Jest takie nieoficjalne święto w kalendarzu, które zyskuje coraz większą popularność. Mowa o Dniu Doceniania Pracownika, które w 2023 roku wypada 3 marca. Dzień Doceniania Pracownika nie jest jeszcze powszechnie celebrowanym „świętem”, ale warto wykorzystać je, by przypomnieć pracownikom HR, managerom i szefom, jak ważne jest docenianie pracowników. W tym artykule zebraliśmy dla Ciebie informacje o tym nietypowym święcie oraz pomysły na docenienie pracowników w Twojej firmie.
SPIS TREŚCI
Dlaczego docenianie w pracy ma znaczenie?
Docenianie to umiejętność zauważenia działań drugiej osoby. W miejscu pracy będzie to pochwała i informacja zwrotna dotycząca wykonywanej pracy. Doceniając, warto szczegółowo odnieść się do konkretnych działań pracowników i wskazać, jaki wpływ miały one na wyniki całej organizacji.
Docenianie sprawia, że czujemy nie tylko satysfakcję z dobrze wykonanej pracy, ale też dostrzegamy sens naszych działań w szerszym kontekście. Jeśli chwalisz działania swoich podopiecznych, zwiększasz prawdopodobieństwo, iż będą oni podobnie pracować w przyszłości. Docenianie ułatwia budowanie szczęśliwego zespołu i sprawia, że pracownicy są mniej skłonni do szukania innej pracy.
Jeśli chcesz przekonać się, jaka siła drzemie w docenianiu pracowników, to właśnie zbliża się ku temu okazja, ponieważ raz w roku obchodzimy „Dzień Doceniania Pracownika„.
Dzień Doceniania Pracowników – historia
Employee Appreciation Day (ang. Dzień Doceniania Pracownika) to wydarzenie, które planuje się na pierwszy piątek marca w danym roku kalendarzowym. Zainicjowane przez doktora Boba Nelsona, by uczcić publikację jego książki (1001 sposobów na nagradzanie pracowników) i przypomnieć pracodawcom, że powinni dziękować pracownikom za dobrze wykonaną pracę. W swoich publikacjach pokazuje różne formy doceniania pracowników, w tym nagrody nieformalne i formalne.
Pierwsze wydanie książki ukazało się pod koniec XX wieku, dlatego dziś niektóre z sugestii doktora Nelsona mogą być przez pracodawcy i menedżerów firm uznane za przestarzałe i nieprzystające do potrzeb pracowników czy realiów rynku pracy. Warto jednak wymyślić swoje sposoby, by podziękować pracownikom, a tym samym zadbać o dobrą atmosferę w organizacji. Kultura Wdzięczności – również pomysłu Boba Nelsona, okazała się bowiem skutecznym narzędziem w walce z wysoką rotacją pracowników i może przynieść wiele korzyści również Twojej firmie.
Co możesz zyskać doceniając pracowników?
Jaka siła drzemie w docenianiu pracowników? Liczne badania wskazują, że ponad 80% pracowników liczy na informację zwrotną o swojej pracy i aż 65% pracowników chciałoby otrzymywać feedback częściej. Pozytywna informacja zwrotna jest niezwykle istotna, bo wpływa na wzrost motywacji, zwiększa pewność siebie i nadaje sens naszym działaniom.
Szczęśliwi pracownicy są nie tylko bardziej zaangażowani w pracę, ale też są skłonni polecać organizację innym. Wprowadzenie regularnej informacji zwrotnej i docenianie pracowników może być zatem jednym z elementów Twojego Employer Brandingu lub programu Employee Advocacy.
Pomysły na docenienie pracowników
W jaki sposób można świętować Dzień Doceniania Pracownika? Empatycznym i otwartym na ludzi managerom pomysłów raczej nie zabraknie. Wspólny lunch na koszt firmy, drobny prezent czy warsztaty dla całego zespołu. To okazja, by rozluźnić się, poznać się bliżej, zbudować wartościowe relacje, które przełożą się na większe zaangażowanie i miłą atmosferę.
Darmowe pomysły na Dzień Doceniania Pracownika
Nie wiesz, jak docenić pracownika, a Twój budżet nie przewiduje kosztownych działań? Mamy dla Ciebie kilka szybkich i niezawodnych sposób na docenienie pracowników, które nie wymagają długich przygotowań:
- Napisz krótkie wiadomości do pracowników, w których podziękujesz każdemu z osobna w osobisty wkład w wyniki firmy, kulturę organizacji czy konkretne projekty. Staraj się odnieść do konkretnych projektów, by każdy pracownik wiedział, że wiadomość została napisana właśnie dla niej/niego.
- Zorganizuj niewielkie „przyjęcie” w godzinach pracy, by pochwalić pracowników. Świętowanie sukcesów pokazuje pracownikom, że pracodawca zauważa i docenia wysiłki. Co więcej, takie nieformalne spotkanie to również okazja, by poznać lepiej współpracowników.
- Zorganizuj krótkie spotkania z pracowników i menedżerów, by stworzyć okazję do omówienia pracy sam na sam i podziękowania.
Pomysły na prezenty z okazji Dnia Doceniania Pracownika
Dzień Doceniania Pracownika to dla niektórych pracodawców okazja, by wręczyć drobne upominki i dodatkowo nagrodzić pracowników. Jeśli tylko posiadasz budżet, możesz uczynić kulturę wdzięczności istotną częścią firmy. Co możesz wręczyć, by wzmocnić poczucie docenienia tego dnia?
- masaż relaksacyjny, który pozwoli odprężyć się i odnaleźć motywację do pracy,
- degustacja win i warsztaty z sommelierem to okazja, by odkryć nową pasję,
- kursy językowe, pomogą w pracy, ale też przydadzą się podczas planowania kolejnego urlopu,
- wieczór w teatrze, elegancki prezent, który spodoba się każdemu,
- sushi lunch – doskonały sposób na przerwę, który doda motywacji do dalszej pracy.
Gift Vouchery, czyli karty podarunkowe na konkretne kwoty, które pozwalają członkom zespołu samodzielnie wybrać wymarzoną nagrodę od pracodawcy. Ich wartość dostosujemy do Twojego budżetu i oczekiwań.
Jak doceniać zespoły, które pracują zdalnie?
Dzień Doceniania Pracownika to okazja, by zadbać o relacje, spotkać się i – wraz z pochwałą czy podziękowaniem – wręczyć niewielką niespodziankę. Jak to zrobić, kiedy zespół pracuje zdalnie? Mamy kilka sposobów, z których z pewnością znajdziesz ten najlepszy dla siebie:
- zorganizuj spotkanie online z pracownikiem, na którym powiesz, jak ważna jest jego praca,
- napisz do każdego z pracowników osobistego maila, w którym pochwalisz konkretne osiągnięcia,
- jeśli porozumiewacie się w firmie za pomocą wspólnego komunikatora (np. Slack, Teams itp.), podziękuj swoim pracownikom w prywatnych wiadomościach lub tak, by pochwałę widzieli wszyscy.
Do każdego ze sposobów na nagradzanie pracowników pracujących zdalnie możesz dołączyć eVoucher PDF na wybraną atrakcję lub dowolne marzenie z budżetu. Każdy z pracowników otrzymuje maila z unikalnym kodem i dostęp do ponad 6 tysięcy atrakcji w całej Polsce.
Dzień Doceniania Pracownika – gotowe życzenia
Chcesz podarować pracownikom prezenty i dodać do nich życzenia, które docenią zaangażowanie poszczególnych osób? Zobacz przykładowe teksty życzeń na dla pracownika:
- Drogi (imię pracownika), dziękuję Ci za codzienne zaangażowanie w pracę, dokładność i sumienność.
- Pierwsza w biurze, by roztaczać zapach świeżo mielonej kawy i uśmiechem witać zespół gotowy do pracy. Dziękuję Ci za optymizm, otwartość i głowę pełną pomysłów.
- Witasz każdy dzień z uśmiechem, a Twój spokój i opanowanie sprawiają, że niestraszne są nam żadne wyzwania w biznesie. Dziękuję Ci za każdy dzień wspólnej pracy.
- Z okazji Dnia Doceniania Pracownika chcę życzyć Ci: zawsze wybornej kawy na biurku, przyjemności z pracy, słonecznych urlopów i energii, by spełniać marzenia w pracy i poza nią.
- Drogi (imię), z Tobą „robienie biznesów” to bułka z masłem. Dziękuję za Twoją wiedzę, zaangażowanie i otwartość na wszelkie pomysły.
Sposoby na docenianie pracowników, które możesz wpisać w strategię firmy
Sposobów na nagradzanie pracowników za ich zaangażowanie w rozwój firmy jest wiele. Wszystko jednak sprowadza się do budowania kultury organizacji, której podstawą jest wzajemne zaufanie pracowników i menedżerów, poczucie dążenia do wspólnego celu i bycia ważną częścią grupy.
Dzień Doceniania Pracowników to świetna okazja, by zacząć budować miejsce pracy, w którym każdy chciałby pracować.
Wspieraj w rozwoju
Szkolenia, książki, prenumerata czasopisma lub opłacenie uczestnictwa w konferencji branżowej to szybkie pomysły na to, by pomóc rozwijać talenty i prawić, by pracownicy poczuli się docenieni. Jeśli myślisz długofalowo, możesz wdrożyć wewnątrzfirmowy program rozwojowy i zaplanować wydatki na szkolenia w budżecie firmy.
Zadbaj o work-life balance
Doceniony pracownik to szczęśliwy pracownik, ale w dążeniu do większego zaangażowania, warto też dać pracownikom narzędzia, które pomogą im efektywnie odpoczywać. Sesja coachingowa, warsztaty wellbeingowe czy choćby elastyczny czas pracy to sposób, by pokazać, że dbasz o balans między życiem zawodowym i osobistym.
Szczęśliwy pracownik potrzebny od zaraz
Wszyscy chcemy pracować w przyjaznym środowisku, w którym liczą się nie tylko wyniki, ale też wzajemne relacje, zaufanie i zauważanie. Dlatego też kulturę wdzięczności warto pielęgnować nie tylko w pierwszy piątek marca. Czy masz jakieś metody na codzienne docenianie pracownika?