Szefowa wręcza nagrodę pracownicy
ZAPYTAJ O OFERTĘ

Pomysły na Nagrody dla Pracownika

Nagrody dla pracownika to świadczenie uznaniowe na jego rzecz. Nabycie prawa do niego nie jest uregulowane w przepisach ogólnie obowiązujących ani aktach wewnątrzzakładowych. Nie wynika z umowy o pracę. Nie musi być opisane w regulaminie pracy czy konkretniej —w regulaminie premiowania. Nie wlicza się też w wynagrodzenie zasadnicze. Warunki premiowania w formie bonusów nie znajdują się po stronie pracownika, ale zależą od własnego uznania pracodawcy. To on decyduje, czy premia pieniężna lub inny rodzaj uznania trafi do wskazanej osoby. Nagroda nie posiada charakteru roszczeniowego; pracownik nie ma prawa jej oczekiwać.

Zwykle takie wyróżnienia wręcza się w formie pieniężnej. Przyjmują rolę premii uznaniowej przysługującej pracownikom, którzy przez wzorowe wykonywanie obowiązków wyróżnili się na tle innych. Ale nagrody mogą mieć również charakter niefinansowy — jak karnety sportowe, bilety do kina, zagraniczna wycieczka. Forma zależy od ustalonych zapisów w regulaminie wynagradzania, zwyczajów w danym zakładzie pracy lub tego, jak indywidualnie traktujemy osoby, które dla nas pracują.

Charakter uznaniowy wyróżnienia może prowadzić do wniosków, że nie podlega ono żadnej kontroli i zależy tylko od dobrej woli pracodawcy. Swobodę pracodawcy w zakresie przyznawania premii uznaniowej i nagród czy innych wyróżnień ogranicza jednak kodeks pracy, który w przypadku sporów — na przykład odnośnie nierównego traktowania — przewiduje nawet rozprawy sądowe.

W tym artykule zebraliśmy dla Ciebie wszystkie informacje dotyczące przyznawania nagród dla pracowników. Dowiesz się też, czy takie wyróżnienie różni się od premii uznaniowej, od czego zależy forma nagrody i jakie obowiązki czekają pracodawcę, który chce wręczać nagrody i wyróżnienia pracownikom.

Jaka jest różnica między premią a nagrodą?

Uznaniowość nagrody to podstawowa różnica pomiędzy nagrodą a premią. Premia musi być wypłacona, jeśli występują określone w przepisach okoliczności. Niestety popularne jest zamienne używanie pojęć „nagroda” i „premia”. To niepoprawny formalnie, ale powszechnie stosowany skrót myślowy. Traktujemy wypłatę premii uznaniowej jako nagrodę.

Na przykład popularne nagrody jubileuszowe to tak naprawdę premia. W przedsiębiorstwach często mówi się o „premii uznaniowej”, ale właściwie z formalnego punktu widzenia stanowi ona rodzaj nagrody. Premia wypłacana jest ze środków funduszu płac, a nagrody — z innych środków. Jeśli pracownik chce otrzymać premię, powinien spełnić ustalone kryteria, które są wyróżnione w regulacjach firmy. Realizując konkretne wymogi odnośnie premii, otrzymuje dodatkowe pieniądze. Natomiast w przypadku premii uznaniowej to przedsiębiorca podejmuje decyzję, czy się ona komuś należy.

Przeciwnie niż w przypadku zwykłej premii — żeby otrzymać nagrodę, nie trzeba spełnić żadnych ściśle określonych wymagań, które podlegałyby weryfikacji. O jej wysokości decyduje pracodawca. Podsumowując, pracownik nie może domagać się wypłacenia świadczenia noszącego znamiona nagrody, ale ma pełne prawo, aby żądać przyznania i wypłacenia premii.

NAGRODAPREMIA
Premia uznaniowaPremia regulaminowa
Wypłacana z innych środków niż Fundusz PłacWypłacana z Funduszu Płac
Brak określonych wymagań do spełnieniaWypłacana po spełnieniu określonych wymogów
Pracownik nie może się jej domagaćPracownik może wnioskować o jej wypłacenie

Co decyduje o przyznaniu premii lub nagrody?

Powody do przyznawania nagród i premii uznaniowej pracownikom przez pracodawcę mogą być bardzo różne. Oczywiście przełożony sam decyduje, dlaczego pragnie nagrodzić daną osobę lub zespół. Wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w miejscu pracy i podnoszenie wydajności swoich działań — to tylko część tego, co może zrobić podwładny, by do jego rąk trafiła miła premia uznaniowa.

Przyznawanie nagród to sposób docenienia wyjątkowego osiągnięcia danej osoby, na przykład za uzyskanie wysokiego wskaźnika sprzedaży czy skuteczne wdrożenie systemu usprawniającego pracę. Warto wziąć pod uwagę zasady równego traktowania — jeśli kogoś nagradzasz za coś konkretnego, nagródź też innych, którzy spełnili te same warunki lub zapracowali na taki sam wynik.

Dobry system wyróżnień zwykle obejmuje cztery obszary: wynagradzanie, benefity, uznanie i docenienie przez pracodawcę. Doświadczenie pokazuje, że warto nagradzać pracowników nie tylko za szczególne osiągnięcia, ale też na podstawie oceny ich nastawienia oraz wydajności.

Na uzasadnienie przyznania premii uznaniowej lub nagrody często wpływają kwestie motywacyjne. Taka gratyfikacja to ogromna pomoc w procesie równego traktowania oraz kształtowania zachowania personelu i całej kultury organizacyjnej firmy. To ważne, żeby przyznawać wyróżnienia rozsądnie, aby nie spowszedniały. Dobrze jest zawsze dodać do nich merytoryczne uzasadnienie od osoby upoważnionej, by podkreślić to, że pracownik obiektywnie na nie zasłużył. Nie powinno dojść do naruszenia zasady jasnego i transparentnego przyznawania nagród. Dzięki temu skojarzą się ze sprawiedliwym i uczciwym miejscem pracy.

Pamiętaj, że na tego typu wyróżnienia składa się kilka elementów. Oprócz samej nagrody ważne jest jej uzasadnienie oraz odpowiednie wręczenie, najlepiej bezpośrednio przez przełożonego. Niezłym pomysłem jest przygotowanie zawiadomienia o przyznaniu nagrody, żeby reszta personelu mogła pogratulować wyróżnionym. Miły gest stanowi dołączenie dyplomu zawierającego nazwisko pracownika i podpis pracodawcy. Taki papierowy dowód uznania na pewno znajdzie swoje miejsce na ścianie w biurze.

Istota nagród w procesie motywowania podwładnych jest powszechnie znana. Problem pojawia się jednak w momencie wybrania konkretnej nagrody dla jednej osoby czy całego zespołu.  Wyróżnienie spełni swoje zadanie najlepiej wtedy, kiedy trafi w oczekiwania obdarowanego, a nie ofiarującego. W jaki sposób określić, co najbardziej kogo zmotywuje? W takim przypadku decyzja jest prostsza, niż myślisz — wystarczy zapytać u źródła, czyli sprawdzić oczekiwania swoich pracowników.

Przygotowaliśmy dla Ciebie narzędzie do badania indywidualnego profilu motywacji, które pomoże wybrać najbardziej odpowiednią nagrodę. Dla niektórych będą to rzeczy materialne czy wynagrodzenie pieniężne. Innym pracownikom spodoba się dodatkowy dzień urlopu, pozostali wybiorą karty podarunkowe na realizację swojego marzenia.

Kobieta przyjmuje gratulacje od szefa z powodu nagrody dla pracownika
Oprócz samej nagrody, dla pracownika ważne jest jej uzasadnienie oraz wręczenie bezpośrednio przez przełożonego

Jak wybrać najlepszą nagrodę pracowniczą?

Każdy z nas jest inny. Mamy różne cele, misje, marzenia. To sprawa, że na nasz poziom motywacji do działania wpływają zróżnicowane czynniki. Niełatwo znaleźć uniwersalny bonus, który można wręczyć każdemu pracownikowi i z którego każdy z nich ucieszyłby się tak samo. Na wybór nagrody lub wyróżnienia składa się sporo czynników.

Gratyfikacje w miejscu pracy zmieniają się wraz z trendami na rynku, rozwojem technologii i ewolucją oczekiwań samych pracowników. Nieustannie jednak w procesie motywowania i budowania długotrwałej współpracy stosuje się różne rodzaje premii uznaniowej i benefitów. Możliwości są tysiące. Pytanie — co wybrać?

Odpowiedź na to pytanie stale się przekształca. Pierwsze benefity pozapłacowe w Polsce pojawiły się jeszcze w czasach PRL. Deputaty węglowe, trzynastki, paczki świąteczne dla dzieci, specjalne urlopy dla wybranych grup. Zasady ich przyznawania były z góry określone i przyporządkowane do osób wykonujących konkretne zawody.

Z upływem lat oprócz nagród pieniężnych dużą wartość zyskały komfortowe dobra materialne, na przykład samochód, z którego można korzystać po godzinach pracy, telefon czy w końcu tablet. Obecnie sytuacja wygląda nieco inaczej.

Premia pieniężna jest ciągle bardzo popularna i skuteczna. Jednak oprócz tego pracownicy oczekują szerokiego wachlarza benefitów pozapłacowych i nagród, dzięki którym dostaną możliwość inwestowania w samorozwój, uprawiania ulubionego sportu czy wybrania się na dodatkowy urlop. Więcej na ten temat przeczytasz w specjalnym artykule: Jak zmieniały się benefity w motywacji w miejscu pracy?.

Jak zmieniały się benefity i nagrody dla pracownika na przestrzeni lat
Rodzaj pożądanych przez pracowników benefitów i nagród zmienia się z biegiem lat

Nagrody pracownicze a różnice pokoleniowe

Rodzaj pożądanych benefitów i nagród przekształca się z biegiem lat, bo zmieniają się rynkowe trendy. Rynek pracy powitał kolejne pokolenie, które odwróciło piramidę wartości wyznawanych przez poprzedników. Mówimy tu o pokoleniach Baby Boomers, X, Y i Z (oraz kolejnych, które pojawią się w przyszłości). Przed pracodawcą stoi kolejne wyzwanie — jak różnicować nagrody, aby przedstawiciele każdej grupy poczuli się usatysfakcjonowani?

Co jest lepsze: nagrody rzeczowe czy premia uznaniowa? Podczas wybierania prezentów stajemy twarzą twarz ze zjawiskiem, które popularnie nazywa się “rzeczozmęczeniem”. Konsumpcjonizm i gromadzenie przedmiotów staje się niemodne. Liczą się przeżycia, emocje, doświadczenia.

Choć dla pokolenia X (osób urodzonych w latach 1965-1980) wyznacznikiem statusu są dobra materialne — eleganckie auto, dom pokaźnych rozmiarów czy wielki telewizor — to już przedstawiciele pokolenia Y (urodzeni w przedziale 1980-1989) oraz pokolenia Z (najmłodsze pokolenie na rynku pracy; urodzeni po 1990, praktycznie nie pamiętają świata bez Internetu) odchodzą od konsumpcjonizmu na rzecz minimalizmu.

Nie interesuje ich gromadzenie przedmiotów, chcą być mobilni, prezentują proekologiczne stanowiska. Przeżycia satysfakcjonują ich zdecydowanie bardziej niż rzeczy lub premia uznaniowa, dlatego vouchery na atrakcje typu spacer z alpakami, kurs gotowania i gokarty mają największą wartość motywacyjną w nagradzaniu.

Niekoniecznie nagrody rzeczowe i finansowe

Jak wyróżnić pracowników? Oprócz wdrożenia systemu nagród finansowych proponujemy rozwiązanie dla firm, które szczególnie szybko zdobywa popularność wśród szefów, managerów i zespołów HR odpowiedzialnych za wybieranie i przydzielanie nagród. Są to vouchery na przeżycia, które umożliwiają pracownikom spełnianie własnych marzeń. Dzięki nim obdarowani doświadczają wspaniałych emocji, integrują się w grupie i próbują nowych, niesamowitych aktywności.

W zależności od okazji oraz wielkości budżetu zdecyduj się na nagrody i wyróżnienia indywidualne albo dla całego zespołu, z wyprzedzeniem określając ich wartość pieniężną. Od pełnych relaksu wizyt w SPA, przez ekstremalne skoki ze spadochronem i kursy online rozwijające wybrane umiejętności, aż po sporty wodne i atrakcje motoryzacyjne. Obdarowany ma aż rok na zrealizowanie vouchera otrzymanego w ramach nagrody. Sam może wybrać dogodny dla niego termin. Więcej o voucherach dowiesz się z artykułu Vouchery na przeżycia dla firm od A do Z.

Karta podarunkowa jako uniwersalna gratyfikacja pracownicza

Karta podarunkowa często przywodzi na myśl odpowiednik nagrody finansowej, jest jednak czymś znacznie więcej. Gift Voucher to szansa na wybranie dowolnego marzenia z całej oferty Katalogu Marzeń. Ta opcja stanowi wygraną dla obu stron — obdarowujący może zdecydować się na dowolny nominał karty już od 25 złotych, a obdarowany ma pełną dowolność w wyborze atrakcji do zrealizowania. Co więcej, istnieje możliwość personalizacji karty podarunkowej dla Twojej organizacji. Gift Voucher świetnie sprawdzi się zarówno jako prezent na święta, jak i element nagrody towarzyszącej awansowi.

Najlepsze nagrody dla pracownika to te, które gwarantują mu możliwość wyboru

Pakiet Marzeń — podaruj możliwość wyboru

Nagrodzenie ponadprzeciętnych osiągnięć w pracy może przybrać formę podarunku, który zmotywuje podwładnego do zrealizowania czegoś, o czym od dawna marzył. Pakiet Marzeń to opcja idealna szczególnie wtedy, gdy choć trochę znasz jego zainteresowania.

Wiesz, że jest odważną osobą i największą satysfakcję daje mu zastrzyk adrenaliny? Podaruj mu Pakiet Marzeń Przygoda, by swobodnie wybrał spośród kilkudziesięciu, a nawet kilkuset atrakcji w dowolnym miejscu w Polsce. Taki pakiet gwarantuje przygodę między innymi w formie wyprawy Off Road 4×4, lotu szybowcem czy ostrego strzelania na strzelnicy.

Jeszcze szerszy wybór zapewniają Pakiet Marzeń dla Niej oraz Pakiet Marzeń dla Niego. Umieściliśmy w nich starannie wyselekcjonowane atrakcje, z których każdy obdarowany pracownik wybierze coś dla siebie.

Voucher na konkretną atrakcję

Voucher na konkretną atrakcję to oryginalny pomysł na pozapłacowy benefit i nagrodę. Sprawdzi się szczególnie wtedy, kiedy jako obdarowujący jesteś w stanie zdecydować o wyborze konkretnej atrakcji w określonej lokalizacji.

To znaczy, że możesz podarować voucher na degustację wina w Krakowie, lot paralotnią w Białymstoku lub skok ze spadochronem w Poznaniu. Voucher na wybrane przeżycie jest sugestią atrakcji do zrealizowania. Nie musisz się obawiać, że podarunek nie spełni oczekiwań odbiorcy — zawsze istnieje możliwość wymiany atrakcji na inną z propozycji oferowanych przez serwis. Na voucherze nie widać ceny, a wartość samego prezentu obdarowany zwykle spostrzega jako wyższą niż rzeczywista. Poniżej zebraliśmy najlepsze pomysły na konkretne nagrody.

Prezent dla pracownika poniżej 100 zł

Nie trzeba wydawać kroci, żeby sprawić komuś radość i okazać mu uznanie. Czasem wystarczy ograniczona kwota. Jeśli szukasz pomysłu na nagrodę, która nie uszczupli zanadto Twojego budżetu, wybierz prezent za kilkadziesiąt złotych. Takie wyróżnienia sprawdzą się szczególnie, jeśli chcesz przyjąć taktykę „nagradzam częściej, ale drobniejszymi prezentami”.

Ogromną popularnością cieszą się warsztaty z sommelierem połączone z degustacją win. Tak mile spędzone popołudnie zapewnisz komuś już za 49 złotych! Nieco więcej ruchu zagwarantuje voucher na ściankę wspinaczkową dla dwojga lub Dream Jump — skok z wysokości, który przetestuje odwagę Twojego pracownika. Więcej propozycji znajdziesz w dedykowanej kategorii Vouchery do 100 złotych.

Kobieta relaksuje się podczas masażu. Nagrody dla pracownika gwarantujące mu odpoczynek są jednymi z najbardziej popularnych

Luksusowe nagrody dla pracownika

Jeżeli dysponujesz większym budżetem, w ramach nagrody dla pracownika proponujemy pełen relaksu weekend w SPA. Voucher wręczony wraz z podziękowaniami za trud włożony w pracę z pewnością sprawi, że obdarowany poczuje się doceniony. W prezencie otrzyma szansę na luksusowy odpoczynek, podczas którego naładuje baterie do pełna. Takie doświadczenie sprawi, że zapomni o wszelkich troskach i będzie gotów na nowe, ekscytujące wyzwania.

Z kolei miłośników motoryzacji z pewnością ucieszy voucher na jazdę szybkim autem po profesjonalnym torze. Zapach spalin i możliwość przekraczania granic normalnie dozwolonej prędkości to coś, o czym nie da się zapomnieć!

Rodzinne nagrody dla pracownika

Pracownicy często muszą wybierać: zostać dłużej w pracy i pracować na awans oraz podwyżkę czy wyjść i spędzić czas z rodziną? Doceń pracownika, oddając mu czas, jaki spędziłby z bliskimi, a zamiast tego przeznaczył na pracę nad ważnym projektem. Podaruj voucher na kolację, na którą może zabrać drugą połówkę. Rozmowa, pyszne jedzenie, wartościowe chwile — tego mu trzeba po stresujących dniach.

Jeśli obdarowany ma dzieci, pomyśl o voucherze na rodzinną rozrywkę na Farmie Iluzji. To niezwykła okazja na spędzenie czasu razem. Gwarantuje świetną zabawę zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. A może zamiast tego sportowa przygoda w parku trampolin? Wystarczy godzina czy dwie, żeby wyskakać się w towarzystwie rodziny i przyjaciół, pozbyć wszelkich złych emocji i mieć na koncie zaliczony trening. 

Ekstremalne nagrody dla pracownika

Wiesz, że największą radość Twojemu pracownikowi sprawi niespodzianka, która pobudzi wyobraźnię, a finalnie wywoła ciarki na ciele? Porządny zastrzyk adrenaliny to idealny podarunek dla miłośników niezwykłych emocji. Skok ze spadochronem z filmowaniem, wyprawa Off road 4×4, a może pierwsza lekcja nurkowania?

Porywające przeżycia pomagają przełamywać lęki i sprawiają, że odwaga rośnie w siłę. Przy okazji… są po prostu świetną zabawą, która pozostaje w pamięci na długo po realizacji atrakcji i stanowi skuteczne narzędzie motywacyjne. Może dzięki Tobie pracownik odkryje nową pasję? Sprawdź wszystkie nasze pomysły na ekstremalne prezenty.

Skok ze spadochronem to marzenie każdego wielbiciela adrenaliny!

Nagrody dla pracownika motywujące do dalszego rozwoju

Nagrody co prawda mogą przyjąć formę gotówkową. Ale nawet jeśli wręczymy obdarowanemu uznanie finansowe na określony cel — czy na pewno to zrealizuje? Zamiast nagrody finansowej na przykład opłać wymarzone studia, do których podjęcia ciężko mu się zmotywować. To gwarantuje rozwój i podniesienie kwalifikacji, a te z pewnością przydadzą się w życiu zawodowym.

Dobrym pomysłem na nagrodę dla pracownika jest też voucher na spektakl teatralny, warsztaty artystyczne, kurs językowy. Każde wsparcie zachęcające do realizacji pasji i rozwijania umiejętności stanowi podwójną motywację. Często zwyczajnie trudno zabrać się do realizacji wymarzonego celu, zwłaszcza przy zmęczeniu pracą i codziennymi obowiązkami. Ciekawy bonus od pracodawcy pomoże rozwiązać ten problem.

Gratyfikacje dla całego zespołu

Wyróżniając grupę, możesz obdarować każdego identycznymi prezentami, aby zagwarantować równość i przejrzystość nagród oraz uniknąć niechcianej dyskryminacji. Sukces zespołu przyjemnie jednak uczcić wspólną integracją, która nie tylko będzie nagrodą za ciężką pracę, ale także pozytywnie wpłynie na relacje między pracownikami.

Atrakcjami zapewniającymi dużą dozę rozrywki i zawierającymi elementy grywalizacji są między innymi paintball tradycyjny i paintball laserowy. Taką niecodzienną wyprawę warto zakończyć ogniskiem lub wspólną kolacją, podczas której członkowie zespołu będą żywo dyskutować o wynikach gry i poznawać się lepiej.

Jeśli chcesz powiedzieć swojemu zespołowi „dziękuję”, istnieje na to bardzo elegancki i zupełnie magiczny sposób — lot balonem. Taki sympatyczny gest sprawdzi się szczególnie wśród niewielkich grup, bo jednorazowo w koszu mieści się około 4-5 osób. Możecie jednak wykonać kilka lotów z rzędu. Lot balonem to nie tylko szansa na spojrzenie na świat z innej perspektywy — to też wyjątkowa lekcja fizyki i geografii. 

Nagroda jubileuszowa dla pracownika

W przeszłości nagroda jubileuszowa przysługiwała każdemu pracownikowi według określonych przez wewnątrzzakładowy regulamin zasad. Zwykle były to „z automatu” przyznawane premie, otrzymywane po spełnieniu określonego kryterium stażu pracy. Jednak poza pracownikami sfery budżetowej i samorządowej nagrody jubileuszowe są przyznawane tylko wtedy, kiedy przedsiębiorstwo zdecyduje się wprowadzić taki zwyczaj. Jeżeli chcesz wdrożyć do swojej organizacji program nagradzania osób, które od lat nie rozstały się z firmą, wybierz inną formę uznania niż nagroda finansowa

Zachęć podwładnego do świętowania jubileuszu z rodziną w eleganckim hotelu przez weekend lub podaruj mu możliwość wyboru i wręcz Voucher podarunkowy na wybraną przez siebie kwotę. Sam wybierze upragnioną atrakcję do realizacji. Z pewnością doceni Twoją troskę o to, żeby poza życiem zawodowym spełniał swoje marzenia, realizował pasje i próbował aktywności, na jakie dotychczas nie miał czasu.

Szef gratuluje pracownikowi przyznanej mu nagrody dla pracownika

Jak nagradzać pracowników, żeby czuli się wyróżnieni?

Nagroda dla pracownika to wyraz swobodnego uznania pracodawcy. Oprócz przedmiotu samej nagrody ważna jest komunikacja ze strony przełożonego. Obdarowany pracownik powinien wiedzieć, za co otrzymuje takie wyróżnienie. O ile nagroda jubileuszowa wiąże się ze stażem pracy, o tyle wyróżnienia za specjalne osiągnięcia, na przykład nienaganne wypełnianie obowiązków pracowniczych, wymagają dokładniejszego wyjaśnienia. Uzasadnienie nagrody możesz przygotować w formie pisemnej, ale najlepiej przedstawić je podczas rozmowy.

Najważniejsze w pochwałach jest to, aby ukazać związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy pożądanym działaniem a wyróżnieniem oraz dobrze opisać osiągnięcia pracownika. Podczas przyznania nagrody o wiele lepiej zwrócić uwagę na to, że dana osoba wykonała ponadprzeciętną liczbę telefonów do klientów, zakończonych podpisaniem umowy, niż na fakt, że jest zaangażowanym pracownikiem.

Pracownicy doceniają fakt, że szef czy przełożony wręcza im nagrodę osobiście. Jeśli chcesz naprawdę kogoś wyróżnić, pogratuluj mu, dodając od siebie słowa, które są Twoją osobistą oceną. Przyniesie to o wiele lepszy efekt niż mechaniczne przesłanie pieniędzy na konto lub złożenie gratulacji za pomocą maila.

Nagrody a kwestie prawa pracy

Jak wygląda podstawa prawna odnośnie przyznania premii? Na początku warto wskazać na wyrok Sądu Najwyższego, który ocenił, że systematycznie wypłacana premia uznaniowa traci charakter nagrody.

Poza tym w kodeksie pracy znajdziemy ogólne kwestie regulujące przyznawane nagrody i wyróżnienia, między innymi dotyczące wpisywania odpowiednich informacji przez zakład pracy do akt osobowych pracownika. Artykuł 105 k.p. wskazuje, co pracodawca powinien uwzględnić podczas decyzji o przyznaniu premii lub wyróżnienia konkretnemu pracownikowi. Jest to zabieg celowy, dzięki któremu pracodawca ma dużą swobodę w rozdzielaniu premii i nagród pracownikom. Powinien jednak opierać się na wskazaniach kodeksu. Prawo mówi, by wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • wzorowe wykonywanie swoich obowiązków,
  • przejawianie inicjatywy w pracy,
  • podnoszenie jej wydajności oraz jakość.

Odpis zawiadomienia o przyznaniu nagrody składa się do akt osobowych pracownika. Pracodawca jest zobowiązany umieścić tam uzasadnienie przyznania bonusu za szczególnie istotne osiągnięcia, żeby takie kwestie jednak mogły podlegać kontroli. Jeśli zasady premiowania są jasno określone, decyzja o przyznaniu premii zależy od wypełnienia podlegających kontroli warunków określonych w regulaminie. Opracowując katalog nagród i wyróżnień, zatrudniający musi wziąć pod uwagę rodzaj prowadzonej działalności, charakter zatrudnionych osób i zajmowane przez nich stanowiska pracy. Niektóre bonusy mogą okazać się nieadekwatne do specyfiki pracy. Tego problemu unikniesz, decydując o przyznaniu nagrody, która gwarantuje pracownikowi dowolność wyboru, jak na przykład vouchery na przeżycia.

A co z podatkiem od przyznania nagrody? Opodatkowanie premii nie zależy od jej rodzaju. Nagroda stanowiąca premię uznaniową podlega opodatkowaniu tak samo, jak premia regulaminowa. Interpretacja przepisów zgromadzonych w kodeksie pracy oraz ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych prowadzi do jednoznacznych wniosków.

Nagroda przyznana pracownikowi stanowi jego przychód ze stosunku pracy, przez co podlega opodatkowaniu. Co ważne, nagrody o wartości nieprzekraczającej jednorazowo kwoty 200 zł brutto są zwolnione z opodatkowania. Gdy wydaje się je w konkursach, należy je zaliczyć do przychodów z innych źródeł.

Jeśli chcesz nagradzać personel Kartami Prezentowymi, warto wcześniej zaznajomić się ze sposobem rozliczania i właściwie zadeklarować ich rodzaj. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule o tym, jak rozliczyć taki voucher.

A czy premię uznaniową należy oskładkować w ZUS? Pierwszy krok do uzyskania odpowiedzi to ustalenie, czy premia wlicza się do pensji, czyli czy stanowi składnik wynagrodzenia. Chociaż premia uznaniowa nie składa się na świadczenie, jest przychodem ze stosunku pracy. W tym miejscu mamy jasność — gdy zostanie wypłacona premia uznaniowa, pracodawca jest zobowiązany odliczyć zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, tak jak przy wynagrodzeniu zasadniczym. Należy również odprowadzić składki ZUS.

Kiedy nagroda dla pracownika jest zwolniona z podatku?

Nagroda przyznana pracownikowi stanowi jego przychód ze stosunku pracy, przez co podlega opodatkowaniu. Co ważne, nagrody o wartości nieprzekraczającej jednorazowo kwoty 200 zł są zwolnione z opodatkowania. Gdy są wydawane w konkursach, należy je zaliczyć do przychodów z innych źródeł.

Jeśli chcesz nagradzać pracowników Kartami Prezentowymi, warto wcześniej zaznajomić się ze sposobem ich rozliczania i właściwie zadeklarować ich rodzaj. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule o tym, jak rozliczyć voucher kupiony dla pracownika.

Nagrody dla pracownika a składki ZUS

Szukasz odpowiedzi na pytanie, czy premia uznaniowa podlega składkom ZUS? Pierwszy krok do uzyskania odpowiedzi to ustalenie, czy premia ta wlicza się do pensji pracownika, czyli czy stanowi składnik wynagrodzenia. Chociaż nie składa się na świadczenie, jest przychodem ze stosunku pracy.

W tym miejscu mamy jasność — świadczenie o charakterze uznaniowym podlega nie tylko zaliczce na wspomniany wcześniej podatek dochodowy od osób fizycznych, należy odprowadzić też składki ZUS.

Kobieta próbuje rozliczyć podatek, którym objęte są nagrody dla pracowników
Kwestia opodatkowania nagród nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać!

Prawdziwe uznanie dla pracownika

Jak niejednokrotnie wspominaliśmy w artykule, bonusy, w tym premia uznaniowa, zależą od swobodnego uznania podmiotu zatrudniającego. Zazwyczaj pracodawca sam rozstrzyga o przyznaniu nagrody lub wyróżnienia. Świadczenia te mogą przyczynić się do wzrostu wydajności i jakości pracy. Często stanowią element wpływający na decyzję o pozostaniu w danej firmie w okresie dużej rotacji. Niezwykle ważne jest, żeby nagrody i pochwały faktycznie miały charakter motywacyjny i były przydzielane za rzeczywiste sukcesy.

Nie decyduj o przyznaniu nagrody służącej wyrównaniu nieprawidłowości w zakresie rozliczania pracy, na przykład w postaci wypłaty za nadgodziny. Taka premia kompletnie dewaluuje otrzymane wyróżnienie — nie ma ono już dłużej wartości motywacyjnej. Co więcej, takie metody nie są zgodne z prawem i stanowią podstawę do ukarania pracodawcy.

Jako osoba zarządzająca zespołem wykorzystaj potencjał nagród i premii uznaniowej, aby Twoi pracownicy czuli się dowartościowani i gotowi do osiągania kolejnych sukcesów zawodowych. Odpowiednie sposoby docenienia dotychczasowej wydajności oraz jakości przyczyniają się do zwiększenia motywacji u pracowników. Najważniejsza jednak jest nie sama kwestia przyznania nagrody, ale komunikacja szef-pracownik na co dzień.

Nagrody to obok premii regulaminowej dodatek, ale bardzo ważny, zwłaszcza jeśli ma sensowne uzasadnienie przyznania. Jednak ciągle znajduje się w hierarchii czynników motywacyjnych niżej niż codzienny kontakt, wsparcie ze strony szefa, jakościowy feedback, pomoc w rozwoju i proste docenienie. Nie rezygnuj z przyznania premii i nagród, ale jako lider zespołu nie ograniczaj się tylko do nich. Rozsądne połączenie tych metod zagwarantuje Ci sukces w tworzeniu zmotywowanego, zgranego zespołu.

Klaudia Bogusz

Content Specialist

Moje największe miłości to podróże, jedzenie i… jedzenie. Lubię aktywnie spędzać czas i tylko dlatego mieszczę się jeszcze w drzwiach do biura. W wolnych chwilach czytam, piszę i generuję nowe pokłady pozytywnej energii podczas górskich wędrówek.

Pomysły na nagrody

Stała klientka korzystająca z programu lojalnościowego

Jak skutecznie budować dzisiaj lojalność i motywować? Bezpłatny raport

Pomysły na nagrody

Dowiesz się, jak wprowadzić skuteczne programy lojalnościowe. Pobierz bezpłatnie raport i wspieraj sprzedaż przygotowany przez magazyn Marketer+
> czytaj dalej

Pomysły na nagrody

Impreza z okazji jubileuszu pracownika

Jubileusz w pracy — co podarować Pracownikowi?

Pomysły na nagrody

Jak zatrzymać lojalnych pracowników? Dowiedz się jak wybrać najlepszą nagrodę jubileuszową.
> czytaj dalej

Pomysły na nagrody

dwóch mężczyzn daje sobie uścisk dłoni na jasnym tle

Sprzedaż — jak wykorzystać vouchery na przeżycia?

Pomysły na nagrody

Dobre wynagrodzenie i jasne zasady programów motywacyjnych to higieniczna podstawa. Co jeszcze zaproponować, żeby zmotywować handlowców? Jak wykorzystać vouchery na przeżycia w sprzedaży?
> czytaj dalej