Uśmiechnięty zespół marzycielek podczas wolontariatu
ZAPYTAJ O OFERTĘ poradniki

Marzyciele Pomagają, czyli jak zachęcić pracowników do wolontariatu

Benefity, karty, imprezy i spotkania integracyjne — sposobów na budowanie kultury organizacji, motywowania pracowników i kreowania wizerunku pracodawcy jest mnóstwo. Warto jednak spojrzeć na swój zespół z innej strony i zastanowić się nad wprowadzeniem wolontariatu pracowniczego. W Katalogu Marzeń z powodzeniem realizujemy projekt „Marzyciele Pomagają” i mamy dowody na to, że działa! 

Czasami takie działania inicjowane są „z góry”, planowane i proponowane przez szefa lub kadrę menedżerską. Zdarza się jednak, że potrzeba czynienia dobra wychodzi od samych pracowników. Miejsce pracy to przecież przestrzeń, w której spotykają się nie tylko osoby o różnych kompetencjach, ale też odmiennych potrzebach i spojrzeniach na świat. Wśród nich są też te szczególnie wrażliwe na otaczającą nas rzeczywistość. W Katalogu Marzeń nie brakuje osób o wielkich sercach, ale projekt „Marzyciele Pomagają”  powstał z inicjatywy jednej, wyjątkowej Marzycielki — Natalii. 

Dwie pracowniki Katalogu Marzeń sadzą kwiaty pod domem dziecka w ramach projektu Marzyciele Pomagają
Marzyciele sadzą kwiaty pod domem dziecka

Wolontariat (dobrze) zorganizowany 

Mimo że już wcześniej członkowie zespołu angażowali się w działania charytatywne, Natalii marzeniem było, by wolontariat został wpisany w działanie Katalogu na stałe. Tak powstał wyjątkowy projekt „Marzyciele Pomagają”, który daje nam dodatkowy czas na zmienianie świata. 

Wprowadzając program wolontariatu pracowniczego, warto zadbać o jasne zasady. W naszym przypadku było to wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za realizację (tę rolę przyjęła na siebie Natalia) oraz reguł uczestnictwa w projekcie. Ustaliliśmy, że: 

  • każdy pracownik Katalogu Marzeń otrzymuje do dyspozycji 6 dni urlopu, które może przeznaczyć na działania charytatywne,
  • urlop ten można wykorzystać na dowolne działania dobroczynne.

Ten dodatkowy urlop na specjalnych warunkach sprawia, że wiele z działań charytatywnych realizujemy wspólnie, dzięki czemu lepiej się poznajemy i spędzamy więcej czasu razem. 

Jak Marzyciele zmieniają świat? 

Niezależnie od tego, czy wydaje Ci się, że 6 dni urlopu to mało, czy też dużo, w pierwszym roku istnienia projektu „Marzyciele Pomagają” zdecydowanie wykorzystaliśmy go maksymalnie. Nasi pracownicy jako wolontariusze: 

  • sadzili drzewa z Fundacją Las na Zawsze, 
  • sprzątali parki, 
  • dzielili się z fundacjami swoimi umiejętnościami, 
  • pomagali sąsiadom, 
  • sadzili kwiaty w ogródku domu dziecka,
  • zorganizowali zbiórkę w ramach Szlachetnej Paczki oraz dla schroniska,
  • zaangażowali się w pomoc uchodźcom z Ukrainy

i wiele, wiele innych!

Jak widzisz, każdy z nas mógł wspomóc swoją pracą dowolną organizację. Pomagaliśmy ludziom i zwierzętom, a nawet dbaliśmy o nasze otoczenie. Pierwszy rok programu podsumowaliśmy w filmie:

Jakie korzyści przynosi wolontariat pracowniczy?

W Katalogu Marzeń zawodowo zajmujemy się spełnianiem marzeń, więc doskonale wiemy, jak dużą wartość ma uśmiech drugiej osoby i ta iskierka, która pojawia się w oku, kiedy sprawiamy komuś radość. To uczucie nas napędza do działania i sprawia, że chcemy dzielić się dobrem. Dlatego pomaganie jest bliskie naszym sercom. 

Niesienie pomocy sprawia, że czujemy zadowolenie i dumę. Ma też wymiar bardziej praktyczny. Kiedy wchodzimy w nowe role, możemy rozwijać umiejętności pracy w grupie, uczyć się lepiej komunikować i odkrywać swoje ukryte talenty. Poczucie satysfakcji i radość z tego, że mamy wpływ na nasze otoczenie i drugiego człowieka, są nie do opisania — to właśnie daje nam projekt „Marzyciele Pomagają”. 

Marzyciele Pomagają - sprzątanie parku
Marzyciele Pomagają — wolontariat w Magurskim Parku Narodowym

Razem z zadowoleniem rośnie nasza motywacja do pracy. Dlaczego motywowanie pracowników jest ważne? Ponieważ zmotywowany pracownik podchodzi do obowiązków zawodowych ambitnie, a praca ma szansę stać się pasją i przyjemnością. Wolontariat w „Marzyciele Pomagają” motywuje nas do podnoszenia swoich kwalifikacji. Z kolei ten inicjowany przez pracodawcę sprawia dodatkowo, że zmienia się (na lepsze) sposób, w jaki postrzegamy miejsce pracy, swoich przełożonych i współpracowników.  

Firmy, które wprowadziły wolontariat pracowniczy, również mogą wiele zyskać. Przede wszystkim są lepiej postrzegane w regonie, a co za tym idzie, są lepiej postrzegane zarówno przez obecnych, jak i potencjalnych pracowników. Zyskują zaufanie, które z kolei jest skutecznym narzędziem employer brandingu. Jeśli chcesz poznać wszystkie korzyści, które niesie ze sobą wolontariat pracowniczy, polecamy Ci obszerny artykuł z portalu odpowiedzialnybiznes.pl, który znajdziesz tutaj. 

Marzyciele Pomagają — przygotowanie wyprawek dla dzieci z Ukrainy
Marzyciele podczas przygotowania wyprawek dla dzieci z Ukrainy w ramach akcji 1000 plecaków dla Ukrainy

Jak wprowadzić wolontariat pracowniczy w swojej firmie? 

Podoba Ci się idea projektu „Marzyciele Pomagają”? Bardzo nas to cieszy! Nic nie stoi na przeszkodzie, by wolontariat pracowniczy stał się częścią kultury organizacji również w Twojej firmie. Pamiętaj, że wcale nie musi to być aż 6 dni urlopu. Już 1 dzień może przynieść ogromne zmiany. 

Chcesz wiedzieć więcej? Portal crsinfo.org udostępnia dokument, w którym szeroko omawia temat wolontariatu pracowniczego zarówno z perspektywy biznesu, jak i pracownika. Z kolei Europejski Dom Spotkań — Fundacja Nowy Staw przygotowała e-book, z którego dowiesz się między innymi, w jaki sposób organizować bezpieczny wolontariat pracowniczy we współpracy z organizacjami pożytku publicznego. 

Czy pracownicy w Twojej firmie angażują się w pomoc charytatywną? Podziel się z nami swoim doświadczeniem. 

Monika Suchodolska

Content Specialist

Uwielbiam oglądać wschód słońca z kubkiem mocnej kawy i w dobrym, kocim towarzystwie. Dzielę marzenia na te małe, które staram się spełniać codziennie. Zaliczam do nich drobne przyjemności, dobrą literaturę, wciągające seriale i pyszne jedzenie. Marzenia przez duże „M” to z kolei podróże, najlepiej spontaniczne.

Poradniki

Quiet quitting - trend czy sygnał zmiany? Zmęczona kobieta w pracy

Quiet quitting – czy “ciche odchodzenie” to tylko trend?

Poradniki

Quiet quitting to zjawisko, o którym mówi się coraz więcej. Czym jest i jak sobie z nim radzić? Odpowiadamy.
> czytaj dalej

Poradniki

Człowiek przykryty karteczkami z zadaniami, które zaburzają wellbeing

Wellbeing pracowników – czym jest i jaką rolę odgrywa w Twojej firmie

Poradniki

Czy wiesz, czym jest wellbeing? Czy potrafisz zadbać o dobrostan pracowników? Zobacz, jakie korzyści niesie odpowiedni proces.
> czytaj dalej

Poradniki

Kultura organizacji w zespole - młode uśmiechnięte osoby przy pracy zespołowej

Czym jest kultura organizacji i czy każda firma jej potrzebuje?

Poradniki

W każdej firmie kultura organizacji tworzona jest przez pracowników pracodawców Zobacz, jakie elementy składają się na kulturę organizacyjną i zaplanuj działania w swojej firmie.
> czytaj dalej