pracownicy wręczają sobie prezenty świąteczne w firmie

Okres przedświąteczny często równa się okresowi wzmożonej pracy i chęci dopięcia wszystkich projektów przed końcem roku. Planowany jest budżet, przygotowywane roczne oceny Pracowników, strategie marketingowe. Wiąże się to z niemałym stresem i wewnętrznym napięciem, żeby wejść w Nowy Rok z czystą głową, bez zaległych zadań i obowiązków. W takiej sytuacji warto przenieść odrobinę Świąt Bożego Narodzenia do biura. Sprawdź nasze pomysły na to, jak stworzyć świąteczny nastrój w biurze!

Zróbmy razem coś dobrego, czyli świąteczne akcje charytatywne!

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, podczas którego większość osób angażuje się charytatywnie. Stwarza to możliwość zaangażowania się w akcje dobroczynne lub pracowniczy wolontariat. Sposobności jest wiele — pomoc przy Szlachetnej Paczce, prezenty dla dzieci, wspomaganie potrzebujących rodzin. Nic nie buduje tak silnie relacji, jak wspólne robienie czegoś wielkiego. I tutaj nie chodzi o sam materialny datek, a to, co dzieje się później. Przygotowanie i pakowanie paczek, zbieranie żywności i potrzebnych artykułów, czy odwiedzanie szpitalnych oddziałów to doskonały sposób, aby poczuć Ducha Świąt!

Pracownicy mają poczucie, że zmieniają świat na lepsze. Choć często nie są to wielkie zmiany, ale dają ogromną satysfakcję i mogą być początkiem do corocznej, charytatywnej tradycji w firmie.

Upieczmy wspólnie dobrą atmosferę

A może połączyć świąteczne celebrowanie z integracją? W Katalogu Marzeń umówiliśmy się na wspólne pieczenie pierników po pracy. Świąteczne piosenki, zapach cynamonu i wspólne przygotowanie ciasteczek z przepisu, który był testowany przez wiele lat. Od teraz pierniki kojarzą się nam z tym wieczorem i jest to miłe skojarzenie. Największym plusem tej formy świątecznego zaangażowania jest to, że przygotowane jedzenie można skonsumować. A smakołyki zrobione w dobrej atmosferze smakują o wiele lepiej!

pomysły na prezenty dla pracowników na święta

Zmieńmy coś wokół siebie

Świąteczna dekoracja biura tchnie w cztery ściany przyjemną i świeżą energię. Choinka to największy symbol świąt, więc dlaczego jej nie wykorzystać? Niekiedy w biurze nie ma dostatecznie dużo miejsca na wprowadzenie świątecznych dekoracji. Wtedy dobrym rozwiązaniem będzie sztuczna, symboliczna choinka. Jeśli zaś biuro dysponuje większą przestrzenią, idealnie sprawdzi się ta żywa. Sam jej zapach tworzy wyjątkowy klimat i wielu z nas kojarzy się z dzieciństwem. 

A co z ozdabianiem choinki w biurze? Można udekorować choinkę według identyfikacji wizualnej firmy lub umówić się, na przyniesienie własnych ozdób z domu. Choć drzewko w drugim wypadku może wyglądać bardzo chaotycznie, będzie symbolem osób pracujących w firmie i przyniesie poczucie, że w firmie jest również fizyczna cząstka nich.

Mały drobiazg, wielka radość

Ten zwyczaj przenieśliśmy jeszcze z czasów szkolnych. Przygotowanie losów, podekscytowanie, kogo się wylosujemy, przygotowanie prezentu i w końcu dzielenie się nimi. Aby urozmaicić tę mikołajkową tradycję, można umówić się na prezenty tematyczne lub wykonane własnoręcznie — tzw. prezenty hand-made. My zdecydowaliśmy się na upominki wykonane samodzielnie. Przyjemność z przygotowania prezentu potęguje myśl, że dostaliśmy upominek wykonany przez współpracowników, w który ktoś włożył swoją pasję, energię oraz wykazał się kreatywnością. U nas pod choinką znalazły się takie cuda: 

prezenty świąteczne w firmie

Celebrowanie wyjątkowych chwil razem

Przechodzimy do najbardziej popularnej formy celebrowania świąt w firmach — spotkania wigilijnego. Jeśli jesteśmy częścią MŚP, czyli małych i średnich przedsiębiorstw nie musi to być wielka uczta przy suto zastawionym stole. Wystarczy sama idea przeniesienia części pięknych, polskich tradycji do miejsca pracy. 

Najważniejsza w wigilijnym spotkaniu w firmie jest okazja do złożenia spersonalizowanych życzeń i osobistego podziękowania współpracownikom za cały rok pracy. Aby uniknąć sztywnej i niewygodnej atmosfery można umówić się na świąteczne sweterki i ozdoby lub zaprosić świętego Mikołaja. 

wigilia pracownicza w firmie

Jeszcze przyjemniej…

Przy omawianiu świątecznej atmosfery w biurze nie może zabraknąć muzyki. Kolędy i świąteczne piosenki kojarzone są z czasem spędzonym z rodziną. Wprowadzenie domowej atmosfery do biura z pewnością wpłynie na poprawę samopoczucia Pracowników. Muzyka pozytywnie wpływa na wydzielanie endorfin, więc delikatne melodie w tle mogą wywołać uśmiech.

We wszystkim umiar

Słuchanie przez 8 godzin tej samej, świątecznej piosenki, ozdobienie każdego kąta świątecznymi akcesoriami już w listopadzie, czy postawienie niezgrabnej choinki w przejściu między biurkami może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. W całym świątecznym zamieszaniu należy pamiętać o zdrowym rozsądku. Wszystkie wspomniane wyżej działania mają przynosić przyjemność i być wynikiem dobrej chęci, a nie przykrego obowiązku. Cały Zespół Katalogu Marzeń Życzy Miłych i Pogodnych Świąt!

PS. Po prezenty dla pracowników na ostatnią chwilę zapraszamy na naszą stronę. 🙂

Małgorzata Komorowska

Przewodnik ds. Marzeń

Kocham góry, a moim największym marzeniem jest zdobycie jednego z ośmiotysięczników. W wolnych chwilach trenuję boks, dużo się ruszam (i równie dużo mówię :p). Poza pracą kocham pieski, memy i dobrą kawę.

Zostaw odpowiedź