Od naszego ostatniego artykułu rynek znacząco się nie zmienił. Przestrzeń rynkowa, w której funkcjonują przedsiębiorstwa, stanowi miejsce, gdzie rządzi pracownik, a nie pracodawca. W danym zakładzie pracy warto zatem skupić się na odpowiednim regulaminie wynagradzania wartościowych członków personelu. Nagroda jubileuszowa to istotna forma docenienia dłuższego stażu pracy.
SPIS TREŚCI
Zmiana w podejściu do miejsca pracy
Pracownicy statystycznie nie wiążą się już na długo z jedną firmą, zatem ich staż pracy w danym miejscu może być stosunkowo krótki. Sam okres studiów przygotowuje studentów do tego, że nie trzeba się przywiązywać do jednego miejsca.
To sprawia, że managerowie i szefowie prywatnych firm, jak również innych rodzajów przedsiębiorstw, muszą zwrócić szczególną uwagę na zarządzanie całym zespołem. I mamy na myśli nie tylko aspekt czysto biznesowy, ale także zwyczajnie ludzki.
Jak zatrzymać pracowników?
Pracownicy coraz częściej jako decydujący o pozostaniu w danej firmie element wskazują wartościową atmosferę w pracy. Co może zrobić pracodawca, żeby zadbać o atmosferę i zatrzymać wartościowych ludzi?
O prezentach dla pracowników od szefa kiedyś już pisaliśmy, ale pomysłów nigdy za wiele. I ciągle mamy nowe propozycje! Z tego artykułu dowiesz się, jak docenić pracownika i pokazać mu, że jest ważny dla nas i całego zespołu. Skupimy się na tym, czym są nagrody jubileuszowe oraz co podarować pracownikom na jubileusz.
Czym jest nagroda jubileuszowa?
Komu przysługuje nagroda jubileuszowa? Otrzymuje ją pracownik za określony staż pracy. Nie wlicza się do wynagrodzenia miesięcznego. Nie należy się wszystkim pracownikom, ale tym z dłuższym stażem pracy.
Taka nagroda nie jest obowiązkowa. Przyznaje ją pracodawca, na przykład w postaci premii uznaniowej. On też ustala wysokość nagrody jubileuszowej, chyba że chodzi o niektóre grupy zawodowe określone w aktach wykonawczych (np. nauczycieli czy pracowników służby cywilnej).
Doceń personel z dłuższym stażem
Warto, by osoby długo pracujące w firmie otrzymały coś więcej od samego wynagrodzenia miesięcznego. Wszak lojalność jest w cenie!
Nagrody jubileuszowe to nie tylko świetne narzędzie motywujące personel. Oprócz tego wyjątkowo pozytywnie wpływają na PR przedsiębiorstwa! Warto zatem wykorzystać ich potencjał. I nie chodzi jedynie o nagrody finansowe.
Czy kwestie nagród jubileuszowych reguluje kodeks pracy?
Tematu nagrody jubileuszowej nie reguluje kodeks pracy. Jednak można uwzględnić ją w polityce firmy, by nagrodzić członków zespołu za wieloletnią pracę u jednego pracodawcy. Kwestie przyznawania nagród jubileuszowych po przepracowaniu określonej liczby dni można wyszczególnić np. w układzie zbiorowym pracy.
Jak obliczyć staż pracy? Do będącego podstawą nagrody jubileuszowej stażu pracy zalicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia na podstawie stosunku pracy, jak również kilka innych przypadków zaliczanych do okresów pracy. Ustalając staż pracy, nie zwraca się natomiast uwagi na okresy pracy na podstawie umów cywilnoprawnych czy okresy prowadzenia działalności gospodarczej.
Zespół wspólnie świętuje jubileusz pracownika firmy. Oprócz prezentu z okazji rocznicy pracy w firmie warto pomyśleć o małym przyjęciu dla Jubilata oraz jego Zespołu.
Nagroda jubileuszowa o podatki – czy voucher może być darowizną?
Opodatkowanie i oskładkowanie nagród jubileuszowych zależy w dużej mierze od motywacji pracodawcy, który ją przyznaje, jak również postanowień umowy o pracę, regulaminu lub uchwał obowiązujących w zakładzie pracy.
Z dostępnych interpretacji podatkowych, w których wnioskodawcy opisują sytuacje, w jakich się znajdują i uzyskują potwierdzenia dla prawidłowości swoich rozliczeń wynika, że pracodawcy przyznający swoim pracownikom nagrody jubileuszowe w celu zwiększenia ich motywacji do pracy, zacieśnienia więzi z miejscem pracy, wywołania pozytywnych emocji, które mają przełożyć się na wyniki w pracy, a tym samym wyniki ekonomiczne pracodawcy, stanowią dla pracowników przychód do opodatkowania i oskładkowania z tytułu umowy o pracę. Prawdopodobieństwo takiego potraktowania nagrody jubileuszowej zwiększa również ustalenie jej wartości lub warunków przyznania w dokumentacji wewnętrznej firmy (umowy, regulaminy). Z drugiej jednak strony pracodawca może co do zasady zaliczyć wartość takiego prezentu do swoich kosztów uzyskania przychodu.
Pracodawcy, którzy podkreślają, że nagrody jubileuszowe przyznają w celu podziękowania pracownikowi za wieloletnią współpracę, pogratulowania mu stażu pracy, sprawienia przyjemności czy uhonorowania go poprzez wręczenie prezentu w trakcie uroczystego spotkania, najczęściej traktują swoje upominki i prezenty jak darowizny, z czym zgadzają się organy podatkowe. Darowizna nie podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu jako wynagrodzenie ze stosunku pracy, chociaż może podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, jednak z kwotą wolną od podatku. Na korzyść darowizn przemawia zatem pozapłacowa motywacja pracodawcy oraz brak postanowień w regulaminach wynagradzania, które czyniłyby prezenty elementem wynagrodzenia, którego pracownik mógłby dochodzić przed sądem. Z perspektywy pracodawcy darowizna nie podlega jednak zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu (szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w artykule Voucher na prezent dla pracownika a podatek).
Należy pamiętać, że potraktowanie nagrody jubileuszowej jako darowizny nie będzie dotyczyło tych pracodawców, których obowiązek, wysokość czy warunki wypłaty nagrody jubileuszowej wynikają z przepisów prawa.
Jaka może być wysokość nagrody jubileuszowej?
Warto zastanowić się nad kwestią kwoty wynagrodzenia oraz nad tym, komu przysługuje nagroda jubileuszowa i jak będzie wyglądać wypłata nagrody. Wysokość nagród jubileuszowych wręczanych pracownikom powinna być adekwatna do długości pracy.
Jak to wygląda w sytuacjach niektórych grup zawodowych, mających ustalone kwoty z góry? Obliczenia nagrody jubileuszowej dokonuje się na podstawie określonego procentu wynagrodzenia miesięcznego. Czyli bierze się pod uwagę wynagrodzenie miesięczne przysługujące w dniu nabycia prawa do nagrody jubileuszowej, z dodatkami o charakterze stałym. Chodzi o wynagrodzenie liczone na zasadach jak przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
Na przykład w przypadku służby cywilnej nagroda wynosi 75% wynagrodzenia miesięcznego w sytuacji przepracowania 20 lat, a 100% wynagrodzenia miesięcznego w przypadku 25 lat. Karta nauczyciela również ustala 75% wynagrodzenia miesięcznego za 20 lat stażu pracy i 100% wynagrodzenia miesięcznego za 25 lat.
Za 40 lat pracy pracownicy służby cywilnej mogą otrzymać nagrodę jubileuszową wynoszącą 300% wynagrodzenia miesięcznego, a nauczyciele – 250% wynagrodzenia miesięcznego. 45 lat przepracowanych przez pracowników służby cywilnej nagradza się kwotą 400% wynagrodzenia miesięcznego.
Gdy takie kwestie nie są z góry uregulowane przez akty wykonawcze, warto rozważyć inne opcje nagradzania niż finansowe. Nie tylko przyznawane przez szefostwo pieniądze są w stanie odpowiednio zmotywować! Obdarowanych na pewno ucieszy bardziej ciekawa i wyjątkowa nagroda jubileuszowa.
Kiedy powinna być wręczona nagroda jubileuszowa?
Nagroda jubileuszowa przysługuje w dniu, w którym pracownik nabywa prawa do niej. Czyli powinno to być nie później niż w dniu wypłaty wynagrodzenia za pracę.
Wcześniej trzeba zgromadzić dokumentację pozwalającą wyliczyć zakończone okresy zatrudnienia. W sytuacjach, gdy wysokość nagrody jest ustalona przez odpowiednie akty wykonawcze, to pracownik ma obowiązek dostarczenia odpowiednich dokumentów.
A jak się ma do tego okres wypowiedzenia? Czy wtedy pracownik nabywa prawa do nagrody? Jeśli rocznica zatrudnienia wypadnie podczas okresu wypowiedzenia, wręczenie nagrody to decyzja firmy. Przepisy tego nie regulują.
Dlaczego warto nagradzać osoby z długim stażem?
Osoby związane z jedną firmą przez co najmniej kilka lat są wysoce lojalne. Przeżywają w niej lepsze i gorsze chwile. Angażują się w życie firmy i utożsamiają z wykonywanymi przez siebie obowiązkami.
To wszystko sprawia, że są bezcennym wsparciem dla przełożonych i całego zespołu. Trzeba to wsparcie doceniać. Zarówno na co dzień, jak i przy konkretnych okazjach — na przykład przy rocznicy pracy w firmie.
Doświadczony pracownik, który pracuje w firmie od kilku lub kilkunastu lat, jest bardzo wartościowym zasobem ludzkim i warto o niego zadbać. Jeżeli otrzyma przemyślaną nagrodę jubileuszową, zrozumie, jak wiele znaczy dla całej organizacji.
Wręczenie nagrody jubileuszowej a zatrzymanie pracowników
Dla każdej firmy niezwykle trudne są momenty, gdy pracownik przechodzi w inne miejsce pracy. Dlatego szefowie często decydują się wręczyć osobom z długim stażem pracy zasłużoną premię lub nagrodę jubileuszową w formie przedmiotu. Chcą pokazać pracownikom, że warto pozostać w obecnym miejscu.
Według różnych badań największym wyzwaniem dla istniejących obecnie firm jest zatrzymanie pracowników, którzy przynoszą im najlepsze wyniki. Praktycznie nieograniczone możliwości pracy zdalnej, bogate oferta kształcenia oraz szeroki dostęp do informacji sprawiają, że zmiana pracy lub przebranżowienie nie są już takim problemem, jak dawniej.
I tutaj pojawia się wyzwanie dla firm — zwiększona rotacja pracowników. Okresy zatrudnienia w jednym miejscu stają się coraz krótsze. Wręczenie nagrody jubileuszowej osobom zatrudnionym przez dłuższy czas może im uświadomić, że chcą jednak zostać.
Nagroda jubileuszowa a motywacja
Czy spędzenie wielu lat w jednej firmie musi wiązać się ze znudzeniem i brakiem rozwoju zawodowego? Absolutnie nie! Takie stereotypy warto obalać, równocześnie dbając o podkreślanie wartości pracownika dla firmy.
Nagroda jubileuszowa za długi staż pracy jest nie tylko wyróżnieniem dla pracownika. Podkreśla jego lojalność i konsekwencję oraz pozytywnie wpływa na relację między pracownikiem a pracodawcą.
Nagroda jubileuszowa jako zachęta dla zespołu
Wręczanie nagród jubileuszowych jednemu pracownikowi ma znaczenie także dla reszty zespołu. Osoby zatrudnione w firmie z taką polityką wiedzą, że ich wysiłki są doceniane. Dzięki temu jeszcze mocniej utożsamiają się z miejscem pracy. Rośnie ich poczucie bezpieczeństwa i równowagi.
Takie działania są też swoistą walką z rotacją pracowników i niezapowiedzianymi zmianami kadrowymi. Zatem dają firmie szereg korzyści.
Zespół wspólnie świętuje jubileusz pracownika. Oprócz prezentu z okazji rocznicy pracy warto więc pomyśleć o małym przyjęciu dla jubilata oraz jego zespołu.
Nagroda jubileuszowa a preferencje pracownika
Bez względu na to, jak bliskie mamy relacje z pracownikiem, podczas wyboru prezentu jubileuszowego należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów.
Przede wszystkim mamy sprawić obdarowanemu przyjemność. Prezent powinien być spójny z jego stylem życia. Miłośnika sportów wodnych raczej nie ucieszy kurs sushi. Osoba cicha i spokojna nie będzie zadowolona z szalonego rajdu samochodowego.
Wskazane jest, aby nagroda jubileuszowa wręczona pracownikom okazała się wyjątkowa. Przynajmniej na tyle, żeby dana osoba długo ją wspominała z uśmiechem.
Jaka nagroda jubileuszowa w formie prezentu?
Czasami nawet wywiad środowiskowy wśród współpracowników nie wystarcza, aby zdecydować, jak powinna wyglądać nagroda jubileuszowa w formie prezentu. Dlaczego więc nie dać pracownikowi czegoś, co pozostawi mu wybór? Można na przykład podarować voucher na atrakcję do zrealizowania w wolnym czasie.
Nagroda jubileuszowa w postaci lotu motoparalotnią, wizyty na strzelnicy, przygody na gokartach… Pomysłów na prezent dla pracownika są tysiące. Jeśli wybrana atrakcja nie spełni oczekiwań, Katalog Marzeń oferuje możliwość wymiany prezentu na inną przez 60 dni.
Jeśli chociaż mniej więcej wiadomo, czy pracownik potrzebuje porządnej dawki relaksu, czy woli jednak zastrzyk adrenaliny, można dać mu konkretny pakiet. W przypadku fanów przyspieszonego tempa sprawdzi się nagroda jubileuszowa w postaci Pakietu Szybcy i Wściekli.
Tym, którzy marzą o odprężeniu, warto wręczyć voucher kwotowy na dowolną atrakcję. Na pewno docenią możliwość skorzystania z unikalnej formy wypoczynku.
Nagroda jubileuszowa — w jakiej formie wręczyć?
Wręczenie nagrody jubileuszowej dla pracownika odbywa się zazwyczaj w podniosłej atmosferze. Każdemu miło jest otrzymać werbalne wyrazy uznania, dyplom czy brawa od wszystkich obecnych.
Gdy do zaplanowania nagrody jubileuszowej brakuje już niewiele czasu, nasze vouchery dzielnie ruszą na ratunek. Wydrukowanie vouchera w wersji PDF zajmuje tylko chwilę.
Warto zadbać o przystępną formę wręczanego upominku. Można zapakować go w eleganckie pudełko z kokardką lub ładnie ozdobioną kopertę, a w środku umieścić również podziękowania i spersonalizowane życzenia dla pracownika.
Nagroda jubileuszowa musi być sprawiedliwa
Wiemy, że aby nie wpłynąć negatywnie na atmosferę w zespole, kolejne nagrody jubileuszowe przyznawane i wręczane pracownikom nie powinny być zanadto zróżnicowane. Cała trudność dla pracodawcy polega na tym, by jednocześnie były odpowiednio spersonalizowane.
Zdecydowanie się na konkretny pakiet i podarowanie pracownikowi prezentu w formie przeżycia umożliwia mu wybór i wyklucza ten problem.
Znajdź idealny prezent dla pracownika
Wiesz już, którą z przedstawionych przez nas opcji chcesz wręczyć z okazji jubileuszu? Jeśli tak, koniecznie podziel się z nami tą informacją! I pamiętaj, że jesteśmy tu, by Ci pomóc.