Pracownicy wspólnie świętują wigilię firmową przy stole i otwierają prezenty świąteczne od firmy

Święta Bożego Narodzenia to czas dzielenia się radością. Obchodzimy je nie tylko w domowym zaciszu. Przychodzi czas, kiedy w każdym biurze pojawia się choćby symboliczna świąteczna dekoracja, w powietrzu po prostu czuć już świąteczny klimat. Chcesz w tym roku pozytywnie zaskoczyć swój zespół upominkami z okazji świąt? Sprawdź nasze pomysły na prezent dla pracownika na święta.

W tym artykule znajdziesz informacje na temat tego, jak wybrać prezent świąteczny dla pracowników, dlaczego warto obdarowywać pracowników na święta i w jaki sposób prezent od firmy może wpłynąć na Waszą współpracę. Poznaj zalety świętowania Bożego Narodzenia i wybierz najlepsze prezenty dla każdego pracownika.

Jaki powinien być idealny prezent świąteczny dla pracownika?

Święta to dobry moment, żeby na chwilę zwolnić tempo i zbliżyć się do swoich pracowników. Gwarantujemy, że niewielkie gesty mogą przynieść zaskakujące efekty. Jaki wybrać prezent dla Pracownika z okazji Bożego Narodzenia? W ubiegłym roku zapytaliśmy o to 580 pracowników polskich firm. Dzięki ich odpowiedziom i poradom możesz wybrać świąteczne prezenty dla pracowników, które naprawdę będą trafione.

Wybierz prezenty, które pasują do Ciebie i Twojej firmy

W dzisiejszych czasach znalezienie odpowiednich prezentów z okazji świąt bożego narodzenia jest niezwykle trudne. W każdej firmie budżet i polityka wręczania prezentów będzie inna. Dla przykładu:

  • duże przedsiębiorstwa, które zatrudniają setki pracowników, chętnie wręczają bony podarunkowe, które mieszczą się w oszacowanym nawet rok wcześniej budżecie. Idealnie nadają się do tego eleganckie karty prezentowe. W ramach określonej na karcie kwoty, każdy z pracowników może wybrać prezenty, które zrealizuje sam lub w towarzystwie rodziny.
  • Średnie i małe firmy, zatrudniające mniejsze ilości pracowników, mogą pozwolić sobie na przemyślane i spersonalizowane prezenty świąteczne. Znacznie łatwiej jest wybrać wyjątkowy prezent dla pracownika, którego się zna. Warto wtedy wykorzystać prezent świąteczny jako sposób docenienia całorocznych wysiłków. Katalog Marzeń oferuje mnóstwo pomysłów na prezent, który sprawi, że pracownik poczuje, że przełożony pamięta o jego pasjach i zainteresowaniach.
  • Mniejsze firmy i osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, każdego roku wręczają podarunki również dla swoich partnerów biznesowych. To świetny pomysł, by uczcić rok pracy i zacieśnić więzy. Prezenty firmowe wykorzystywane są jako przypomnienie o zrealizowanym projekcie i zaproszenie do dalszej współpracy.

Koszty i rozliczanie prezentów dla pracowników

Oczywiście, prezenty świąteczne dla pracowników czy kontrahentów to wyzwanie dla księgowości. Dlatego warto wcześniej zapoznać się z naszym artykułem o tym, jak rozliczać vouchery będące prezentem dla pracownika.

Prezenty z okazji świąt od pracodawcy

Niektórzy uważają, że kupowanie prezentów od szefa dla pracowników jest nieco kontrowersyjne. Nie wszyscy chcą świętować Boże Narodzenie ze współpracownikami. Dla wielu osób to czas absolutnie rodzinny, nie chcą wiązać go z pracą. Trzymamy się jednak twierdzenia, że jest to element polskiej tradycji i zwyczajnie dobra okazja, aby w ten sposób podziękować pracownikowi za cały rok pracy. Pozwala docenić wybranych pracowników i przy okazji staje się genialnym sposobem na budowanie marki pracodawcy. 

Dawanie prezentów a dobre miejsce pracy

Prezent świąteczny dla pracownika to bardzo ważny gest, który pomaga wyrazić szefowi swoje uznanie. To miły gest ze strony pracodawcy, a takie właśnie zachowania okazują się być często kluczowe w budowaniu zaufania i podstaw pod wieloletnią współpracę. Jaki prezent świąteczny chcieliby otrzymać Twoi pracownicy? Okazuje się, że najlepsze prezenty mają charakter niematerialny, a ze strony pracodawcy oczekujemy po prostu wsparcia, uznania i poczucia bycia docenionym. Przeczytaj więcej o tym, jakie prezenty chcieliby otrzymać pracownicy w naszym artykule.

Pracodawca wręcza prezent dla pracownika na święta
Prezent świąteczny dla pracownika to bardzo ważny gest, który pomaga wyrazić szefowi swoje uznanie.

Jaki prezent dla pracownika na święta wybrać?

Decyzja o kupnie prezentów została podjęta. Co wybrać, aby sprawić pracownikowi prawdziwą radość? Prezenty dla pracowników na święta wcale nie muszą być drogie. Chodzi o pamięć, o gest, wyróżnienie. Jeśli kwota na jednego pracownika przekracza 1000 złotych, możemy zdecydować się na premię pieniężną. W tym wpisie skupimy się jednak na tańszych rozwiązaniach, które wskazali badani przez nas pracownicy w raporcie Potencjał prezentu dla pracownika.

Wybierając prezent dla pracownika, warto zastanowić się, jaką relację chcemy z nim tworzyć. Do wyboru mamy przecież śmieszny prezent, praktyczny prezent, albo bardzo osobiste podziękowanie. Nie ma niestety jednej recepty dla wszystkich. Świąteczne prezenty dla pracowników wcale nie muszą być takie same dla każdego. Jeśli wiesz, że jedną osobę ucieszy premia, a inny doceni ładnie zapakowane drobiazgi.

Dlaczego prezent dla pracownika jest aż tak ważny?

Aż 97% badanych przez nas pracowników odpowiedziało, że dawanie prezentów przez pracodawcę jest dobrym zwyczajem. 62% z nich uważa, że jest to wyraz uznania ze strony zatrudniającej ich osoby. Prezent od pracodawcy poprawia ich samopoczucie (56%), czują, że pracodawca o nich dba (50%).  Oryginalne upominki motywują pracowników do podejmowania nowych wyzwań zawodowych (46%). Boże Narodzenie to też idealna okazja, aby wyróżnić pracownika z okazji awansu, wręczając mu oryginalny świetny prezent gwiazdkowy.

Pracodawco — daj mi to, czego potrzebuję

Jeśli już wręczać prezent, niech będzie trafiony. Najsłabiej pracownicy oceniają prezenty z logo firmy — kubki, notesy, plecaki. Nie ratuje ich nawet nowoczesny design. Ocenili je zaledwie na 1,6 w 6-stopniowej skali. Książki, kosze podarunkowe z kawą i słodyczami i inne rzeczowe prezenty uplasowały się w okolicach środka skali. Najlepsze oceny zgarnęły karty podarunkowe do sklepów i vouchery na prezenty przeżycia. Ciepło, cieplej, gorąco. Mamy to! Tylko jakie vouchery wybrać?

Dla pracownika na święta… trochę relaksu

Bez względu na to, czy pracujemy fizycznie, czy umysłowo, krócej czy dłużej — wszyscy jesteśmy ludźmi i potrzebujemy relaksu. Codzienne obowiązki potrafią spędzać sen z powiek każdemu z nas. Boże Narodzenie to świetna okazja, aby wręczyć pracownikowi voucher kwotowy do SPA. Dzięki temu sam będzie mógł wybrać ulubiony masaż w dogodnej lokalizacji. Indywidualnie dopasuje termin i zestaw zabiegów, które sprawią mu największą przyjemność. Na chwilę zapomni o codziennych troskach i wróci do pracy gotowy na nowe wyzwania!

Pracownicy świętują boże narodzenie w pracy

Szefie, potrzebny zastrzyk adrenaliny!

Dla kontrastu — niektórzy pracownicy wolą odpoczywać aktywnie. Twój prezent dla pracownika na święta może przyjąć formę noworocznego wyzwania! Obserwuj, podpytaj. Może ostatnio wspominał, że doskwiera mu rutyna i potrzebuje przełomu? Wykorzystaj to! Jeśli wiesz, że Twój pracownik gromadzi niemałe pokłady odwagi — podaruj mu voucher na skok z wysokości. Masz większy budżet? Niech to będzie skok ze spadochronem! Będzie mieć 12 miesięcy na zrealizowanie prezentu, więc na pewno wybierze najbardziej odpowiedni dla siebie moment. Możesz pójść w inną stronę i podarować mu na święta przygodę na strzelnicy dla dwóch osób — to doskonały pomysł i okazja, by spędzić czas z bliską mu osobą.

Prezent dla pracownika na święta — daj mu to, co po prostu lubi

Dobrze znasz swoich pracowników? Wesprzyj ich w rozwoju hobby. Pasje i zainteresowania są niezwykle ważne. Pomagają nam oderwać się od codziennych trosk, uczą cierpliwości, dodają wiary w samego siebie. Pracuje u Ciebie mól książkowy? Podaruj mu pod choinkę voucher na dostęp do nielimitowanej ilości e-booków. A może słyszałeś, że któryś z pracowników przerwał niedawno naukę języka obcego? Voucher na półroczny kurs angielskiego i trafiony prezent dla pracownika na święta gotowy. Jeśli wiesz, że dla Twojego pracownika wyjątkowo ważne jest spędzanie czasu z rodziną, podaruj mu voucher na wizytę na Farmie Iluzji lub rodzinne warsztaty cukierkowe. Zaufaj nam — z pewnością doceni taki upominek.

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!

Jeżeli masz wątpliwość co do wręczania prezentów każdemu z pracowników, mamy jeszcze jeden sprawdzony pomysł. Jako prezent świąteczny dla pracowników zorganizuj grupową integrację! Wybierzcie się razem na offroad albo poszalejcie na gokartach. Po wszystkim możecie zasiąść przy jednym stole, podzielić się opłatkiem lub po prostu spędzić miło wieczór. Zespół się zjednoczy, odpręży. To podczas firmowych integracji pracownicy, bez względu na hierarchię wewnątrz firmy, mają okazję lepiej się poznać. Takie przedsięwzięcia nie tylko są zwyczajnie miłe, ale procentują w wynikach codziennej pracy zespołu.

Pracownik pokazuje prezent świąteczny podczas wideorozmowy
Wigilia firmowa online nie musi być nudna. Wystarczy dobry pomysł na aktywności i prezenty dla pracowników!

Prezenty firmowe dla zespołów pracujących zdalnie

Wigilia firmowa online nie musi być nudna. Wystarczy dobry pomysł na aktywności i prezenty dla pracowników! Pracownikom, którzy pracują na co dzień w swoich domach, z pewnością zaskoczy oryginalne ujęcie całej imprezy. Zaplanuj konferencję, wyślij wszystkim zaproszenia i zadbaj o prezenty. Jaki prezent dla „zdalnych” pracowników wybrać? Sprawdzą się karty podarunkowe na dowolnie wybrane aktywności, ale też upominki, które zrealizujecie podczas spotkania. Wybierz wspólne rozwiązywanie zagadek w escape roomie online lub voucher do platformy VOD i zasiądźcie wspólnie do oglądania bożonarodzeniowego hitu, który wprowadzi Was w odpowiedni nastrój.

Jak przygotować spotkanie świąteczne online?

Pracowników, którzy pracują zdalnie lub hybrydowo przybywa, a spotkania świąteczne w tym roku również mogą odbywać się online. Mamy coraz więcej możliwości, by dobrze się do nich przygotować! Quizy dotyczące świąt lub wiedzy o pracownikach albo firmie sprawdzą się na rozruszanie pracowników. Pamiętaj, by wybrać nagrody dla najlepszych uczestników.

Zaproś do zabawy, spraw, by wszyscy poczuli się swobodnie i wykorzystaj dostępne narzędzia. Pracownicy nie lubią pokazywać wnętrza swojego domowego biura? Wyślij im świąteczne grafiki, które umieszczą tego dnia w tle. Pamiętaj, by podejść do całej imprezy z dystansem i humorem, tak właśnie tworzą się wspomnienia.

Prezenty świąteczne dla pracowników online

Święta w wersji online naprawdę warto zaplanować wcześniej i wysłać paczki świąteczne na domowe adresy osób z Twojego zespołu. Otworzycie upominki wspólnie podczas spotkania świątecznego online. Do paczek dołóż karty podarunkowe o dowolnej wartości, którą pracownik wykorzysta na swoje prywatne marzenie. Dzięki niej można wybrać dowolną atrakcję ze strony Katalogu Marzeń — również szkolenia, treningi i kursy w wersji bez wychodzenia z domu!

Upominek świąteczny pomaga w employer brandingu

Oryginalny prezent dla pracownika na święta może pomóc w budowaniu wizerunku firmy w szerszym kontekście. Pracownicy, którzy czują się w miejscu pracy dostrzegani, doceniani i zadbani (nie tylko ze względu na swoje kompetencje), znacznie chętniej i wręcz spontanicznie dzielą się dobrymi opiniami o swoim szefie czy firmie w sieci. Pozytywne wpisy na LinkedIn czy posty na Facebooku, w których Twój pracownik dzieli się z całym światem swoją radością z otrzymanego prezentu, mogą być bezcenne.

Taki post ma szansę pozytywnie wpłynąć na dalsze rekrutacje, a wspólne święta bożego narodzenia, prezenty i aktywności mogą stać się mocnym elementem Twojej wizytówki.

Na święta doceń każdego pracownika

Dlatego warto też w budżecie świątecznym ująć prezent dla pracownika odchodzącego na emeryturę lub po prostu takiego, który postanowił rozwijać się w innym miejscu. Offboarding, bo tak właśnie określa się proces żegnania się z pracownikiem, to również okazja do pozostawienia dobrego wrażenia. Zamiast „żegnaj”, mówmy „do zobaczenia”. To procentuje!

Świąteczny prezent dla pracownika ma znaczenie

Chcemy jeszcze raz podkreślić, że najważniejsza jest chęć wręczenia prezentu. Upominki świąteczne sprawią, że pracownik ma szansę poczuć się doceniony i zyskać więcej motywacji do pracy. To inny sposób na wyrażenie swojej wdzięczności za spędzone razem godziny, dni, tygodnie w trakcie zbliżającego się ku końcowi roku.

Zaplanuj budżet na prezenty wcześniej

Dla Pracodawcy zarówno święta Bożego Narodzenia, jak i prezenty wiążą się z wydatkiem, ale w każdym budżecie znajdzie się miejsce na choćby drobne upominki. Budżet oczywiście warto zaplanować z wyprzedzeniem. Jeśli zostawisz wybór prezentów na trzeci kwartał, ich koszt może Cię zaskoczyć. Wtedy z pomocą przychodzą karty prezentowe, które pozwalają pracownikom decydować o tym, co chcą wybrać.

Możesz też już teraz sprawdzić, co najchętniej chcieliby dostać pracownicy z całej Polski — odwiedź prezenty dla pracowników i wybierz podarunki, które wprowadzą do zespołu świąteczną atmosferę, zintegrują zespół i sprawią, że będzie Wam jeszcze milej spotkać się znowu — już w Nowym Roku.

Klaudia Bogusz

Content Specialist

Moje największe miłości to podróże, jedzenie i… jedzenie. Lubię aktywnie spędzać czas i tylko dlatego mieszczę się jeszcze w drzwiach do biura. W wolnych chwilach czytam, piszę i generuję nowe pokłady pozytywnej energii podczas górskich wędrówek.

Zostaw odpowiedź