Młoda kobieta patrzy do góry zastanawiając się jak wykorzystać środki z ZFŚS na prezenty dla pracowników
ZAPYTAJ O OFERTĘ zfśs

Prezenty z ZFŚS – jak wykorzystać Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych?

Niektóre przedsiębiorstwa mają obowiązek tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. To dodatkowe środki, które powinny zostać wykorzystane na dodatkowe świadczenia dla pracowników. Istnieje wiele możliwości wykorzystania tych zasobów. Zebraliśmy w jednym miejscu pomysły na prezenty z ZFŚS oraz inspiracje na to, jak wykorzystać Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Zobacz jak skutecznie rozdysponować środki i na dodatek łatwo je rozliczyć!

Co to jest Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych?

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych to środki finansowe, które pracodawca gromadzi na osobnym rachunku bankowym. Powinien wykorzystać je na wsparcie socjalne uprawionych do niego pracowników. ZFŚS jest obowiązkowy dla każdego pracodawcy z jednostki budżetowej i samorządowej bez względu na to, ilu pracowników zatrudnia. Obowiązuje również wszystkich innych pracodawców, którzy na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają zespół liczący co najmniej 50 pracowników (przeliczając na pełne etaty). Skąd pochodzą środki zasilające ZFŚS? Z odpisów. Ich wysokość jest dokładnie określona przez Ustawę o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Ustawa o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych

Postawą prawną do tworzenia i dysponowania Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych jest USTAWA z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Znajdziesz w niej podstawowe zasady dotyczące Funduszu w danych organizacjach i wykluczenia. W Internecie jest wiele dostępnych źródeł i porad, jednak w przypadku wątpliwości sięgnij do wskazanej ustawy lub poproś o wsparcie radcę prawnego.

Rodzina odwiedza kino w ramach prezentu ze środków ZFŚS od pracodawcy
Środki z Zakładowego Funduszu Socjalnego mogą być wykorzystane na świadczenia o charakterze kulturalno-oświatowym: bilety do kina, teatru, muzeum.

Kto może skorzystać z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?

Do korzystania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych uprawnieni są:

  • zatrudnieni pracownicy, bez względu na wymiar ich etatu w przedsiębiorstwie,
  • pracownicy przebywający na urlopie wychowawczym,
  • emeryci i renciści będący byłymi pracownikami i członkowie ich rodzin,
  • pracownicy młodociani posiadający umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego,
  • osoby, które uzyskały prawo do korzystania ze świadczeń z ZFŚS od zakładu, między innymi pracownicy przebywający w danym momencie na bezpłatnym urlopie oraz ci wykonujący pracę nakładczą, tak zwani chałupnicy, a także członkowie rodzin po zmarłych i byłych pracownikach, jeśli byli na utrzymaniu wymienionych.

Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w Twojej organizacji

Ustawa jasno określa, kto ma prawo do korzystania ze środków znajdujących się na rachunku socjalnym. Pracodawca ma obowiązek rozdysponowania ich pomiędzy swoich pracowników. Przed dokonaniem takiego podziału warto wziąć pod uwagę sytuację materialną, życiową, zdrowotną i rodzinną pracowników. Zwykle z tego powodu nie można przyznać równych kwot każdemu pracownikowi. Ustawa zabrania również uzależniania wypłat od wymiaru etatu, stażu pracy, rodzaju umowy czy sympatii przełożonego do zatrudnionego. Każda organizacja, w której powstaje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, jest zobowiązana stworzyć wewnętrzny regulamin określający dokładnie założenia i zasady ZFŚS.

Wizyta w muzeum również może być dofinansowana ze środków z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

Jak rozliczyć środki z ZFŚS? Opodatkowanie świadczeń socjalnych

Prezenty od pracodawcy dla pracownika są nazywane ogólnie prezentami w naturze. Art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1996 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) mówi, że bez względu na źródło finansowania wypłat i świadczeń są one przychodami ze stosunku pracy. Co za tym idzie – podlegają opodatkowaniu. 

Środki z ZFŚS przekazywane pracownikom mogą być jednak zwolnione z opodatkowania, jeżeli:

  • świadczenie jest przekazywane pracownikowi,
  • ma charakter świadczenia pieniężnego lub rzeczowego (z wyłączeniem talonów, bonów i innych znaków uprawniających do ich wymiany na usługi bądź towary),
  • świadczenie finansuje działalność socjalną,
  • źródłem finansowania tego świadczenia są w całości środki ZFŚS lub funduszy związków zawodowych, nawet w części źródłem finansowania nie mogą być środki obrotowe (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT).

Wystarczy spełnić wszystkie te warunki i świadczenie jest wolne od podatku, o ile nie przekracza 1000 zł w danym roku podatkowym. Jeśli świadczenie przekroczy tę kwotę — należy je opodatkować. Więcej informacji o rozliczaniu voucherów na przeżycia znajdziesz w ebooku podatkowym Jak rozliczyć prezent dla pracownika?

ZFŚS dla zatrudnionych w kilku firmach

Jeżeli dany pracownik jest zatrudniony w kilku zakładach pracy, może korzystać ze świadczeń zwolnionych z opodatkowania w każdym z miejsc pracy. Istnieje jednak zasada, że łączna kwota zwolnienia nie może przekroczyć 1000 złotych. Nie ma znaczenia, z ilu różnych Funduszy korzysta pracownik, liczy się suma świadczeń.

Jak wykorzystać środki z ZFŚS na prezenty dla pracowników?

Pracodawca może przeznaczyć środki zgromadzone w Funduszu na wiele zróżnicowanych celów, jednak ogranicza go wspomniana wyżej Ustawa. Wskazujemy, na co z pewnością można wykorzystać środki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych:

  • dofinansowanie wypoczynku pracownika lub jego dzieci,
  • zapomoga pieniężna,
  • pożyczka na cele mieszkaniowe,
  • finansowanie żłobków i przedszkoli dzieci pracowników,
  • dofinansowanie świadczeń o charakterze sportowo-rekreacyjnym lub kulturalno-oświatowym,
  • paczki świąteczne.
Rodzina podczas wycieczki w góry
Środki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych zwykle przeznacza się na prezenty dla pracowników, które mogą wykorzystać wspólnie z bliskimi.

Dofinansowanie świadczeń o charakterze sportowo-rekreacyjnym lub kulturalno-oświatowym z ZFŚS

To zagadnienie jest nam szczególnie bliskie. Wiele firm przeznacza środki zgromadzone w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych właśnie na vouchery z oferty Katalogu Marzeń. Każdy pracownik może otrzymać voucher na aktywność związaną z szeroko pojętym sportem lub kulturą, czas spędzony z rodziną. Prezenty z ZFŚS to wyjazdy we dwoje poza miasto, dzień spędzony na Farmie Iluzji z dziećmi czy wyjście do teatru lub kina. Poniżej przygotowaliśmy konkretne propozycje na to, jakie vouchery można wręczyć pracownikom w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Wszystkie dostępne atrakcje znajdziesz w kategorii Vouchery ZFŚS.

Świadczenia urlopowe z ZFŚS

Możesz przeznaczyć środki z ZFŚS na świadczenia urlopowe dla pracowników. Zaproponuj im wakacje! Każdy z nas zasługuje na odpoczynek. Krótki wypad za miasto, dłuższy pobyt nad morzem – sam zdecyduj o budżecie w zależności od wysokości Waszego Funduszu. Pamiętaj, że w przypadku droższych atrakcji pracownicy mogą dopłacić do vouchera określoną kwotę. Często wybieranymi prezentami w ramach ZFŚS są weekendy dla dwojga w różnych lokalizacjach:

Wypoczynek dla dzieci jako prezent ZFŚS

Dofinansowanie wypoczynku dzieci pracowników również jest dopuszczone przez ustawę. W tym przypadku zachęcamy do wyboru rodzinnych wyjazdów na terenie całej Polski: nad morzem, w górach, na Mazurach, ale również w popularnych turystycznych miastach. To nie tylko wyjazdy, ale również bilety do ZOO i miejsc atrakcyjnych szczególnie dla dzieci.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych: Działalność kulturalno-oświatowa 

To kategoria, na którą najczęściej są przeznaczane środki z firmowych Zakładowych Funduszy Świadczeń Socjalnych. W natłoku codziennych obowiązków często brakuje nam czasu na odwiedziny ulubionego teatru, chwile pełne wrażeń podczas seansu w kinie. To świetny sposób na zachęcenie pracowników i umożliwienie im spędzenia jakościowego czasu z bliskimi.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych: Działalność sportowo-rekreacyjna

W kategorii sportowych atrakcji największym powodzeniem cieszą się zajęcia nauki gry w tenisa, zajęcia crossfitness czy trening z profesjonalnym trenerem. 

Prezenty świąteczne z ZFŚS

Paczki świąteczne dla pracowników i ich dzieci również mogą być dofinansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Podarunki pod choinkę co roku spędzają sen z powiek osobom odpowiedzialnym za ich przygotowanie w danej organizacji – vouchery na przeżycia dają obdarowanym wybór. Budżet z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych można wykorzystać na:

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych: prezenty ZFŚS do wykorzystania online

Przekonaliśmy się, że nie zawsze istnieje możliwość zrealizowania prezentu stacjonarnie. Okazuje się, że wiele marzeń można spełnić mając pod ręką komputer i Internet! ZFŚS można wykorzystać na bony na trening online dla osób w każdym wieku, vouchery do platformy VOD lub inne domowe aktywności: tworzenie lasu w słoiku, lub kurs kulinarny online. Potrzeba zostania w domu lub brak mobilności nie wyklucza nikogo ze spełniania marzeń!

Czy warto tworzyć ZFŚS?

Zdecydowanie tak! Dowodem na to są przykłady firm, które wykorzystały środki ze swojego Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na Gift Vouchery o określonej wartości dla pracowników. Każdy z obdarowanych mógł samodzielnie wybrać z oferty Katalogu Marzeń atrakcje, które odpowiadają mu najbardziej w danym momencie: ekstremalne, relaksujące, rodzinne, dla dwojga. Tak właśnie postąpiła firma Leroy Merlin. Zachęcamy do zapoznania się z Case Study, w którym opisujemy Jak firma Leroy Merlin wykorzystała środki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na vouchery-przeżycia.

Klaudia Bogusz

Content Specialist

Moje największe miłości to podróże, jedzenie i… jedzenie. Lubię aktywnie spędzać czas i tylko dlatego mieszczę się jeszcze w drzwiach do biura. W wolnych chwilach czytam, piszę i generuję nowe pokłady pozytywnej energii podczas górskich wędrówek.

ZFŚS

Odpis na ZFŚS za 2024 rok

Jak obliczyć wysokość odpisu na ZFŚS 2024? Zasady naliczania i odprowadzania – przykłady działalności socjalnych

ZFŚS

Dowiedz się, jak dokładnie obliczyć wysokość odpisu na ZFŚS w 2024 roku. Jakie wydatki można pokryć środkami z ZFŚS? Przeczytaj.
> czytaj dalej