Mężczyzna zastanawia się czy może zaliczyć wydatki na voucher dla samozatrudnionego do kosztów uzyskania przychodu
ZAPYTAJ O OFERTĘ podatki

Voucher dla samozatrudnionego współpracownika na umowie B2B

Prezenty, nawet te drobne, wywołują wielką radość na twarzy pracowników i współpracowników. Zadowolenie w pracy niesie za sobą falę pozytywnych skutków – to nie pozostawia wątpliwości. Pracodawcy często wybierają na prezenty vouchery na przeżycia, które pozwalają obdarowanym samodzielnie wybierać realizowane atrakcje i spełniać swoje marzenia. Odpowiedzmy więc na pytanie, jak wygląda obdarowywanie voucherami współpracowników na umowie B2B oraz jakie koszty stanowi voucher dla samozatrudnionego względem pracodawcy?

Vouchery dla współpracowników w kosztach firmy

Umowa zawarta między przedsiębiorcą a osobą samozatrudnioną, chociaż nie jest odrębnym rodzajem sklasyfikowanej gdziekolwiek umowy, to dość powszechnie przyjmuje się, aby nazywać taki kontrakt umową B2B (business-to-business), ponieważ obie strony, w tym również samozatrudniony, formalnie są przedsiębiorcami. To oznacza, że zatrudniony na umowie B2B współpracownik jest w świetle prawa takim samym przedsiębiorcą, jak my. 

Przeanalizujmy zasady, jakie panują w takiej konfiguracji. Czy oferowanie benefitów poza umówionym wynagrodzeniem, na jakie fakturę wystawia osoba samozatrudniona, może stanowić koszty uzyskania przychodu dla kupującego je pracodawcy?

Darmowy webinar podatkowy — poszerz swoją wiedzę!

We współpracy z Panią Niną Bartosiewicz przygotowaliśmy webinar podatkowy, w którym jako doradczyni podatkowa odpowiada na więcej pytań dotyczących podatkowych aspektów rozliczania voucherów. Zapisz się na webinar, a gratis otrzymasz również e-book ze zbiorem wszystkich poruszanych zagadnień w jednym miejscu. Dzięki temu będziesz mógł wrócić do potrzebnych informacji w razie potrzeb!

Wątpliwości powiązane z prezentami dla współpracowników w prawie podatkowym

Polskie prawo podatkowe pozostawia sporo wątpliwości w zakresie opodatkowania dodatkowych benefitów dla osób na samozatrudnieniu. W grę wchodzą tutaj karty multisport, jak również dodatkowe pakiety medyczne, a nawet – organizacja imprez integracyjnych z udziałem takich współpracowników. Możemy odnaleźć wiele wydawanych interpretacji podatkowych, które mają za zadanie odpowiedzieć podatnikom na pytanie, kiedy wydatki na wspomniane benefity są kosztami podatkowymi, a kiedy przychodami i dla której ze stron umowy . Niestety, wydawane stanowiska organów podatkowych są wciąż dość niejednolite i w przypadku wątpliwości możemy jedynie polecić kontakt z doradcą podatkowym albo wystąpienie z własnym wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. 

Niektóre benefity dla samozatrudnionego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, o ile nie stanowią wydatków reprezentacyjnych.

Benefity dla samozatrudnionego możliwe do wliczenia w koszty

Aktualnie nie mamy raczej większych wątpliwości, że powszechnie wydawane benefity dla samozatrudnionych, takie jak karty multisport czy pakiety prywatnej opieki medycznej, o ile są elementem umówionego wynagrodzenia, mogą stanowić dla przedsiębiorcy, który je kupuje, koszty uzyskania przychodów. Warto zadbać jednak o uzasadnienie tego wydatku jako motywującego samozatrudnionych do efektywniejszej pracy, pozytywnego wpływu na ich wydajność i zaangażowanie, a niekiedy wręcz jako warunek podjęcia współpracy. Każdy wydatek dla uznania go za koszt podatkowy musi bowiem w sposób pośredni lub bezpośredni wpływać na przychody przedsiębiorcy.

Stanowisko organów podatkowych korzystne dla podatników 

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 30 sierpnia 2018 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.287.2018.1.KS

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczył spółki, która fundowała swoim współpracownikom na umowach B2B m.in. pakiety sportowe oraz systemy kafeteryjne. Wątpliwości wnioskodawcy budziła możliwość ujęcia wydatków w kosztach podatkowych. Spółka uważała, że wskazane wydatki służą motywowaniu współpracowników do efektywniejszej pracy i tym przyczyniają się do uzyskiwania przez nią wyższych przychodów. Organ interpretacyjny zgodził się z wnioskodawcą. 

Należy jednak mieć na względzie, że powyższe benefity były częścią umówionego między stronami wynagrodzenia.

Cytat z interpretacji: Dzisiejsze warunki gospodarcze wymagają, aby oferować swoim Kontrahentom oraz członkom ich rodzin różnego rodzaju świadczenia dodatkowe, np. w postaci kart medycznych, czy kart multisport. W ten sposób Kontrahenci Wnioskodawcy uzyskują dodatkową motywację do współpracy. Otrzymane świadczenia stanowią dla Kontrahentów dodatkowe wynagrodzenie o charakterze niepieniężnym, co bezpośrednio przekłada się na wzrost przychodów Wnioskodawcy,
a także wzmocnienie pozycji na rynku.

Benefity dla samozatrudnionego, które nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu

Sytuacja wygląda inaczej, jeśli chodzi o imprezy integracyjne, okolicznościowe czy  świąteczne obchodzone z udziałem samozatrudnionych współpracowników na kontraktach B2B. Samozatrudnieni jako przedsiębiorcy są dość powszechnie traktowani przez organy podatkowe na tych samych zasadach, jak klienci i kontrahenci zatrudniającego ich przedsiębiorcy. Tym samym fiskus uważa, że wydatki na imprezy z udziałem samozatrudnionych, w tej części, w jakiej dotyczą samozatrudnionych, są dla pracodawcy kosztami reprezentacji, a te z definicji nie są kosztami podatkowymi. 

Stanowisko organów podatkowych niekorzystne dla podatników Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 września 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.309.2019.3.MBD

Wnioskodawca to przedsiębiorca. Zatrudnia pracowników oraz współpracuje z osobami samozatrudnionymi. Organizował spotkania firmowe dla pracowników i ich rodzin, oraz współpracowników i ich rodzin. Wątpliwości wnioskodawcy budziło, czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki na organizację powyższych spotkań w całości. Niestety, organ interpretacyjny uznał, że jego kosztami będą jedynie wydatki na organizację spotkań firmowych w części przypadającej na pracowników i ich rodziny. W części dotyczącej osób samozatrudnionych organ interpretacyjny uznał, że są to wydatki o charakterze reprezentacyjnym. Te są wyłączone z kosztów uzyskania przychodu.

Cytat z interpretacji: Odnosząc się natomiast do możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z organizacją spotkań firmowych w części przypadającej na podwykonawców Spółki współpracujących ze Spółką na podstawie umów zlecenia w ramach B2B oraz rodziny ww. podwykonawców współpracujących ze Spółką, wskazać należy, że wydatki poniesione przez Wnioskodawcę w związku z organizacją spotkań firmowych dla ww. osób nie mogą/nie będą mogły zostać uznane za koszty podatkowe, gdyż z tymi osobami Wnioskodawcę łączą powiązania biznesowe. Dlatego też nie można uznać, że uczestnictwo w spotkaniach firmowych (jako spotkaniu integracyjnym) ww. osób wpłynie na zwiększenie przychodów Wnioskodawcy, bądź zabezpieczenie ich źródła. Ponadto, ww. osoby są wobec Wnioskodawcy podmiotami zewnętrznymi, a w stosunku do takich podmiotów podejmuje się działania o charakterze reprezentacyjnym. Umowa cywilnoprawna zakłada bowiem równorzędność i niezależność podmiotów i stwarza warunki do przyjęcia założenia, że jeden podmiot chce wykreować swój pozytywny wizerunek względem drugiego.

Koszty reprezentacji nie stanowia kosztow uzyskania przychodu

Voucher dla samozatrudnionego – koszty uzyskania przychodu czy koszty reprezentacji?

Posiłkując się powyższą wiedzą nadal ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, jak traktować obdarowywanie samozatrudnionych voucherami na przeżycia. Czy jako koszty niezwiązane z przychodem przedsiębiorcy, czy może jednak jako koszty reprezentacji? Kluczem w tym przypadku będzie odpowiednia argumentacja. W przypadku, gdy zatrudniający przedsiębiorca chciałby ująć w kosztach podatkowych wydatki na voucher dla samozatrudnionego w ramach umowy B2B odpowiednie wydaje się sięgnięcie po takie same powody, jak w przypadku uzasadnienia wydatków na vouchery stanowiących prezenty okolicznościowe dla pracowników oraz zleceniobiorców, tj.:

Jak uzasadnić wydatki na benefity dla pracowników zatrudnionych na umowie B2B?

Jako pracodawca planujesz częste obdarowywanie samozatrudnionych voucherami w związku ze zdarzeniami okazjonalnymi – święta, ślub, narodziny dziecka? Kupowane vouchery będą stanowić istotny wydatek z Twojej perspektywy? Wtedy zasadne wydaje się wystąpienie z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej w indywidualnej sprawie tego przedsiębiorcy.

Nieco inaczej kształtuje się kwestia nagród związanych z wynikami sprzedaży, jakością świadczonych usług i innymi mierzalnymi efektami pracy samozatrudnionych. Ich wpływ na przychody przedsiębiorcy jest zwykle łatwy do udowodnienia.


Przepisy stanowiące podstawę opracowania o prezentach dla współpracowników samozatrudnionych/B2B. To może Ci się przydać!

Więcej informacji znajdziesz interpretacjach podatkowych, które pomogły nam stworzyć artykuł:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30.08.2018 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.287.2018.1.KS,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19.09.2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.306.2019.3.MO,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20.09.2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.309.2019.3.MBD,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16.10.2023 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.439.2023.2.KM,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25.03.2024 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.44.2024.MM.

Chciałbyś podarować pracownikom vouchery na spełnienie marzeń? Zapoznaj się z naszą ofertąaszą ofertą.

Nina Bartosiewicz

Doradca podatkowy iDesk Group

Absolwentka prawa oraz stosunków międzynarodowych, jest doradcą podatkowym oraz posiada certyfikat głównego księgowego wydany przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. W ramach własnej praktyki zawodowej doradza w zakresie prawa podatkowego polskim i zagranicznym przedsiębiorcom.

Koszty i podatki od prezentów

Ręce sięgające po nagrodę w konkursie dla pracowników

Voucher jako nagroda w konkursie organizowanym dla pracowników lub zleceniobiorców

Koszty i podatki od prezentów

Konkursy organizowane przez pracodawców w miejscu pracy stają się coraz bardziej popularnym narzędziem motywacyjnym, które przyciąga uwagę zarówno pracowników, jak i liderów.
> czytaj dalej

Koszty i podatki od prezentów

Dwie kobiety omawiają podatki w zakresie rozliczania prezentów dla pracowników

Jak rozliczyć prezent dla pracownika? Najczęstsze błędy. Webinar

Koszty i podatki od prezentów

Firmy decydują się na vouchery coraz częściej, jako że łatwo dopasować je nawet do bardzo zróżnicowanej grupy docelowej. Rozliczanie ich jest bardzo proste, choć czasami pojawiają się wątpliwości. Rozwiewa je [...]
> czytaj dalej

Koszty i podatki od prezentów

Mężczyzna wręcza zwycięzcy nagrodę w konkursie w postaci pucharu z gratulacjami

Vouchery jako nagrody w konkursie – opodatkowanie

Koszty i podatki od prezentów

Czy vouchery jako nagrody w konkursach stanowią dla przedsiębiorcy koszty uzyskania przychodu? Jak ja rozliczyć? Rozwiewamy wątpliwości!
> czytaj dalej