Dwie kobiety omawiają podatki w zakresie rozliczania prezentów dla pracowników

W tym artykule:

  • najczęstsze problemy, które spotykają osoby rozliczające prezenty dla pracowników
  • darmowy dostęp do webinaru z doradczynią podatkową

Prezenty dla pracowników a podatki

Prezenty dla pracowników to atrakcyjne narzędzie w rękach pracodawcy. Z pewnością każdy pracodawca czy przedstawiciel Działu HR chciałby wręczać ich w swoich organizacjach jak najwięcej, ale wielu z nich zniechęcają związane z nimi skomplikowane procedury podatkowe. Czy opodatkowanie prezentów dla pracowników rzeczywiście jest tak trudne? O czym warto pamiętać zamawiając prezenty dla pracowników? Na co zwrócić uwagę, żeby dobrze rozliczyć te podarunki?

Vouchery na przeżycia a podatki

Szczególną popularnością wśród działów HR, które zwykle decydują o prezentach dla pracowników, cieszą się vouchery na przeżycia. To bony podarunkowe, które umożliwiają obdarowanym realizację ich własnych marzeń. Z powodzeniem zastępują nagrody gotówkowe, bo ich wartość jest postrzegana przez obdarowanych jako wyższa niż rzeczywista. Firmy decydują się na vouchery coraz częściej, jako że łatwo dopasować je nawet do bardzo zróżnicowanej grupy docelowej. Rozliczanie ich jest bardzo proste, choć czasami pojawiają się wątpliwości. Jakie?

Najczęściej popełniane błędy przy rozliczaniu voucherów na przeżycia:

Kwalifikacja rodzaju vouchera

Voucher to voucher. Nie do końca! Vouchery traktujemy jak bony, a te dzielą się na dwa rodzaje. Bony jednego przeznaczenia (SPV) oraz bony różnego przeznaczenia (MPV) mają pewne podobieństwa, ale i różnice. To one wpływają na sposób naliczania należnego podatku VAT i poświadczenie sprzedaży takich bonów. Bon jednego przeznaczenia pozwala zrealizować konkretną atrakcję, na przykład masaż relaksujący. Bon różnego przeznaczenia to karta przedpłacona, którą można wykorzystać na dowolnie wybraną atrakcję z oferty serwisu.

Opodatkowanie nagród w konkursach

Wykazywanie nagród konkursowych w ewidencji często powoduje wątpliwości u ich organizatorów. Czy wydatki na nagrody w konkursach i loteriach stanowią koszty uzyskania przychodu? Kiedy wygrana w konkursie jest zwolniona z podatku dochodowego? Co z nagrodami w sprzedaży premiowej? Pytań jest wiele i na wszystkie mamy odpowiedzi. W webinarze, który znajdziesz kilka akapitów niżej.

Zdefiniowanie kosztów reprezentacyjnych przedsiębiorstwa

To zagadnienie pojawia się szczególnie często przy okazji wręczania prezentów klientom i kontrahentom. Nie znajdziemy definicji kosztów reprezentacyjnych w ustawie o PIT ani CIT, ale są wyróżnione cechy, które je definiują. Wydatki reprezentacyjne są skierowane do podmiotów trzecich (klientów lub kontrahentów), celem jest stworzenie pozytywnego wizerunku przedsiębiorcy, a ich okazałość jest mierzona w wartości przekazywanych dóbr lub usług. Czy vouchery na przeżycia stanowią wydatki reprezentacyjne? Szczegółowo odpowiadamy w webinarze poniżej. 

Rozliczenie prezentów wręczonych w ramach reklamacji

Każdy z nas dąży do pełnego zadowolenia swoich klientów, jednak zdarzają się wpadki w realizacji zamówienia. Skutkiem jest reklamacja towaru lub usługi. W takiej sytuacji z powodzeniem możesz wykorzystać voucher na przeżycie. Zwykle sugeruje się, że powinien być opatrzony logo Waszej firmy, co stanowi nie tylko miły gest i zadośćuczynienie w związku z reklamacją, ale też jest promocją dla samej firmy. Rozszerzamy aspekty podatkowe w webinarze.

Prezenty dla samozatrudnionych

Temat na czasie. Istnieją branże, w których współpraca na podstawie umowy B2B jest szczególnie popularna — na przykład agencje marketingowe czy sektor IT. Osoba samozatrudniona to po prostu przedsiębiorca. Czy oferowanie benefitów poza umówionym wynagrodzeniem, na jakie fakturę wystawia osoba samozatrudniona, może stanowić koszty uzyskania przychodu dla kupującego je pracodawcy? Może, ale pod pewnymi warunkami. Z webinaru dowiesz się, jakie to warunki.

Darmowy webinar podatkowy — poszerz swoją wiedzę!

To tylko niektóre z wątpliwości zgłaszanych nam przez naszych Klientów. Mamy nadzieję, że publikacja i opisanie ich pozwoli Państwu uniknąć niekorzystnych błędów w księgowaniu voucherów oraz zainspiruje do spełniania marzeń swoich pracowników, klientów, uczestników konkursów. We współpracy z Panią Niną Bartosiewicz przygotowaliśmy webinar podatkowy, w którym jako radczyni prawna odpowiada na więcej pytań dotyczących podatkowych aspektów rozliczania voucherów. Zapisz się na webinar, a gratis otrzymasz również e-book ze zbiorem wszystkich poruszanych zagadnień w jednym miejscu. Dzięki temu będziesz mógł wrócić do potrzebnych informacji w razie potrzeb!

Chcesz wiedzieć więcej? Pytaj!

Z chęcią odpowiemy na dodatkowe pytania i rozwiejemy wątpliwości. Napisz swoje pytanie w komentarzu! Odpowie na nie Pani Nina Bartosiewicz, doradca podatkowy z iDesk Group.

Nina Bartosiewicz

Doradca podatkowy iDesk Group

Absolwentka prawa oraz stosunków międzynarodowych, jest doradcą podatkowym oraz certyfikowanym głównym księgowym (certyfikat wydany przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce). W ramach praktyki zawodowej prowadzonej w ramach grupy spółek iDesk zajmuje się podatkową i księgową obsługą zagranicznych i krajowych podmiotów gospodarczych.

Zostaw odpowiedź