Nie pomylę się raczej pisząc, że wśród najwyższych priorytetów większości menedżerów jest odkrycie, jak zbudować zespół marzeń. Żeby pracownicy przychodzili do pracy z uśmiechem, zadania były realizowane sprawnie, efekty były wysokiej jakości, aby wszystkim się po prostu „chciało”. Jak to osiągnąć?
O przywództwie, motywowaniu, angażowaniu, a nawet o tym jak zadbać o szczęście pracowników napisano już tysiące książek i dziesiątki tysięcy artykułów. Ja chciałabym pokazać Wam na przykładzie Katalogu Marzeń, jakie inicjatywy i działania podjęliśmy w ubiegłym roku, które sprawiają, że członkowie zespołu z własnej inicjatywy określają swoją pracę jako #dreamjob a zespół jako #dreamteam.
SPIS TREŚCI
Wyjazd integracyjny: połączenie przyjemnego z pożytecznym.
Katalog Marzeń oferuje prezenty. Dlatego końcówka roku jest w naszej firmie niezwykle intensywna. W grudniu ciężko jest znaleźć czas na “wyjście wigilijne”. Za to początek roku stwarza możliwość wyjazdu integracyjnego. W tym roku nasz wyjazd miał zupełnie inny charakter niż wszystkie dotychczasowe spotkania. Wybraliśmy się bowiem w lutym na trzy dni do hotelu SPA. Każda osoba w ramach wyjazdu otrzymała voucher wartościowy na skorzystanie z wybranych przez siebie zabiegów, dodatkowo mogliśmy korzystać z hotelowej strefy relaksu. To było niewątpliwie przyjemne 🙂
A co w tym wyjeździe było pożytecznego? Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od warsztatów, podczas których podsumowaliśmy cały rok, rozmawialiśmy o tym co jest naszą misją, jakie wartości nam przyświecają, o wewnętrznych zasadach współpracy, o tym kim są nasi Klienci, co jest dla nich ważne, jak możemy spełniać ich oczekiwania jeszcze lepiej w przyszłości. Omówiliśmy także główne filary wzrostu firmy. Dzięki temu wszyscy mieli lepsze zrozumienie celu funkcjonowania firmy, potrzeb Klientów i kierunków naszego działania.
Cotygodniowe tradycje (w nietradycyjnym stylu)
Jak w wielu firmach tak i u nas funkcjonują cotygodniowe spotkania statusowe. Jednak poza standardowym omówieniem bieżących spraw, projektów, etc. w planie tych spotkań są także dwa zupełnie niestandardowe punkty.
Pierwszy to losowanie osoby i atrakcji z naszej oferty, z których dana osoba będzie mogła skorzystać na koszt firmy. Przykładowo wśród wylosowanych w ostatnim czasie atrakcji były masaż, strzelnica, jazda quadem, lot widokowy. Drugi punkt to losowanie dwóch osób, które będą mogły pójść na wspólny lunch na koszt firmy.
Obie te inicjatywy mają w mojej ocenie dużą wartość. Poza tym, że są po prostu fajnym dodatkiem do pakietu benefitów w firmie, to w pozwalają zapoznać się z naszą ofertą i samodzielnie przetestować różne atrakcje, a w przypadku wspólnych obiadów pozwalają nam się lepiej poznać dzięki możliwości spokojne rozmowy w miłej atmosferze.
Jak zbudować zespół marzeń, czyli świętowanie urodzin i nie tylko
Gorąco wierzę w to, że prezenty mają wielką moc. To dzięki nim możemy sprawić, że na czyjejś twarzy pojawi się uśmiech, że komuś po prostu zrobi się miło, że o nim pamiętamy, że jest dla nas ważny. W Katalogu Marzeń celebrujemy przeróżne okazje.
Te standardowe to urodziny poszczególnych członków zespołu, z okazji których każdy dostaje prezent od firmy (wiadomo jaki :-)) jak również od pozostałych członków zespołu — co jest dla mnie osobiście szczególnie miłe, bo pokazuje jak bardzo pracownicy są ze sobą zżyci. Świętujemy także mniej cykliczne jednak jeszcze ważniejsze okazje takie jak śluby czy narodziny dzieci. Jak jeszcze można zbudować zespół marzeń?
Ważne pierwsze wrażenie
Wraz z rozwojem firmy, powiększa się też zespół Katalogu Marzeń. Staramy się, aby pierwsze wrażenie z dołączenia do firmy było bardzo pozytywne. Pomocne w tym są firmowe gadżety takie jak kubek czy notes, ale również kartka z miłymi słowami od członków zespołu oraz przygotowany odpowiednio wcześniej plan wprowadzania, który pozwoli nowej osobie szybko zapoznać się z firmą i poszczególnymi pracownikami.
Dzielenie się wiedzą
Kilka lat temu rozpoczęliśmy nową tradycję w obszarze edukacyjnym. Staramy się, aby co dwa tygodnie miały miejsca spotkania szkoleniowe, 1-2-godzinne, prowadzone przez poszczególnych pracowników. Przykładowo ekspert od marketingu internetowego wyjaśniał podstawowe zasady i pojęcia w tym obszarze, a pracownik zespołu obsługi przedstawiał procesy obsługowe. Dzięki temu wszyscy mają szansę poszerzenia swoich kompetencji, także w zakresie prowadzenia szkoleń. To przekłada się na lepsze rozumienie zadań poszczególnych działań, a co za tym idzie bardziej efektywną współpracę międzydziałową.
#CHCĘTOPRZEŻYĆ, czyli projekt, który jednoczy wszystkich.
Chcę To Przeżyć to absolutnie unikalny projekt marketingowo-wizerunkowo-misyjny. Polega na umożliwianiu spełniania marzeń — na koszt Katalogu Marzeń. Akcja #CHTP jest realizowana w ramach corocznych edycji, pierwsza miała miejsce w 2017, druga 2018, a w trakcie jest już czwarta edycja! Pełne zasady przedstawiamy na stronie #ChcęToPrzeżyć dedykowanej projektowi.
Wewnętrznie dla nas organizacja #CHTP jest dużą przyjemnością (jak mogłoby być inaczej — w końcu chodzi o spełnianiu marzeń :-)), a jednocześnie wyzwaniem łączącym wszystkie działy firmy zaczynając od marketingu, przez dział partnerski a na dziale obsługi i rezerwacji kończąc. Jakość współpracy ma więc decydujące znaczenie. Od odpowiedniego zaplanowania akcji i zadbania o komunikację zależy, czy uda nam się osiągnąć nasz cel. W tym roku chyba się udało, sądząc po entuzjastycznych komentarzach uczestników akcji 🙂
Zwieńczeniem akcji jest finał — spotkanie, na które zapraszamy uczestników akcji, i w którym biorą udział wszyscy pracownicy. Jest to dla nas okazja na integrację zespołu oraz integracji z uczestnikami akcji — niezwykle pozytywnymi ludźmi, którzy dzielą naszą pasję do spełniania marzeń i wiedzą, że Marzeń się nie odkłada, odkłada się na marzenia!
Wspólne bieganie
W zdrowym ciele zdrowy duch, a więc dbamy o to, aby ciała były zdrowe. Zawsze łatwiej też o motywację, kiedy robi się coś wspólnie. Wychodząc z tych założeń już trzykrotnie wspólnie uczestniczyliśmy w firmowych biegach sztafetowych. Kibicowanie na trasie, wspólnie odczuwane endorfiny po ukończonym biegu bardzo silnie spajają „ducha zespołowości”. To nasza zdrowa odpowiedź na pytanie jak zbudować zespół marzeń.
Jesienna integracja
Od kilku lat do stałego kalendarza Katalogu Marzeń dołączyła jesienna integracja firmowa połączona z wizytami u naszych partnerów. Podczas tych wyjazdów mamy możliwość przetestować oferowane przez nas prezenty, porozmawiać z naszymi partnerami, zrobić zdjęcia i relacje w formie video. Dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej doradzić klientom w wyborze konkretnych prezentów, bardziej precyzyjnie opisać prezenty na naszej stronie a co najważniejsze zacieśnić relacje z naszymi partnerami i między sobą.
Atrakcje są zazwyczaj zróżnicowane, na przykład ostatnio jeździliśmy gokartami, rywalizowaliśmy w centrum rozrywki Ale Zebra, degustowaliśmy kawę, gotowaliśmy włoskie potrawy, byliśmy w Teatrze Sabat. Mieliśmy więc okazję do spokojnych rozmów, współzawodnictwa oraz współpracy.
Dla klientów wszystko… nawet pierniczki!
Co roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia dodajemy do zamówień małe prezenty. W tym roku wpadliśmy na pomysł, aby były to własnoręcznie zrobione pierniczki. A że zamówień jest z roku na rok coraz więcej to pieczenia też było duuuuużo. Zrobiliśmy dla Was kilka tysięcy pierników. Największą partię, blisko trzech tysięcy zrobiliśmy podczas wspólnego spotkania u jednej z koleżanek. Wszystko zajęło nam około 6 godzin, okraszonych wspólnym śpiewaniem kolęd, anegdotami z dzieciństwa i śmiechem 🙂
Wszyscy jesteśmy Mikołajami
Wraz z wiekiem coraz rzadziej obchodzi się Mikołajki. Tym milej jest więc wrócić do tej tradycji w pracy, w szczególności w wydaniu takim jak robimy to w Katalogu Marzeń. Najpierw losujemy osobę, dla której będziemy wykonywać prezent. Podkreślam słowo wykonywać — o to właśnie chodzi, aby prezent był własnoręcznie wykonany.
Dodatkowym wyzwaniem, jakie sobie narzucamy jest kwota: koszt prezentu nie powinien przekraczać 30 złotych. Aby podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej to zamiast po prostu napisać imię osoby, dla której prezent jest przeznaczony, musimy wymyślić wiersz, na podstawie którego można odgadnąć adresata upominku. Nie jest to łatwe, ale za to, jakie przyjemne 🙂
Dobro wraca — działalność dobroczynna
W Katalogu Marzeń jesteśmy przekonani, że dobro wraca. Kierujemy się tą zasadą na co dzień, a czasami podejmujemy specjalne działania w tym kierunku. Tak było i w tym roku. Zdecydowaliśmy się na współpracę z Fundacją Mam Marzenie, polegającą na tym, że za każde zamówienie w tzw. formie last minute w okresie świątecznym wpłacamy na konto Fundacji 5 zł.
Ta firmowa działalność zainspirowała zespół do tego, aby zrobić coś dobrego także „od siebie”, czyli z własnej inicjatywy i na własny koszt pracowników. W efekcie przygotowaliśmy paczkę świąteczną dla Oskara i jego rodziny. Oskar jest nastoletnim chłopcem, chorym na nowotwór, wychowywanym przez samotną mamę. Mamy wielką nadzieję, że prezenty od nas sprawiły im radość i że pozytywna energia przesłana razem z nimi pozwoli Oskarowi wrócić szybko do zdrowia.
Marzyciele Pomagają — najlepszy projekt ever!
Ruszyliśmy też z projektem Marzyciele Pomagają. To inicjatywa Natalii z naszego zespołu! Projekt zakłada, że każdy pracownik otrzymuje dodatkowe 6 dni płatnego urlopu na dobroczynność. Do tej pory pracownicy Katalogu Marzeń wspierali sąsiadów objętych kwarantanną, sadzili lasy, sprzątali parki narodowe, pomagali w schroniskach dla zwierząt, dawali korepetycje, sadzili kwiaty w ogrodach domów dziecka… bieżące działania znajdziesz na wspomnianej wyżej stronie projektu.
Zwieńczenie roku, czyli prezenty świąteczne
Święta Bożego Narodzenia i prezenty dla wszystkich członków zespołu są dla mnie szczególnie ważne i w związku z tym przykładam do nich szczególną wagę. Więcej na ten temat znajdziecie w innym moim wpisie na temat prezentów świątecznych od szefa. W zeszłym roku każda osoba otrzymała wybraną specjalnie dla niej książkę, oczywiście wraz z dedykacją. W tym roku pod choinką znalazły się „DOBRE KARTY” oraz karty „ZROZUM ROZUM”, które pomagają uczynić życie szczęśliwszym, lepszym i fajniejszym. Do każdego prezentu był załączony indywidualny, odręcznie napisany list.
Jak zbudować zespół marzeń? O tym nie możesz zapomnieć
To nie wszystko, to tylko najbardziej widoczne działania i inicjatywy, które staram się wdrażać w Katalogu Marzeń. Budowanie pozytywnej atmosfery w pracy, relacji opartych na zaufaniu i docenianiu w moim przypadku są bardzo wysoko na liście moich priorytetów, jeśli chodzi o zarządzanie firmą. Wciąż się tego uczę, staram się na co dzień dbać o to, aby każdy wiedział jak ważny jest dla sukcesu firmy i że sukces firmy jest naszym wspólnym sukcesem.
Bo generalnie chodzi o to, aby świat był lepszym miejscem, aby było w nim więcej radości, dobra i pozytywnych emocji. Można o to dbać na różne sposoby. Ja staram się robić to między innymi poprzez tworzenie pozytywnego miejsca pracy. Mam wielką nadzieję, że choć trochę mi się to udaje i nie zamierzam ustawać w tym, aby udawało mi się coraz lepiej!