Pracownicy wymieniają prezenty na święta w firmie
ZAPYTAJ O OFERTĘ poradniki

ABC przygotowań – jak zaplanować święta w firmie?

Boże Narodzenie coraz bliżej! Za oknem widać śniegową kołderkę, w radiu lecą świąteczne hity, zza witryn sklepowych zerkają przystrojone choinki. Ten przyjemny nastrój oczekiwania da się wyczuć także w pracy. U Ciebie też? Czy wybierasz się na wigilię firmową? Święta w firmie stanowią świetną okazję do integracji pracowników i dobrej zabawy. Ważne, tylko by za zorganizowanie takiego wydarzenia zabrać się z głową. Czyli jak? Dowiesz się poniżej.

Jak wyglądają święta w polskich firmach?

Organizacja wigilii pracowniczej to tradycja widoczna w wielu polskich firmach. Daje szansę na wspólne zanurzenie się w atmosferze świąt Bożego Narodzenia. Możesz – w otoczeniu ładnych dekoracji i przy pysznym posiłku – spędzić czas w gronie osób, które spotykasz na co dzień w bardziej formalnych warunkach.

Żeby skuteczniej oderwać się od tematyki związanej z pracą, firmy często organizują takie wydarzenie poza biurem. To wiąże się z wynajmem sali oraz zapewnieniem cateringu. Czasami przygotowuje się stylowe zaproszenia w wersji papierowej dla uczestników, dzięki czemu czują się bardziej docenieni. W dobrym tonie jest również wysyłka ciepłego e-maila z informacją o spotkaniu.

Oczywiście świąteczną kolację firmową warto zorganizować także w biurze, czyli w otoczeniu świetnie znanym wszystkim zainteresowanym. Sporo osób lubi rzucać się w wir radosnych przygotowań, dekorując pomieszczenia, przynosząc smakowite przekąski oraz ogarniając upominki. Kierownictwo w firmie może zdobyć się na miły gest, wręczając na przykład bony na święta.

Święta w firmie to czas, kiedy otaczamy się różnymi ozdobami

Czy takie wydarzenia przygotowuje się tylko dla personelu? W wielu biurach tak. Jednak niekiedy zaproszenia dostają też rodziny pracowników albo ważni klienci. Co prawda to nieco zmniejsza szanse na integrację, ale sprawia, że kolacja wigilijna staje się bardziej swojska i klimatyczna.

Nie wszyscy obchodzą święta Bożego Narodzenia – na przykład ze względu na wyznanie. Takich osób nie powinno się zmuszać do udziału, gdyż sympatyczna okazja zamieni się w przykry obowiązek. Przy planowaniu atrakcji warto wziąć pod uwagę ludzi innych wyznań. Można na przykład zrezygnować z łamania się opłatkiem czy śpiewania kolęd, a skupić się na pysznym posiłku oraz życzeniach i prezentach, które każdy lubi dostawać niezależnie od okazji.

Dlaczego warto obchodzić święta ze współpracownikami?

Czy świąteczna kolacja firmowa w gronie ludzi, z którymi i tak spędzasz codziennie wiele godzin, to dobry pomysł? Czy warto widywać się w firmie w innym celu niż praca? Jak najbardziej!

Spotykając się ze współpracownikami przy świątecznym stole, budujesz dobre relacje. A one nieźle zaprocentują w przyszłości! Chętniej pomagamy osobom, które znamy i lubimy. Zbliżając się do innych ludzi w firmie, zwiększasz szanse na to, że wyświadczą Ci przysługę, kiedy będziesz tego bardzo potrzebować. To nieoceniona rzecz podczas stresujących okresów w pracy. Warto obracać się w towarzystwie, na jakie można liczyć!

Masz też okazję do poznania ludzi od ich prywatnej strony. Na co dzień w biurze każdy jest zajęty swoimi obowiązkami, a większość rozmów dotyczy pracy. Podczas spotkania świątecznego dowiesz się o współpracownikach dużo więcej – na przykład, że osoba siedząca biurko dalej od Ciebie uprawia ten sam sport albo planuje wyprawę w to samo miejsce, co Ty. To brzmi jak początek wspaniałej przygody i wspólnego spełniania pasji, nieprawdaż?

Poza tym firmowa wigilia pozwala na wymianę ciekawych opowieści. U każdego święta spędza się inaczej. Istnieje tyle tradycji, w zależności od miejsca, w którym się wychowaliśmy. Czemu nie powiedzieć o nich czegoś więcej? Rozmowy o świętach to fantastyczny wstęp do podzielenia się innymi interesującymi historiami ze swojego życia. Pamiętaj, że lepsze poznanie grupy to pierwszy krok ku budowie wzajemnego zaufania.

Oprócz tego podczas świątecznego spotkania następuje moment wręczenia prezentów. Czy to drobiazgi kupowane sobie nawzajem, czy firmowe bony na święta lub vouchery sprezentowane pracownikom przez szefostwo – upominki są super! Ktoś poświęcił czas i energię, by przygotować dla nas coś sympatycznego. Aż cieplej się robi na sercu.

Pracownicy wymieniają się prezentami na święta  firmie

Kiedy rozpocząć świąteczne przygotowania w firmie?

Przede wszystkim wybierz odpowiedni dzień. Nie powinna to być data tuż przed wigilią, gdyż wtedy rozpoczynają się wyjazdy i gorączkowe przygotowania domowe. Ogłoś termin wigilii firmowej tak wcześnie, jak to możliwe, żeby pracownicy na pewno znaleźli czas.

Zazwyczaj spotkanie świąteczne planuje się z dużym wyprzedzeniem, by wszystko zapiąć na ostatni guzik. Dobrze zacząć już w październiku, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi wynajem sali. Im wcześniej się za to zabierzesz, tym korzystniejszą opcję znajdziesz. Koniecznie odwiedź wcześniej wybrane miejsce i ustal szczegóły z managerem.

Następnie pora pomyśleć o cateringu. Świąteczne spotkanie wcale nie musi być organizowane pod znakiem tradycyjnych potraw, ale warto zapewnić chociaż jedno kojarzące się z wigilią danie. Uczestnicy na pewno docenią, jeśli wcześniej dopytasz, jakie są ich preferencje żywieniowe, na przykład czy ktoś potrzebuje posiłków bez glutenu.

Co dalej? Dekoracje! Spotkanie bez ozdób w postaci ślicznej choinki, lukrowanych pierników, sympatycznych girland czy błyszczących łańcuchów wydaje się niepełne. Nie musisz wydawać na to kroci. Bardzo łatwo można stworzyć świąteczny nastrój w biurze za pomocą drobiazgów – wystarczy tylko chcieć.

Na koniec nurtuje cię ważne pytanie, a mianowicie: co na święta dla pracowników? Zastanawiasz się też, kiedy wziąć się za ogarnianie prezentów? Tutaj polecamy Gift Managera, który działa zgodnie z maksymą: „Powiedz, czego potrzebujesz, a resztę zostaw nam”. Otrzymasz profesjonalne wsparcie w wyborze upominków, które spełniają najskrytsze marzenia! Ale nawet jeśli zdarzyło Ci się zostawić kwestię prezentów na ostatnią chwilę, nie martw się. Przygotowanie eVouchera PDF zajmuje tylko kilka minut.

Święta w firmie a rozdawanie prezentów

Skoro już zahaczyliśmy o temat upominków świątecznych w firmie, pora powiedzieć więcej o ich wręczaniu. Zastanawiasz się, jaki jest najlepszy sposób na rozdanie prezentów? Znamy kilka wartych uwagi!

Jeżeli pracownicy zdecydowali się wziąć udział w kupowaniu upominków, zorganizuj secret Santa. Ustal limit cenowy, na przykład do 50 złotych. Następnie niech każdy wylosuje jedną osobę, której ma kupić prezent. Potem wystarczy wrzucić wszystkie paczuszki pod choinkę i wręczyć po kolei – oczywiście anonimowo.

Firmową wigilię znacznie urozmaici przybycie prawdziwego świętego Mikołaja. To znaczy… prawdziwego aktora, który – zaopatrzony w czerwony strój i obfitą brodę – rewelacyjnie odegra swoją rolę. Może przy okazji zrobicie z nim pamiątkowe zdjęcia i powiesicie w biurze?

Pomyśl także o losowaniu prezentów, zwłaszcza jeśli kierownictwo przygotowuje dla wszystkich pracowników sympatyczne co nieco. Wyobraź sobie to radosne oczekiwanie i rozpakowywanie paczuszek z uroczą niespodzianką!

Święta to wyjątkowy czas, warto dać pracownikom odrobinę luzu

Życzenia świąteczne dla klientów i partnerów biznesowych

Firma to nie tylko pracownicy. Pamiętaj o klientach i partnerach biznesowych, bez których biznes by nie istniał. Zadbaj, by te ważne osoby poczuły się docenione przy okazji nadchodzących świąt i by miło wspominały Cię przez długi czas. Jeśli to możliwe, zaproś je na organizowaną wigilię firmową. Taki gest na pewno zostanie dobrze odebrany!

Poza tym koniecznie złóż serdeczne życzenia. Napisz spersonalizowanego maila, by klient poczuł, że ta treść jest skierowana tylko i wyłącznie do niego. Albo wyślij papierową kartkę, żeby partner biznesowy wiedział, że Ci na nim zależy. Do korespondencji dołącz voucher na przeżycia. Czegoś takiego obdarowany nie zapomni nigdy!

Jeśli otrzymujesz życzenia od klienta lub partnera biznesowego, postaraj się zadzwonić i podziękować. Chwila sympatycznej rozmowy jeszcze nikomu nie zaszkodziła!

Czy nasze wskazówki okazały się przydatne? Powiesz nam, jak Twoja firma obchodzi święta w tym roku? Podziel się z nami ciekawymi szczegółami! Może to Ty zainspirujesz nas?

Monika Suchodolska

Content Specialist

Uwielbiam oglądać wschód słońca z kubkiem mocnej kawy i w dobrym, kocim towarzystwie. Dzielę marzenia na te małe, które staram się spełniać codziennie. Zaliczam do nich drobne przyjemności, dobrą literaturę, wciągające seriale i pyszne jedzenie. Marzenia przez duże „M” to z kolei podróże, najlepiej spontaniczne.

Poradniki

Quiet quitting - trend czy sygnał zmiany? Zmęczona kobieta w pracy

Quiet quitting – czy “ciche odchodzenie” to tylko trend?

Poradniki

Quiet quitting to zjawisko, o którym mówi się coraz więcej. Czym jest i jak sobie z nim radzić? Odpowiadamy.
> czytaj dalej

Poradniki

Człowiek przykryty karteczkami z zadaniami, które zaburzają wellbeing

Wellbeing pracowników – czym jest i jaką rolę odgrywa w Twojej firmie

Poradniki

Czy wiesz, czym jest wellbeing? Czy potrafisz zadbać o dobrostan pracowników? Zobacz, jakie korzyści niesie odpowiedni proces.
> czytaj dalej

Poradniki

Kultura organizacji w zespole - młode uśmiechnięte osoby przy pracy zespołowej

Czym jest kultura organizacji i czy każda firma jej potrzebuje?

Poradniki

W każdej firmie kultura organizacji tworzona jest przez pracowników pracodawców Zobacz, jakie elementy składają się na kulturę organizacyjną i zaplanuj działania w swojej firmie.
> czytaj dalej