Pracownicy są dziś coraz bardziej świadomi swoich potrzeb. Rynek pracy stał się dla nich przyjaźniejszy, a o fachowców zabiegają firmy prześcigające się w oferowaniu różnorodnych benefitów i premii. W dodatku pracodawcy rozumieją, że docenienie pracownika ma prawdziwą moc sprawczą. Jeżeli pracownik wyjątkowo dobrze wykonał swoją pracę, takie osiągnięcie warto nagrodzić.
Dlatego pracodawca powinien zastanowić się nad odpowiednią nagrodą dla podwładnych, w szczególności jeśli wykazali godną podziwu inicjatywę. Czemu to takie ważne dla motywacji pracowniczej? Jakie nagrody wybrać? Na jakie zasady zwrócić uwagę? Dowiesz się z artykułu.
SPIS TREŚCI
Jaki rodzaj nagród szef może wręczyć pracownikowi?
Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że dobre słowo ze strony przełożonego jest niezmiernie ważnym i skutecznym sposobem motywacji. Jeżeli pracodawca widzi określone osiągnięcie i daje wyraz swojemu zadowoleniu, pracownik czuje przypływ satysfakcji. Każdy lubi być chwalony, w szczególności gdy naprawdę się napracował.
W wielu firmach nagrodą za dobrze wykonaną pracę jest określonej wysokości premia. Do jej wypłaty nie można zmusić pracodawcy, to kwestia wyłącznie jego dobrej woli. Jednak czy otrzymanie gratyfikacji finansowej faktycznie stanowi idealne narzędzie motywacyjne? Pieniądze mają to do siebie, że często przeznaczamy je na bieżące potrzeby, a nie na przyjemności. Dlatego taka nagroda nie pozostanie w pamięci obdarowanego na długo i nie będzie pozytywnie kojarzona z firmą.
Według nas znacznie lepszą nagrodą niż pieniądze są przeżycia. Pracownicy, którzy za dobrze wykonaną pracę otrzymają szansę na doznanie niesamowitych emocji i spełnienie marzeń, na pewno będą pamiętać o tym przez lata. Oferta Pakietów Marzeń wychodzi naprzeciw takim potrzebom. Pracownik otrzymuje voucher do przeznaczenia na określone atrakcje. Nagroda nie jest zatem zaspokojeniem bieżących potrzeb, ale faktycznie czymś ekstra.
Vouchery prezentowe świetnie sprawdzą się jako narzędzie motywacyjne. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę ich różnorodność cenową, terytorialną, a przede wszystkim tematyczną.
Nagrody od szefa – kryteria przyznawania
Po spełnieniu jakich warunków pracownikowi przysługuje nagroda od pracodawcy? Taka forma motywacji ma charakter uznaniowy. Pracownik nie powinien się jej domagać. Jedynie od szefa zależy, kogo i w jaki sposób wyróżni za wykonywaną pracę.
Warto wręczyć nagrodę pracownikowi, który może pochwalić się szczególnymi osiągnięciami i wysokimi wynikami w pracy. Na przykład znalazł sposób na podniesienie wydajności w firmie, zakończył z sukcesem ważny projekt, pokazał inicjatywę, przyciągnął nowego klienta… Nagrodzony pracownik poczuje się doceniony. Będzie wiedział, że jego wytężony wysiłek i czas włożony w dane osiągnięcie nie poszły na marne.
W niektórych firmach czytelne i jasne zasady przyznawania nagród i premii za pracę są określone w wewnętrznym regulaminie. Dzięki temu każdy pracownik wie, po spełnieniu jakich warunków i w jakiej sytuacji może liczyć na premię czy benefity.
Wykorzystaj potencjał pracowników dzięki spersonalizowanym nagrodom
Jakiś czas temu, pod koniec 2018 roku, przygotowaliśmy i opublikowaliśmy istotny z naszego punktu widzenia raport. Dotyczył on tego, jakie prezenty chcieliby otrzymywać pracownicy. Możesz pobrać go całkowicie za darmo.
Na potrzeby tworzenia tego dokumentu przebadaliśmy ponad 600 pracowników wielu polskich firm. Odpowiadają oni bardzo zgodnie. Aż 97% z nich uważa, że dobrze jest otrzymywać prezenty od pracodawcy. Z kolei aż 35% nie dostaje takiego benefitu. Definiujemy tę sytuację jako tzw. utracony potencjał.
Badanie dostarczyło nam naprawdę potężnej dawki wiedzy. Bez wątpienia interesujący jest fakt, że wśród najbardziej pożądanych przez pracowników, a wręczanych przez pracodawców prezentów badani wymielili karty podarunkowe i vouchery. Warto zatem podejść do tematu aktywnie i wykorzystać w ramach docenienia takie okazje, jak: jubileusze, koniec roku, rocznice lub urodziny członków firmowego zespołu.
Trafiona nagroda od szefa? Taka podarowana z głębi serca!
Jeśli dobrze znasz pracownika, wręcz mu prezent, który doskonale wpisze się w jego hobby. Będzie to dowodem na to, że interesujesz się pracownikiem i zależy Ci na jego potrzebach. W Katalogu Marzeń udostępniliśmy szereg pomysłów na nagrody od pracodawcy. Powiązaliśmy je tematycznie i zgromadziliśmy w poszczególnych kategoriach.
W ramach naszej oferty znajdziesz takie podstrony, jak: „Latanie i opadanie”, „Dla ciała i dla ducha”, „Degustacje na prezent”, „Drogi i bezdroża”, „Woda i wiatr”, „Weekendy i wycieczki”. Szczególne przykłady prezentów, jakie warto wręczyć pracownikowi, zgromadziliśmy natomiast w zakładce „PREZENT DLA PRACOWNIKA”. Do naszych bestsellerów w tej kategorii bez wątpienia należą: lot szybowcem, voucher na wizytę w SPA, jazda gokartem czy quadem oraz kolacja w postaci sushi.
Znając pasje pracownika, na pewno z łatwością znajdziesz prezent dla konkretnej osoby. Wystarczy, że odwiedzisz internetowy sklep Katalogu Marzeń i w tym celu przeszukasz dostępne kategorie. To naprawdę łatwe, a co najważniejsze – zajmuje jedynie kilka sekund, podczas gdy efekt jest oszałamiający!
Zauważyliśmy w ostatnim czasie, że dużym zainteresowaniem cieszą się atrakcje spersonalizowane, na przykład vouchery na stworzenie własnej torebki czy szminki albo na przygotowanie wyjątkowej butelki wina. Takie upominki stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych przedmiotów zakupionych w sklepie stacjonarnym lub internecie. Wszystko dlatego, że do ich powstania wykorzystano wiedzę na temat obdarowanego i jego preferencji. Stąd już tylko mały krok do spełniania marzeń.
Pakiety wspaniałych emocji w prezencie od pracodawcy
Może się zdarzyć, że nie wiesz, czym dokładnie interesuje się pracownik, któremu chcesz wręczyć nagrodę. Orientujesz się tylko z grubsza, że na przykład lubi adrenalinę i przeżywanie silnych emocji. A może jest wręcz na odwrót i członek firmowego zespołu ceni sobie spokój i odpoczynek? W każdej z tych sytuacji zdecydowanie najlepiej podarować konkretne PAKIETY.
Dla entuzjastów szybkich i kolekcjonerskich samochodów dobrym rozwiązaniem będzie pakiet „Szybcy i wściekli”. Z kolei kobiety, które potrzebują chwili tylko dla siebie, ucieszą się z pakietu „Beauty & SPA” lub z eleganckiego vouchera o określonej wysokości do salonu SPA. Jeśli dany pracownik w ostatnim czasie był wyjątkowo pochłonięty pracą, rozważ wybór pakietu weekendowego lub rodzinnego. W każdym z nich mieści się tyle atrakcji, że o nudzie nie ma mowy!
Nagroda od szefa w postaci vouchera upominkowego jasno przekaże obdarowanemu informację: „Wiem, że dużo pracowałeś, a teraz potrzebujesz odpocząć i pobyć z najbliższymi. Doceniam Twoje zaangażowanie oraz wkład w funkcjonowanie firmy. Naprawdę widzę Twoje potrzeby i z radością pomogę w ich zaspokojeniu”.
Łącz przyjemne z pożytecznym. Nagrody w postaci pakietów integracyjnych
Czasami zdarza się, że jako pracodawca chcesz z jakiegoś powodu nagrodzić cały zespół. Wówczas dobre rozwiązanie stanowią PAKIETY INTEGRACYJNE. Atrakcje dla teamów to również nasza specjalność. Każda z proponowanych form rozrywki to świetna okazja do przeżycia wspólnych emocji, niecodziennego spędzenia czasu i zacieśnienia grupowych więzi. Właśnie dlatego w sklepie online Katalogu Marzeń znajdziesz takie propozycje na nagrody od szefa dla pracowników, jak:
- wspólny kurs gotowania;
- bilety do Energylandii;
- kolacja w ciemności;
- różnorodne degustacje;
- rajd w stylu off road.
Wygodna forma nagrody w postaci vouchera
Nasze vouchery prezentowe mają formę niewielkich bilecików. Są bardzo czytelne. Składają się z firmowego logotypu, opisu oferowanej atrakcji oraz poglądowej grafiki. Poza tym na voucherze znajduje się specjalne pole przeznaczone do wpisania dedykacji dla konkretnej osoby. Pamiętaj, że personalizowany prezent jest odbierany bardziej osobiście.
Wręczając voucher, jako pracodawca masz niepowtarzalną okazję wyrażenia słów uznania wobec dowolnie wybranej osoby. To, jak to zrobisz, pozostaje w Twojej gestii. Możesz umieścić na voucherze podziękowanie i informację, za co dokładnie nagradzasz podwładnego prezentem w postaci vouchera z Katalogu Marzeń.
Spodobała Ci się nasza oferta? Zależy Ci na jak najlepszym dobraniu voucherów do potrzeb pracowników? Skontaktuj się nami, a zaproponujemy sprawdzone rozwiązania.
Nagroda jubileuszowa a podatki
Vouchery mogą być też świetnymi prezentami z okazji jubileuszu pracy w firmie. Wiąże się to z dość korzystnym sposobem opodatkowania i oskładkowania takiego prezentu, na co pracodawca ma realny wpływ.
Z dostępnych interpretacji podatkowych, w których wnioskodawcy opisują sytuacje, w jakich się znajdują i uzyskują potwierdzenia dla prawidłowości swoich rozliczeń wynika, że pracodawcy, którzy podkreślają, że nagrody jubileuszowe przyznają w celu podziękowania pracownikowi za wieloletnią współpracę, pogratulowania mu stażu pracy, sprawienia przyjemności czy uhonorowania go poprzez wręczenie prezentu w trakcie uroczystego spotkania, najczęściej traktują swoje upominki i prezenty jak darowizny, z czym zgadzają się organy podatkowe. Darowizna nie podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu jako wynagrodzenie ze stosunku pracy, chociaż może podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, jednak z kwotą wolną od podatku. Na korzyść darowizn przemawia zatem pozapłacowa motywacja pracodawcy oraz brak postanowień w regulaminach wynagradzania, które czyniłyby prezenty elementem wynagrodzenia, którego pracownik mógłby dochodzić przed sądem. Z perspektywy pracodawcy darowizna nie podlega jednak zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu.
Natomiast pracodawcy przyznający swoim pracownikom nagrody jubileuszowe w celu zwiększenia ich motywacji do pracy, zacieśnienia więzi z miejscem pracy, wywołania pozytywnych emocji, które mają przełożyć się na wyniki w pracy, a tym samym wyniki ekonomiczne pracodawcy, stanowią dla pracowników przychód do opodatkowania i oskładkowania z tytułu umowy o pracę. Prawdopodobieństwo takiego potraktowania nagrody jubileuszowej zwiększa również ustalenie jej wartości lub warunków przyznania w dokumentacji wewnętrznej firmy (umowy, regulaminy). Z drugiej jednak strony pracodawca może co do zasady zaliczyć wartość takiego prezentu do swoich kosztów uzyskania przychodu, co w wielu sytuacjach może okazać się dla niego korzystniejsze niż potraktowanie prezentu jako darowizny.