Grupa pracowników świętuje wigilię firmową

Święta w każdej firmie to okazja do integracji i zbliżenia pracowników. Koniec roku nieodłącznie kojarzy nam się z odpoczynkiem. Kończymy ważne projekty, szlifujemy plany na następny rok, dopinamy ostatnie akcje marketingowe, podsumowujemy nasze działania. W Polsce mamy również długą tradycję obchodzenia świąt Bożego Narodzenia. Dla firm jest to również szansa, aby rozwinąć obszary związane z employer brandingiem i team buildingiem. Przedstawiamy nasze inspiracje na święta w firmie – 5 pomysłów na wigilię firmową.

W tym artykule podpowiemy Ci, w jaki sposób zorganizować wigilię firmową, by zachęcić pracowników do aktywnego udziału w spotkaniu świątecznym i zadbać o integrację zespołu. Znajdziesz tu sprawdzone pomysły na to, jak stworzyć świąteczną atmosferę, która sprawi, że spotkanie w miejscu pracy będzie miłym przeżyciem.

Czy warto organizować Wigilię w firmie?

Niestety temat wigilii firmowych nie zawsze jest pozytywnie odbierany przez wszystkich pracowników. Z badań przeprowadzonych przez serwis praca.pl na 848 użytkownikach strony okazało się, że idealną wigilią firmową jest… jej brak. Odpowiedziało tak aż 49% badanych!

Dlaczego wigilie firmowe są tak źle postrzegane?

Większości pracownikom Wigilia zorganizowana w firmie kojarzy się jedynie z przykrym obowiązkiem.  Czy zamówienie świątecznego cateringu i przymusowe śpiewanie kolęd brzmi zachęcająco? Aby zorganizować udaną imprezę Wigilijną, w pierwszej kolejności powinniśmy oddać głos pracownikom i zapytać — czy chcą uczestniczyć w Wigilii, a jeśli tak to w jakiej formie?

Do poznania zdania Pracowników, wystarczy indywidualne wysłanie ankiety on-line (możemy wykorzystać tutaj sprawdzone kanały jak Doodle i ankieta Google) lub zebranie opinii przez wyznaczoną osobę. Jeżeli będziemy mieli już jasność co do liczby chętnych, możemy zacząć planowanie charakteru spotkania wigilijnego w firmie.

5 pomysłów na wigilię firmową

Co przygotować na wigilię w pracy? Na świątecznym stole nie może zabraknąć pysznego jedzenia, a firmowa kolacja może być poprzedzona wieloma ciekawymi aktywnościami. Zebraliśmy alternatywne pomysły na święta w firmie, które nie wymagają wielkiego budżetu i świetnie sprawdzą się w małych i średnich przedsiębiorstwach. Oto kilka z nich:

#1 Prezenty hand made

Wigilia nieodłącznie kojarzy się z prezentami, również z tymi od pracodawcy czy współpracowników. Aby bardziej zaangażować Pracowników oraz sprawić, żeby poczuli magię świąt, warto postawić na wykonanie prezentów hand made (czyli własnoręcznie) dla losowo wybranej osoby. Jest to zgodne z obecnymi trendami, a podarunki wykonane własnoręcznie cieszą podwójnie.

Możesz pójść o krok dalej i dużo zaproponować swoim pracownikom zorganizowanie wcześniej warsztatów rzemieślniczych, dzięki którym łatwiej będzie im przygotować drobiazgi.

Budżet na prezenty w biurze

Przy takim rozwiązaniu warto ustalić budżet, jaki przeznaczymy na materiały oraz z uprzedzeniem zrobić losowanie. Niski budżet może stanowić ciekawe wyzwanie i pobudzenie kreatywności, jednak optymalną kwotą jest przedział 30-40 złotych.

Aby spersonalizować nasze upominki, możemy umówić się na obdarowanie w stylu Secret Santa. Nie piszemy, od kogo jest podarunek, a dla rozgrzania atmosfery każdy może przygotować wierszyk o obdarowanym – żeby dostać prezent, należy zgadnąć, że to o nas mowa 😉 Takie rozwiązanie będzie świetną okazją do dowiedzenia się o sobie więcej!

Przetestowaliśmy ten pomysł również w wersji 100% zdalnej — prezenty od tajemniczych Mikołajów zostały dostarczone do biura, a następne rozesłane pod adres każdego z pracowników.

Pomysły na święta w firmie

Kogo zaprosić na wigilię firmową?

Najważniejszy w organizacji Wigilii powinien być głos Pracowników. Oczywiście, każdy jest zaproszony! Warto zaznaczyć, że zależy nam przede wszystkim na integracji i jest to spotkanie, które ma każdemu przynieść radość.

Jeśli jednak ktoś nie chce brać udziału w takim spotkaniu, nie mamy prawa go do tego zmusić ani wywoływać w nim wyrzutów sumienia. Uszanujmy naszą decyzję, bp wigilia firmowa to w końcu radosny czas a spotkanie świąteczne to okazja, by spotkać się ze współpracownikami i wspólnie cieszyć świętami.

Wspólne jedzenie, warsztaty i atrakcje w biurze

Na co dzień rozpieszczasz partnerów biznesowych, zatem wigilię firmową wykorzystaj, by skupić się na docenieniu osób, które na co dzień spotykasz w biurze. Wśród pomysłów na wigilię firmową rozważ wyjście do restauracji albo organiację spotkania świątecznego na miejscu.

Takie rozwiązanie dla niektórych będzie bardziej swobodne, możecie wtedy wspólnie gotować, umilić sobie czas świątecznymi piosenkami. Weź pod uwagę dynamikę między współpracownikami, być może wokół Ciebie są osoby, które bardzo lubią brać udział w szykowaniu świątecznego spotkania i poczują się dodatkowo docenione.

#2 Pieczenie pierników

Przed ostatnią Gwiazdką stworzyliśmy autorską wersję spotkania przed Bożym Narodzeniem. Pisaliśmy już o tym w wielu artykułach m.in. w „Jak skutecznie doceniać i integrować pracowników na koniec roku?” Oczywiście chodzi o zespołowe pieczenie pierników. Możecie upiec pierniki w biurze po pracy lub umówić się u kogoś w mieszkaniu — oczywiście za jego zgodą. 😉

Co przynieść na wigilię do pracy?

Jeśli spotkanie świąteczne obywa się w biurze, warto rozważyć zaangażowanie pracowników w przygotowanie jedzenia czy ozdób. Mogą być tutaj przydatne losowania, ale czasami wystarczy poprosić chętnych o zgłoszenie własnych pomysłów. Z pewnością znajdą się osoby, które z przyjemnością zajmą się przygotowaniem dekoracji, rozwieszeniem światełek, ubieraniem choinki czy nakrywaniem stołu. Inne z kolei przyniosą sałatki, ciasta i świąteczne potrawy.

#3 Wigilijne wyjście firmowe!

A co, jeśli pracownicy nie wyrażą chęci zorganizowania wspólnej Wigilii? Nic straconego. Jako alternatywę możesz zaproponować wspólną aktywność. Razem ze swoim zespołem możecie wyjść na łyżwy, pójść z duchem nowoczesności i wybrać się na sesję VR lub aktywnie spędzić czas na rozwiązywaniu zagadek w escape roomie.

Pomysłów na nietypową integrację pracowników w święta jest wiele, wystarczy zrobić burzę mózgów!

#4 Maraton filmów

Aby ożywić atmosferę podczas świątecznego spotkania w firmie, proponujemy maraton filmów świątecznych. Niektórzy twierdzą, że święta bez emisji „Kevin sam w domu” to święta stracone. I chociaż uważamy, że Boże Narodzenie mogłoby istnieć bez tego filmu… stał się on symbolem nadchodzących świąt.

Co jest potrzebne do urządzenia maratonu filmów świątecznego? Laptop, rzutnik, lista filmów oraz dobry humor. A tego z pewnością nie zabraknie, jeśli nudne spotkanie zamienicie w oglądanie ulubionych filmów. Przykładowe świąteczne filmy:

  • Kevin Sam w Domu
  • W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju
  • Firmowa gwiazdka
  • Opowieść wigilijna
  • Listy do M

​Zróbcie głosowanie, niech wszyscy będą mogli podzielić się swoim ulubionym filmem świątecznym.

#5 Wieczór z planszówkami

Dla przełamania tradycyjnej formy spędzania Wigilii proponujemy powrót do dzieciństwa z planszówkami. Od dłuższego czasu gry planszowe wróciły do łask, przypominając o tym, że nie jest ważna rywalizacja, a chęć spędzenia ze sobą czasu w dobrej atmosferze.

Możesz poprosić pracowników, żeby podzielili się swoimi grami lub zdecydować się na zakup kilku sztuk do biurowego zaopatrzenia. Mogą one zostać wykorzystane przy kolejnych spotkaniach, integracji lub możecie przekazać je na cele charytatywne (np. do wybranego Domu Dziecka).

Świetną alternatywą są również gry na telefon jak Czółko, Prawda czy Wyzwanie lub Tabu — możemy dobrze się bawić również przy niskim budżecie!

Wigilia firmowa online

Twoi pracownicy są rozproszeni po całym świecie i nie wiesz, jak zorganizować wigilię firmową? Z pomocą przychodzą narzędzia, które umożliwiają Wam codzienne spotkania i narady. Wykorzystaj platformę do konferencji online, by zorganizować wigilię firmową dla wszystkich. Oczywiście, w takim wypadku należy wysłać coś więcej, niż zaproszenie mailem, które pojawi się automatycznie w kalendarzu.

Przygotuj ładne zaproszenie, dobrym pomysłem będzie wpisanie w nim wstępnej agendy i zasugerowanie, aby uczestnicy ubrali się (odświętnie lub z humorem) oraz przygotowali dla siebie przekąski. Jeśli budżet na to pozwala – zamów dla każdego coś smacznego z dostawą.

Zadbaj o otoczenie, możesz np. przygotować bożonarodzeniowe grafiki, które każdy umieści w tle. Poproś choćby o akcent świąteczny dla podtrzymania niezwykłej atmosfery.

Pamiętaj, że spotkania online potrzebują moderowania. Dlatego przebieg wigilii online zaplanuj odpowiednio wcześnie. Nie chodzi o to, by z zegarkiem w ręku odhaczać kolejne punkty na liście. Bardziej, by zapewnić aktywności (oglądanie filmów, rozmowy w zamkniętych pokojach, składanie życzeń, otwieranie prezentów czy gry i zabawy), które sprawią, że każdy będzie miał poczucie miło spędzonego czasu.

Pracownik pokazuje prezent podczas spotkania świątecznego online

Atrakcje na wigilię firmową online

Na wigilii firmowej w wersji zdalnej również warto pokusić się o zorganizowanie atrakcji, by wykorzystać szansę na budowanie relacji między pracownikami. Taka duża integracja zdarza się tylko raz w roku. Co przygotować na spotkanie świąteczne online?

  • Wspólne oglądanie filmów – wystarczy wykupić dostęp do platformy VOD i zaprosić pracowników na wspólny seans. Wybierzcie dowolny film, a na firmowym komunikatorze stwórzcie kanał do wymiany komentarzy.
  • Ciekawym pomysłem jest escape room online – to gra, która polega na rozwiązywaniu zagadek, ale dostępna jest dla wszystkich zdalnie. Możecie śledzić swój postęp w grze i kibicować poszczególnym zespołom.
  • Nic tak nie łączy, jak czynienie dobra. Wspólna akcja charytatywna (uruchomienie zbiórki, promocja i wspieranie jej) to sposób, by wigilia firmowa zaowocowała na przyszłość.

Jak składać życzenia podczas wigilii online?

Pracę zdalną lubimy, ale chyba każdy zgodzi się z tym, że w takiej formie znacznie trudniej jest wypracować bliższe relacje ze współpracownikami. Na szczęście, dostawcy narzędzi do spotkań online umożliwiają tworzenie oddzielnych pokoi i rozmowę sam na sam z każdym.

Wykorzystaj to wydarzenie i spraw, by każdy pracowni złożył świąteczne życzenia nawet tym osobom, które ledwo zna. Może się okazać, że główna księgowa ma takie same pasje, jak programista i w najbliższe wakacje zapanują wspólne wyjście na gokarty.

Spotkanie wigilijne w pracy

Wigilia firmowa a podarunki

Nieodzowną częścią spotkania świątecznego jest wręczenie prezentów, które przygotowują dla siebie pracownicy, lub tych zakupionych dla wszystkich przez pracodawcę. Jeśli planujesz w budżecie wydatek na prezenty dla pracowników, warto sprawdzić, jakie upominki sprawdzają się najlepiej. Zebraliśmy nasze porady w artykule, z którego dowiesz się m.in. co wziąć pod uwagę, wybierając prezenty dla pracowników.

Pomysły na wigilię firmową — święta dopasowane do pracowników

Pamiętajmy, że organizacja Wigilii w firmie powinna być dopasowana do oczekiwań pracowników oraz charakteru firmy. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na skromny poczęstunek w sali konferencyjnej, wystawną kolację w hotelu, czy wieczór spędzony na wspólnym oglądaniu świątecznych filmów – idea obchodzenia świąt w firmach pozostaje niezmienna.

Nie zapomnij również o prezentach dla pracowników na święta! Chodzi o integrację członków zespołu oraz miło spędzony czas. Dlatego życzymy, aby w Twojej firmie czas Bożego Narodzenia przyniósł wiele radości!

Małgorzata Komorowska

Przewodnik ds. Marzeń

Kocham góry, a moim największym marzeniem jest zdobycie jednego z ośmiotysięczników. W wolnych chwilach trenuję boks, dużo się ruszam (i równie dużo mówię :p). Poza pracą kocham pieski, memy i dobrą kawę.

Zostaw odpowiedź