W dzisiejszych czasach firmom nie jest łatwo wybić się na tle konkurencji, przyciągnąć uwagę konsumentów i zachęcić ich do zakupu produktów czy skorzystania z usługi. Znakomite rozwiązanie dla wielu przedsiębiorców z każdej branży stanowi wprowadzenie programów lojalnościowych. Takie działania skutecznie zatrzymują aktualnych klientów, poprawiają relacje marketingowe, ułatwiają pozyskanie nowego klienta i wpływają na budowanie silnej marki na rynku. Można też dostosować program do potrzeb węższej grupy, na przykład klientów biznesowych.
Na czym polegają programy lojalnościowe? Dlaczego ich dobre opracowanie stanowi sensowne rozwiązanie dla firm? Jak zabrać się do obsługi programów lojalnościowych i o czym pomyśleć? Jakie nagrody potrafią skutecznie skusić klientów, żeby wzięli udział w programie? Sprawdź w naszym artykule.
Czym jest program lojalnościowy?
Program lojalnościowy to cenne narzędzie marketingowe dla firm. Stanowi rodzaj długoterminowej akcji skierowanej do danej grupy docelowej, najczęściej obecnego klienta lub nowych odbiorców. Polega na nagradzaniu uczestników za ich zaangażowanie. Jeśli wykonali oni określoną czynność, na przykład dokonali kolejnych zakupów produktów, skorzystali z usług czy zapisali się na listę subskrybentów, otrzymują benefity — między innymi rabaty albo punkty wymienialne na nagrody.
Programy lojalnościowe z powodu wysokiej skuteczności są często wykorzystywane przez przedsiębiorstwa różnej wielkości i z każdej branży. Oczywiście wiele zależy od samego zaplanowania i obsługi programu lojalnościowego — musi on mieć sens dla użytkowników, a jednocześnie przekładać się na korzyści dla przedsiębiorców.
Jeżeli chodzi o programy lojalnościowe dla klientów biznesowych, to dostęp do nich zazwyczaj jest ograniczony — oferuje się je wyłącznie tym klientom, którzy wnoszą największe korzyści dla biznesu. Z biznesowego punktu widzenia to się opłaca, gdyż firmy kreują wrażenie elitarności; czegoś, co dotyczy tylko najbardziej wartościowej garstki klientów i partnerów. Tym samym udział w programie staje się niezwykle atrakcyjny dla użytkowników i wpływa na zwiększenie ich lojalności.
Cele programu lojalnościowego
Tworząc projekt programu lojalnościowego, w pierwszej kolejności warto pomyśleć o celu takiego działania. Dobrze przygotowane biznesowe programy lojalnościowe mają cel, który jest SMART, czyli: sprecyzowany, mierzalny, atrakcyjny, realistyczny i terminowy (z określonym czasem realizacji).
Gdy projektujemy program lojalnościowy, musimy pamiętać, jak ważny jest stały dostęp do platformy przed osoby biorące udział. Trzeba dać uczestnikom możliwość podejrzenia, na jakim etapie realizacji celu znajdują się podczas trwania programu. Celem samym w sobie nie jest tylko wygranie konkursu i bycie jak najwyżej w rankingu, lecz również ciekawa nagroda.
Korzyści wynikające z programów lojalnościowych
Wdrożenie sensownego i przemyślanego programu lojalnościowego niesie ze sobą szereg niebagatelnych korzyści dla przedsiębiorców. Oto główne z nich:
Zwiększenie lojalności obecnych klientów
Wprowadzenie programu lojalnościowego umożliwia utrzymanie długofalowych i niezwykle silnych relacji z klientami. Często skłania do kolejnych zakupów produktów czy skorzystania z usług, a tym samym zwiększa przychody i pozwala zatrzymać obecnych klientów. Jeśli będą wiedzieć, że naprawdę opłaca im się pozostać z daną firmą, nie skorzystają z oferty konkurencji.
Przyciągnięcie nowych klientów
Jeżeli nagrody dla klientów prezentują się zachęcająco, przykuwają uwagę nowych konsumentów. Chętnie skorzystają oni z usługi danej firmy na rynku i okażą się wartościowymi partnerami biznesowymi, byle tylko stać się uczestnikami atrakcyjnego programu lojalnościowego.
Wgląd w potrzeby grupy docelowej
Taki program motywacyjny dostarcza wielu cennych danych na temat obecnych i potencjalnych klientów, a tym samym ułatwia prowadzenie biznesu. Umożliwia lepsze dopasowanie oferty do faktycznych potrzeb odbiorców.
Wzrost satysfakcji klienta
Za pomocą programów lojalnościowych można znacznie zwiększyć satysfakcję klienta — i to nie tylko dzięki zaoferowaniu atrakcyjnej nagrody. Spora część odbiorców, zadowolona z poziomu ogólnych usług, poleci każdemu ze znajomych i partnerów akurat tę firmę.
Programy lojalnościowe — przepis na sukces
To, co uczestnicy wygrywają po wypracowaniu rocznego celu w ramach programów lojalnościowych, stanowi kwestię niezwykle ważną dla firm. Wiąże się z tym, czy nagroda końcowa jest wystarczająco wysoka i atrakcyjna. Natomiast sam przebieg rywalizacji zależy też od tego, czy motywację umiejętnie podtrzymywano i stymulowano przez wszystkie miesiące.
Czasem zdarza się, że w wyniku rotacji w zespole wypracowane punkty danego użytkownika przepadają. Dlatego kluczowe okazuje się zbadanie potrzeb uczestników, a na tej podstawie dobranie odpowiednich narzędzi, żeby angażować odbiorców na każdym etapie.
Programy lojalnościowe a Katalog Marzeń
W Katalogu Marzeń wiemy, że odpowiednia motywacja jest niesamowicie istotna w biznesie dowolnej branży i że budowanie lojalności naprawdę się opłaca. Pracujemy z różnymi programami lojalnościowymi oraz platformami w roli dostawcy nagród. Nasze produkty wykorzystywane są na różnych etapach motywowania uczestników programów.
Stawkę w grze często stanowi wyjątkowo interesująca nagroda, a to wiąże się z ogromnymi emocjami. Dlatego liczą się atrakcje spełniające ważne marzenia uczestników i będące w zgodzie z ich indywidualnymi potrzebami.
Weekend w przyjemniej scenerii, lot balonem, ekstremalne przeżycia na motolotni, jazda luksusowym autem czy pakiet SPA to tylko niektóre z wartościowych inwestycji w nagrody, jeśli są odpowiednio połączone z pomysłem kreatywnym w tworzonej grywalizacji. Ponadto w wielu przypadkach świetnie komponują się ze scenariuszem danej gry i wartościami marki (np. szybkość, odwaga, prestiż).
Program lojalnościowy — jaka nagroda?
Vouchery, karty przedpłacone i bony to często stosowana nagroda. Nic dziwnego, bo naprawdę podobają się klientom uczestniczącym w programie lojalnościowym! W styczniu obserwujemy ogromne zainteresowanie realizacją nagród zgromadzonych w rocznych programach. Jest to czas podliczenia punktów i odbioru nagród po spełnieniu rocznych celów.
Z wielu źródeł, między innymi z naszego raportu dotyczącego doceniania pracowników, wynika, że większość ludzi poszukuje form nagród otwartych — jak karty przedpłacone i vouchery otwarte — by indywidualnie zrealizować dobraną do potrzeb atrakcję.
Nasze gift vouchery, pakiety marzeń oraz vouchery otwarte dostępne są w wielu nominałach i pozwalają na ogromną elastyczność. Umożliwiają realizację ponad 5000 atrakcji w około 100 miastach w Polsce. Tym samym potrafimy kompleksowo spełnić wymagania stawiane biznesowym programom lojalnościowym i znacznie ułatwić obsługę takich programów.
Motywacja na wczesnym etapie programu lojalnościowego
Często spotykamy się z opinią, że na końcu programów lojalnościowych ludzie najczęściej chcieliby otrzymać od firm po prostu pieniądze. Warto tu jednak zadać pytanie, na jak długo świadomość tej wygranej będzie faktycznie powiązana z marką, która te pieniądze przekaże.
Nieprzypadkowo finał programów łączy się zazwyczaj z eventami czy incentivami, czyli po prostu przeżyciami. Nawet jeśli zdecydujesz się, by w programie lojalnościowym nagrodę końcową stanowiły pieniądze, to pomyśl o przekazaniu w prezencie także pozytywnych emocji. Zatem znakomitym rozwiązaniem jest, owszem, voucher kwotowy — ale na przeżycie.
Karty przedpłacone w programach lojalnościowych
Jak wspomnieliśmy wcześniej, nawet jeśli program kończy się nagrodą pieniężną, to po drodze warto podtrzymywać motywację i emocje nagrodami pośrednimi. Tu świetnie się sprawdzają mniejsze nominały kart na atrakcje. Często są w zasięgu budżetów firm, a odbiorcy postrzegają je jako droższe niż w rzeczywistości. Mamy na myśli między innymi vouchery na: jazdę gokartem, masaże i zabiegi SPA, relaks w grocie solnej, bilet do parku trampolin…
To troszkę tak jak pierwsze pozyskane budynki w Monopolu, półfinał w „Voice of Poland” lub nagroda gwarantowana w „Milionerach”. Chcemy, by nagrodzonych było jak najwięcej i by uczestnicy z mniejszą liczbą punktów również poczuli się docenieni, a tym samym się zaangażowali.
Rozwiązań jest tak wiele, jak wariantów i atrakcji dostępnych w formie prezentów-przeżyć. Niczego nie zapamiętuje się łatwiej niż emocji towarzyszących wygranej. Nasze vouchery realizują też potrzebę organizatora, gdyż poprzez doznania wiążą uczestników i świadomość otrzymanego benefitu z konkretną marką.
Brzmi ciekawie? Wszystkie dostępne do spełnienia marzenia znajdziesz w kategorii prezenty dla firm. Zapraszamy!