czują, że ich praca jest doceniona. Upominki poprawiają ich samopoczucie i pozytywnie wpływają na świadomość, że szef po prostu o nich dba. Dla połowy badanych prezenty od pracodawcy są dodatkowym motywatorem do pracy. Według Mai Gojtowskiej, ekspertki w dziedzinie employer brandingu i komunikacji
Uniwersalny prezent dla pracownika na Boże Narodzenie
Prezent ma szczególną wartość, kiedy odpowiada rzeczywistym potrzebom i zainteresowaniom pracownika. Taką uniwersalną i nieustannie wielką moc ma kwotowa karta upominkowa, którą można wykorzystać w serwisie prezentowym. Dowolny nominał pozwoli dopasować ją do budżetu świątecznego, a obdarowany sam wybierze najlepszy dla siebie prezent. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie w licznych zespołach, kiedy trudno jest poznać osobiste preferencje każdego z pracowników. Co więcej, karty są ważne aż 12 miesięcy. Pracownicy w tym czasie mogą wymienić je na ulubione atrakcje i zrealizować je w dowolnym momencie. Na przykład, kiedy sytuacja w kraju wróci do normalności lub na wiele atrakcji bez wychodzenia z domu, jak kody na platformy filmowe, ebooki, audiobooki, kursy kreatory torebki, czy klimatycznych cotton balls.
Osobisty gest od menedżera
Jeśli zarządzasz mniejszym teamem – przemyśl charakter prezentów odpowiednio wcześnie. Możesz podarować każdemu pracownikowi indywidualnie dobraną książkę z dedykacją. Pracownicy z pewnością docenią fakt, że postanowiłeś poświęcić czas na analizę ich upodobań. Podobny efekt osiągniesz, wręczając im na przykład voucher na przeżycie – dla jednej osoby najlepszy będzie masaż relaksacyjny, inna ucieszy się bardziej z możliwości kreatywnego spędzenia czasu z rodziną, a jeszcze inny najbardziej doceni przejażdżkę wymarzonym sportowym autem po profesjonalnym torze albo lot szybowcem. Do prezentu dodaj odręczną dedykację z zabawnym napisem, a może nagraj świąteczny filmik z życzeniami dla zespołu? Upiecz świąteczne ciastka i wyślij je każdemu z pracowników, jeśli nie możecie spotkać osobiście. Takich gestów się nie zapomina!
Pracownika można docenić na wiele sposobów. Zachęcamy do obejrzenia webinaru, w którym Olga Pruszkowska, Manager ds. komunikacji i oferty biznesowej w Katalogu Marzeń i Karolina Turostowska, HR Manager w HRBP rozmawiają o tym, jak świętować w firmie i dlaczego warto to robić.
Artykuł został opublikowany w grudniowym numerze magazynu HR Business Partner 2020.