Pomysły na Nagrody dla Pracownika


Szefowa wręcza nagrodę pracownicy

Nagrody dla pracownika to świadczenia uznaniowe na jego rzecz. Nabycie prawa do niego nie jest uregulowane w przepisach ogólnie obowiązujących ani wewnątrzzakładowych. Nagroda nie wynika z umowy o pracę, nie stanowi stałego składnika wynagrodzenia. To pracodawca decyduje, czy zostanie przyznana, a pracownik nie ma prawa jej oczekiwać. Pracodawca podejmuje decyzję o tym, komu i w jakiej wysokości zostanie przyznana. Nagrody dla pracowników zwykle przyjmują wartość pieniężną, ale z powodzeniem mogą mieć charakter niefinansowy — na przykład karnety sportowe, bilety do kina, zagraniczna wycieczka. Uznaniowy charakter nagrody może prowadzić do wniosków, że nie podlega ona żadnej kontroli i zależy tylko od dobrej woli pracodawcy. Swobodę pracodawcy w zakresie przyznawania nagród ogranicza kodeks pracy, a w przypadku sporów kontrola sądowa. Granice wyznacza między innymi zakaz dyskryminacji pracownika.

Jaka jest różnica między premią a nagrodą dla pracownika?

Uznaniowość nagrody to podstawowa różnica pomiędzy nagrodą a premią — premia musi być wypłacona, o ile występują określone w przepisach okoliczności. Niestety popularne jest zamienne używanie pojęć „nagroda” i „premia”, co nie jest zgodne z prawdą, choć powszechnie stosujemy skrót myślowy i traktujemy premię dla pracownika jako nagrodę. Na przykład popularna nagroda jubileuszowa jest tak naprawdę premią. „Premie uznaniowe”, o których często mówi się w przedsiębiorstwach, to w rzeczywistości nagrody. Premie wypłaca się ze środków funduszu płac, a nagrody — z innych środków. Jeśli pracownik chce otrzymać premię, powinien zrealizować konkretne wymogi, które są wyróżnione w regulacjach firmy. Świadczenie to należy się pracownikowi, kiedy tylko je spełni. W przeciwieństwie do premii — żeby otrzymać nagrodę, nie trzeba spełnić żadnych ściśle określonych wymagań, które podlegałyby weryfikacji. Podsumowując, pracownik nie może domagać się wypłacenia świadczenia noszącego znamiona nagrody, ale ma pełne prawo, aby żądać przyznania i wypłacenia premii.

NAGRODAPREMIA
Premia uznaniowaPremia regulaminowa
Wypłacana z innych środków niż Fundusz PłacWypłacana z Funduszu Płac
Brak określonych wymagań do spełnieniaWypłacana po spełnieniu określonych wymogów
Pracownik nie może się jej domagaćPracownik może wnioskować o jej wypłacenie

Za co zwykle przyznaje się nagrody pracownikom?

Pobudki do przyznawania nagród pracownikom mogą być bardzo różne. Oczywiście pracodawca sam decyduje, z jakiego powodu pragnie nagrodzić daną osobę lub zespół. Zwykle nagradzani są pracownicy, których wkład w wypełnianie obowiązków jest największy. Wzorowo wypełniają swoje obowiązki, przejawiają inicjatywę w pracy i podnoszą jej wydajność. Nagrody dla pracownika są przyznawane za szczególne osiągnięcia, na przykład uzyskanie wysokiego wskaźnika sprzedaży czy skuteczne wdrożenie systemu, który usprawnia pracę całego zespołu. Dobry system nagród zwykle obejmuje cztery obszary: wynagradzanie, benefity, uznanie i docenienie przez pracodawcę. Warto nagradzać pracowników na podstawie oceny ich nastawienia oraz wydajności.

Nagroda dla pracownika a motywacja do pracy

Nagroda to niezwykle cenne narzędzie motywacyjne. Wyróżnienia i nagrody dla pracownika są bardzo pomocne w procesie kształtowania zachowań pracowników i całej kultury organizacyjnej firmy. To ważne, żeby przyznawać je rozsądnie, aby nie spowszedniały. Warto zawsze dodać do nich merytoryczne uzasadnienie. Dzięki temu nagrody będą kojarzyły się ze sprawiedliwością i uczciwością. Istota nagród w procesie motywowania pracowników jest powszechnie znana, problem pojawia się jednak w momencie wybrania konkretnej nagrody dla danego pracownika czy zespołu. 

Kobieta przyjmuje gratulacje od szefa z powodu nagrody dla pracownika
Oprócz samej nagrody, dla pracownika ważne jest jej uzasadnienie oraz wręczenie bezpośrednio przez przełożonego

Skąd się dowiedzieć, co motywuje Twojego pracownika? 

Nagroda spełni swoje zadanie najlepiej wtedy, kiedy będzie odpowiadać oczekiwaniom obdarowanego, a nie ofiarującego. W jaki sposób określić, jaka nagroda najbardziej zmotywuje danego pracownika? Odpowiedź jest prosta — zapytać pracownika 🙂 Przygotowaliśmy dla Ciebie narzędzie do badania indywidualnego profilu motywacji, które pomoże Ci wybrać najbardziej odpowiednią nagrodę dla pracownika. Dla niektórych będą to nagrody rzeczowe, dla innych dodatkowy dzień urlopu, pozostali wybiorą możliwość zrealizowania swojego marzenia na koszt firmy. W dalszej części artykułu zebraliśmy pomysły na różne rodzaje nagród dla pracownika.

Jak wybrać najlepszą nagrodę dla pracownika?

Każdy z nas jest inny, mamy różne cele, misje, marzenia. To sprawa, że na nasz poziom motywacji do pracy wpływają zróżnicowane czynniki. Niełatwo jest znaleźć jedną uniwersalną nagrodę, którą można byłoby wręczyć każdemu pracownikowi, i z której każdy z nich byłby tak samo zadowolony. Nagrody dla pracowników zmieniają się wraz z trendami na rynku pracy, rozwojem technologii i zmianą oczekiwań pracowników. Nieustannie jednak stosuje się różne rodzaje nagród i benefitów w procesie motywowania pracowników. Możliwości są tysiące, pytanie — co wybrać?

Benefity dla pracowników wczoraj i dziś

Pierwsze benefity pozapłacowe w Polsce pojawiły się w czasach PRL. Deputaty węglowe, trzynastki, paczki świąteczne dla dzieci, specjalne urlopy dla wybranych grup pracowników. Zasady ich przyznawania były z góry określone i przyporządkowane do pracowników wykonujących konkretne zawody. Z upływem lat, oprócz nagród pieniężnych, dużą wartość dla pracownika zyskały komfortowe dobra materialne, na przykład samochód, z którego można korzystać po godzinach pracy, telefon czy w końcu tablet. Obecnie sytuacja wygląda nieco inaczej. Nagrody pieniężne dla pracownika są ciągle bardzo popularne i skuteczne, jednak pracownicy oczekują szerokiego wachlarza benefitów pozapłacowych i nagród, dzięki którym będą inwestować w samorozwój, uprawiać ulubiony sport czy wybrać się na dodatkowy urlop. Więcej na ten temat przeczytasz w specjalnym artykule Jak zmieniały się benefity w motywacji pracowników?

Jak zmieniały się benefity i nagrody dla pracownika na przestrzeni lat
Rodzaj pożądanych przez pracowników benefitów i nagród zmienia się z biegiem lat

Nagrody dla pracowników: różnice pokoleniowe

Na przestrzeni lat charakter pożądanych nagród uległ zmianie, bo zmieniły się rynkowe trendy. Rynek pracy powitał kolejne pokolenie, które odwróciło piramidę wartości wyznawanych przez swoich poprzedników. Pojawiła się potrzeba usystematyzowania pojęć i tak mówimy o pokoleniach Baby Boomers, X, Y i Z. Przed pracodawcą stoi kolejne wyzwanie — jak różnicować nagrody, aby przedstawiciele każdej grupy poczuli się usatysfakcjonowani?

Skuteczna motywacja dla pracowników z pokolenia X, Y, Z

Podczas wybierania prezentów i nagród stajemy twarzą twarz ze zjawiskiem, które popularni nazywa się “rzeczozmęczeniem”. Konsumpcjonizm i gromadzenie przedmiotów staje się niemodne, liczą się przeżycia, emocje, doświadczenia. Choć dla pokolenia X (osób urodzonych w latach 1965-1980) wyznacznikiem statusu są dobra materialne — eleganckie auto, dom pokaźnych rozmiarów, wielki telewizor — przedstawiciele pokolenia Y (urodzeni w przedziale 1980-1989) oraz pokolenia Z (najmłodsze pokolenie na rynku pracy, urodzeni po 1990, praktycznie nie pamiętają świata bez Internetu) odchodzą od konsumpcjonizmu na rzecz minimalizmu. Nie interesuje ich gromadzenie przedmiotów, chcą być mobilni, prezentują proekologiczne stanowiska. Przeżycia satysfakcjonują ich zdecydowanie bardziej niż nagrody rzeczowe, dlatego vouchery na atrakcje typu spacer z alpakami, kurs gotowania, gokarty mają większą wartość motywacyjną w nagradzaniu przedstawicieli pokolenia Y i Z niż nagrody rzeczowe.

Pomysły na oryginalne nagrody dla pracownika

Oprócz wdrożenia systemu nagród finansowych proponujemy rozwiązanie dla firm, które szczególnie szybko zdobywa popularność wśród szefów, managerów i zespołów HR odpowiedzialnych za wybieranie i przydzielanie nagród dla pracowników. Są to vouchery na przeżycia, które umożliwiają pracownikom spełnianie własnych marzeń. Dzięki nim obdarowani doświadczają wspaniałych emocji, integrują się grupie i próbują nowych aktywności. W zależności od okazji oraz wielkości budżetu możesz wybrać nagrodę indywidualną albo dla całego zespołu. Od pełnych relaksu wizyt w SPA, przez ekstremalne skoki ze spadochronem czy kursy online rozwijające wybrane umiejętności do sportów wodnych i atrakcji motoryzacyjnych. Obdarowany ma aż rok na zrealizowanie vouchera, który otrzymał w ramach nagrody i sam może wybrać dogodny dla niego termin. Więcej o voucherach dowiesz się z artykułu Vouchery na przeżycia dla firm od A do Z.

Karta podarunkowa jako uniwersalna nagroda dla pracownika

Karta podarunkowa może przywodzić na myśl odpowiednik nagrody finansowej, jest jednak czymś znacznie więcej. Gift Voucher to dla pracownika szansa na wybranie dowolnego marzenia z całej oferty Katalogu Marzeń. Wybór tego vouchera to sytuacja wygrana dla obu stron — obdarowujący może wybrać dowolny nominał karty już od 25 złotych, a obdarowany ma pełną dowolność w wybieraniu atrakcji, którą chciałby zrealizować. Co więcej, istnieje możliwość personalizacji karty podarunkowej dla Twojej organizacji. Gift Voucher świetnie sprawdzi się zarówno jako prezent dla pracownika na Święta jak i element nagrody towarzyszącej awansowi.

Najlepsze nagrody dla pracownika to te, które gwarantują mu możliwość wyboru

Pakiet Marzeń — podaruj pracownikowi w nagrodę możliwość wyboru

Nagroda za ponadprzeciętne osiągnięcia w pracy może przybrać formę podarunku, który zmotywuje pracownika do zrealizowania czegoś, o czym od dawna marzył. Pakiet Marzeń to podarunek dla pracownika, który sprawdzi się szczególnie wtedy, jeśli choć trochę znasz jego zainteresowania. Wiesz, że jest odważną osobą i największą satysfakcję daje mu zastrzyk adrenaliny? Podaruj mu w nagrodę Pakiet Marzeń Przygoda. Będzie mógł wybrać spośród kilkudziesięciu, a nawet kilkuset atrakcji w dowolnym miejscu w Polsce. Taki Pakiet gwarantuje możliwość wyboru między innymi wyprawy Off Road 4×4, lotu szybowcem, ostre strzelanie na strzelnicy. Jeszcze szerszy wybór zapewniają Pakiet Marzeń dla Niej i Pakiet Marzeń dla Niego. Umieściliśmy w nich najlepiej wyselekcjonowane atrakcje, z których każdy obdarowany pracownik wybierze coś dla siebie.

Voucher na konkretną atrakcję

Voucher na konkretną atrakcję to oryginalny pomysł na pozapłacowy benefit i nagrodę dla pracownika. Sprawdzi się szczególnie wtedy, kiedy jako obdarowujący jesteś w stanie zdecydować o wyborze konkretnej atrakcji w określonej lokalizacji. To znaczy, że możesz podarować pracownikowi voucher na degustację wina w Krakowie, lot paralotnią w Białymstoku lub skok ze spadochronem w Poznaniu. Voucher na wybrane przeżycie jest dla obdarowanego sugestią atrakcji do zrealizowania. Nie musisz się obawiać, że nagroda nie spełni oczekiwań Twojego pracownika — zawsze istnieje możliwość wymiany atrakcji na inną z propozycji oferowanych przez serwis. Na voucherze nie widać ceny, a wartość samego vouchera zwykle jest postrzegana przez obdarowanego jako wyższa niż rzeczywista. Poniżej zebraliśmy najlepsze pomysły na konkretne nagrody dla pracownika.

Nagroda dla pracownika poniżej 100 zł

Nie trzeba wydawać krocia, żeby sprawić komuś radość i okazać mu uznanie. Jeśli zależy szukasz pomysłu na nagrodę dla pracownika, która nie uszczupli zanadto Twojego budżetu, wybierz prezent za kilkadziesiąt złotych. Takie nagrody sprawdzą się szczególnie jeśli chcesz przyjąć taktykę „nagradzam częściej, ale drobniejszymi prezentami”. Ogromną popularnością cieszą się warsztaty z sommelierem połączone z degustacją win. Tak mile spędzone popołudnie możesz zapewnić pracownikowi już za 49 złotych! Nieco więcej ruchu zagwarantuje voucher na ściankę wspinaczkową dla dwojga lub Dream Jump — skok z wysokości, który przetestuje odwagę Twojego pracownika. Więcej propozycji znajdziesz w dedykowanej kategorii Vouchery do 100 złotych.

Nagrody dla pracownika — mały budżet

Wartościowy odpoczynek w niskiej cenie to voucher na 30-minutowy masaż. A może przejażdżka gokartem? Dostępna w kilkudziesięciu miastach Polski gwarantuje szybki zastrzyk adrenaliny i sprawdzenie umiejętności prowadzenia pojazdu. Na dodatek można zaprosić znajomych i zorganizować wyścigi! Co ważne, według przeprowadzonych przez nas badań wartość wręczanego vouchera jest postrzegana jako wyższa niż w rzeczywistości.

Kobieta relaksuje się podczas masażu. Nagrody dla pracownika gwarantujące mu odpoczynek są jednymi z najbardziej popularnych

Luksusowe nagrody dla pracownika

Jeżeli dysponujesz większym budżetem, proponujemy w ramach nagrody dla pracownika podarować mu pełen relaksu weekend w SPA. Voucher wręczony wraz z podziękowaniami za trud pracownika włożony w pracę z pewnością sprawi, że poczuje się doceniony. W prezencie otrzyma szansę na luksusowy relaks, podczas którego naładuje baterie. Takie doświadczenie sprawi, że zapomni o wszelkich troskach i będzie gotowy na nowe, ekscytujące wyzwania. Miłośników motoryzacji z pewnością ucieszy voucher na jazdę szybkim autem po profesjonalnym torze. Zapach spalin i możliwość przekraczania granic normalnie dozwolonej prędkości to coś, o czym obdarowany nie zapomni jeszcze długo po realizacji!

Rodzinne nagrody dla pracownika

Życie to ciągłe wybory. Pracownicy często wybierają: zostać dłużej w pracy i pracować na awans oraz podwyżkę czy wyjść i spędzić czas z rodziną? Doceń pracownika oddając mu czas, który mógłby spędzić z bliskimi, a spędził pracując nad ważnym projektem. Podaruj pracownikowi voucher na kolację, na którą może zabrać swoją drugą połówkę. Rozmowa, pyszne jedzenie, wartościowy czas — tego mu trzeba po stresującym czasie w pracy. Jeśli obdarowany ma dzieci, możesz wybrać voucher na rodzinną rozrywkę na Farmie Iluzji. To niezwykła okazja na spędzenie czasu razem, gwarantuje świetną zabawę zarówno dla dzieci jak i dorosłych. A może sportowa przygoda w parku trampolin? Wystarczy godzina czy dwie, żeby wyskakać się w towarzystwie rodziny lub przyjaciół, pozbyć wszelkich złych emocji i mieć na koncie zaliczony trening. 

Ekstremalne nagrody dla pracownika

Wiesz, że największą radość Twojemu pracownikowi sprawi nagroda, która pobudzi wyobraźnię, a finalnie wywoła ciarki na jego ciele? Porządny zastrzyk adrenaliny to idealna nagroda dla wszystkich miłośników niezwykłych emocji i porywających przeżyć. Skok ze spadochronem z filmowaniem, wyprawa Off road 4×4, a może pierwsza lekcja nurkowania? Ekstremalne przeżycia pomagają przełamywać swoje lęki i sprawiają, że nasza odwaga rośnie w siłę, a przy okazji… są po prostu świetną zabawą, która pozostaje w pamięci obdarowanego na długo po realizacji atrakcji i jest skutecznym narzędziem motywacyjnym. Może dzięki Tobie Twój pracownik odkryje nową pasję? Sprawdź wszystkie nasze pomysły na ekstremalne prezenty dla pracowników.

Skok ze spadochronem to marzenie każdego wielbiciela adrenaliny!

Nagrody dla pracownika, które zmotywują do dalszego rozwoju

Nagroda przyznana pracownikowi może przyjąć formę gotówkową, ale nawet jeśli wręczymy obdarowanemu uznanie finansowe na określony cel — czy na pewno go zrealizuje? Pracodawca, zamiast nagrody finansowej, może opłacić pracownikowi wymarzone studia, do których podjęcia ciężko mu się zmotywować. To gwarantuje pracownikowi rozwój i podniesienie kwalifikacji, które z pewnością przydadzą mu się również w życiu zawodowym, w firmie, w której obecnie pracuje. Dobrym pomysłem na nagrodę dla pracownika jest też voucher na spektakl teatralny, warsztaty artystyczne, kurs językowy. Każde wsparcie motywujące do realizacji swojej pasji i rozwijania umiejętności stanowi podwójną motywację. Często pracownikowi zwyczajnie trudno zabrać się do realizacji wymarzonego celu, jest zmęczony pracą i codziennymi obowiązkami. Nagroda od pracodawcy pomoże rozwiązać ten problem.

Nagrody dla całego zespołu

Członków zespołu można obdarować identycznymi, indywidualnymi prezentami dla każdego z nich, aby zagwarantować równość i przejrzystość nagród oraz uniknąć niechcianej dyskryminacji. Sukces zespołu warto jednak uczcić wspólną integracją, która nie tylko będzie nagrodą za ciężką pracę, ale pozytywnie wpłynie na relacje między pracownikami. Atrakcjami, które zapewnią dużą dozę rozrywki zespołowi i zawierają elementy grywalizacji, są między innymi paintball tradycyjny i paintball laserowy. Taka niecodzienna wyprawa może być zakończona ogniskiem lub wspólną kolacją, podczas której członkowie zespołu będą żywo dyskutować o wynikach gry. Jeśli chcesz powiedzieć swojemu zespołowi “dziękuję”, istnieje na to bardzo elegancki i zupełnie magiczny sposób — lot balonem. Taka nagroda sprawdzi się szczególnie wśród niewielkich zespołów, bo jednorazowo w koszu mieści się około 4-5 osób. Możecie jednak wykonać kilka lotów z rzędu. Lot balonem to nie tylko szansa na spojrzenie na świat z innej perspektywy — to też wyjątkowa lekcja fizyki i geografii. 

Nagroda jubileuszowa dla pracownika

W przeszłości nagroda jubileuszowa przysługiwała każdemu pracownikowi według określonych przez wewnątrzzakładowy regulamin zasad. Zwykle były to „z automatu” przyznawane premie, które każdy pracownik otrzymuje po spełnieniu określonego kryterium stażu pracy. Jednak poza pracownikami sfery budżetowej i samorządowej, nagrody jubileuszowe są przyznawane tylko wtedy, kiedy przedsiębiorstwo zdecyduje się wprowadzić taki zwyczaj. Jeżeli chcesz wdrożyć do swojej organizacji program nagradzania pracowników, którzy od lat nie rozstali się z firmą, możesz wybrać inną formą uznania niż nagroda finansowa. 

Zachęć swojego pracownika do świętowania jubileuszu z rodziną w eleganckim hotelu przez weekend lub podaruj mu możliwość wyboru i wręcz mu Gift Voucher na wybraną przez siebie kwotę. Sam wybierze upragnioną atrakcję do realizacji. Z pewnością doceni Twoją troskę o to, żeby poza życiem zawodowym spełniał swoje marzenia, realizował pasje i próbował aktywności, na które dotychczas nie miał czasu. Oczywiście miłym gestem jest wręczenie pamiątkowego dyplomu, jednak najlepiej zadziałają wspomnienia zgromadzone podczas realizacji nagrody od szefa. 

Uzasadnienie nagrody dla pracownika

Nagroda dla pracownika jest wyrazem uznania ze strony pracodawcy. Oprócz przedmiotu samej nagrody ważna jest komunikacja, którą stosuje pracodawca. Obdarowany pracownik powinien wiedzieć, za co otrzymuje wyróżnienie. O ile nagroda jubileuszowa wiąże się ze stażem pracy, o tyle wyróżnienia za specjalne osiągnięcia wymagają dokładniejszego wyjaśnienia. Uzasadnienie nagrody możesz przygotować w formie pisemnej, ale najlepiej przedstawić pracownikowi podczas rozmowy.

Szef gratuluje pracownikowi przyznanej mu nagrody dla pracownika

Jak nagradzać pracowników, żeby czuli się wyróżnieni?

Najważniejsze w pochwałach jest to, aby ukazać związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy pożądanym działaniem i pochwałą czy nagrodą. Pamiętaj, że nikt z nas nie lubi być oceniany, dlatego jako szef czy menadżer oceniaj osiągnięcia pracownika, a nie jego samego jako człowieka. Podczas przyznawania nagrody o wiele lepiej zwrócić uwagę na to, że wykonał ponadprzeciętną liczbę telefonów do klientów zakończonych podpisaniem umowy niż fakt, że jest zaangażowanym pracownikiem. Nie używaj nagrody jako narzędzia motywacyjnego dla pracownika przy jednoczesnej naganie za inne zadanie. To całkowicie odbierze wartość przyznawanej nagrodzie. Pracownicy doceniają fakt, że szef czy przełożony wręcza im nagrodę osobiście. Jeśli chcesz naprawdę kogoś wyróżnić, pogratuluj mu dodając od siebie słowa, które są Twoją osobistą oceną. Przyniesie to o wiele lepszy efekt niż mechaniczne przesłanie pieniędzy na konto czy złożenie gratulacji za pomocą maila. 

Nagrody dla pracownika a kodeks pracy

W kodeksie pracy znajdziemy jedynie ogólne informacje dotyczące przyznawania nagród i wyróżnień. Artykuł 105 k.p. wskazuje co pracodawca powinien uwzględnić podczas decyzji o przyznaniu nagrody lub wyróżnienia konkretnemu pracownikowi. Jest to zabieg celowy, dzięki któremu pracodawca ma dużą swobodę w przyznawaniu nagród pracownikom. Powinien jednak opierać się na wskazaniach kodeksu, czyli wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • wzorowe wykonywanie swoich obowiązków,
  • przejawianie inicjatywy w pracy,
  • podnoszenie jej wydajności oraz jakość

Pracodawca zobowiązany jest złożyć informację do akt osobowych pracownika o przyznaniu nagrody za szczególnie istotne dla pracodawcy osiągnięcia pracownika. Opracowując katalog nagród i wyróżnień, pracodawca powinien wziąć pod uwagę rodzaj prowadzonej działalności, charakter pracowników i zajmowane przez nich stanowiska pracy. Niektóre nagrody mogą okazać się nieadekwatne do specyfiki pracy. Tego problemu możesz uniknąć wybierając nagrody, które gwarantują pracownikowi dowolność wyboru, jak na przykład vouchery na przeżycia.

Nagrody dla pracownika a podatek

Opodatkowanie premii nie zależy od jej rodzaju. Nagroda, która tak naprawdę jest premią uznaniową, podlega opodatkowaniu tak samo jak premia regulaminowa. Interpretacja przepisów zgromadzonych w kodeksie pracy oraz ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych prowadzi do jednoznacznych wniosków. Nagroda przyznana pracownikowi stanowi jego przychód ze stosunku pracy, przez co podlega opodatkowaniu. Co ważne, nagrody o wartości nieprzekraczającej jednorazowo kwoty 200 zł są zwolnione z opodatkowania. Gdy są wydawane w konkursach, należy je zaliczyć do przychodów z innych źródeł.

Nagrody dla pracownika a składki ZUS

Szukasz odpowiedzi na pytanie, czy premia uznaniowa podlega składkom ZUS? Pierwszy krok do uzyskania odpowiedzi to ustalenie, czy premia ta wlicza się do pensji pracownika, czyli czy stanowi składnik wynagrodzenia. Chociaż nie składa się na świadczenie, jest przychodem ze stosunku pracy. W tym miejscu mamy jasność — świadczenie o charakterze uznaniowym podlega nie tylko zaliczce na wspomniany wcześniej podatek dochodowy od osób fizycznych, należy odprowadzić też składki ZUS.

Kobieta próbuje rozliczyć podatek, którym objęte są nagrody dla pracowników
Kwestia opodatkowania nagród nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać!

Prawdziwe uznanie dla pracownika

Jak niejednokrotnie wspominaliśmy w artykule, pracodawca ma dużą swobodę w przyznawaniu nagród i wyróżnień. Świadczenia te przyczyniają się do wzrostu wydajności i jakości pracy, stanowią też ważny czynnik motywacyjny dla pracowników, mogą być nawet elementem wpływającym na decyzję o pozostaniu w danej firmie w okresie dużej rotacji. Niezwykle ważne jest, żeby nagrody i pochwały faktycznie miały charakter motywacyjny i były przydzielane za rzeczywiste sukcesy pracowników. Unikaj stosowania nagród mających na celu wyrównanie nieprawidłowości w zakresie rozliczania pracy, na przykład wypłata za nadgodziny. Takie działanie kompletnie dewaluuje otrzymaną nagrodę, która nie ma już dłużej wartości motywacyjnej. Co więcej, takie metody nie są zgodne z prawem i mogą stanowić podstawę do ukarania pracodawcy. Jako osoba zarządzająca zespołem wykorzystaj potencjał nagród, aby Twoi pracownicy czuli się docenieni i zmotywowani do osiągania kolejnych sukcesów zawodowych.

Polecane nagrody dla pracownika

Wszystkie pomysły na nagrody dla pracownika wspomniane w treści artykułu znajdziesz w dedykowanej kategorii prezenty dla firm. Znajdź propozycję, która najlepiej odpowie Twoim wymaganiom!

Nagrody dla pracownika to dodatek

Nagrody dla pracowników są niezwykle ważne. Rozsądnie przyznawane i dobrze uzasadnione są wartościowym narzędziem motywacyjnym. Najważniejsza jednak jest komunikacja szef-pracownik na co dzień. Nagroda to dodatek, bardzo ważny, ale ciągle znajduje się w hierarchii czynników motywacyjnych niżej niż codzienny kontakt, wsparcie ze strony szefa, jakościowy feedback, pomoc w rozwoju i proste docenianie przez szefa. Nie rezygnuj z nagród, ale jako lider zespołu nie ograniczaj okazywania uznania tylko do ich wręczania. Rozsądne połączenie tych metod zagwarantuje Ci sukces w tworzeniu zmotywowanego, zgranego zespołu.

Pomysły na Nagrody dla Pracownika

Klaudia Bogusz

Content Specialist

Moje największe miłości to podróże, jedzenie i… jedzenie. Lubię aktywnie spędzać czas i tylko dlatego mieszczę się jeszcze w drzwiach do biura. W wolnych chwilach czytam, piszę i generuję nowe pokłady pozytywnej energii podczas górskich wędrówek.

Zostaw odpowiedź