Uśmiechnięta kobieta pracuje przed komputerem

Wartość pracownika na rynku pracy wzrasta. Większość pracodawców dobrze o tym wie. W obecnej sytuacji znalezienie idealnego kandydata nie jest łatwym zadaniem. Kiedy odniesiemy rekrutacyjny sukces, przed nami kolejne wyzwanie — jak motywować ludzi, których zatrudniamy? Jak poprawić dzięki temu atmosferę w biurze? Pracodawcy aktywnie szukają coraz to nowych sposobów, by budować zaangażowanie pracowników i ich lojalność w zespole. W tym celu często starannie przeszukują rynek benefitów, analizując poszczególne bonusy i ich wady, żeby znaleźć coś, co maksymalnie trafi w potrzeby pracowników.

Bonusy i prezenty dla pracowników to także metoda na employer branding i przyciągnięcie nowych pracowników przez pracodawców.Jednak będą skuteczne tylko wtedy, kiedy sprostają ich oczekiwaniom. Dokonanie właściwego wyboru benefitów w pracy to sprawa kluczowa. Jak się za to wziąć? Jakie są najpopularniejsze benefity pracownicze?Jak przygotować niskobudżetowe benefity, które spełnią swoją rolę?Jak w miejscu pracy zadbać o zespół, by lepiej wywiązywał się z obowiązków zawodowych?

Przedstawiamy 10 pomysłów na benefity pracownicze, które nie nadwyrężą budżetu i efektywnie wpłyną na motywację osób, jakie zatrudniasz w Twojej firmie. Co ważne, to benefity pozapłacowe. Okazuje się, że bezgotówkowe dodatki potrafią motywować pracowników skuteczniej niż pieniądze.

1. Zjedzmy coś razem

Z pełnym brzuchem każde zadanie wydaje się łatwiejsze, a humor staje się zdecydowanie lepszy. Zadbaj, żeby pracownicy mieli możliwość skorzystania z benefitów związanych z jedzeniem. I niekoniecznie chodzi tutaj o dofinansowanie posiłków.

Jedzenie w pojedynkę nie daje frajdy, więc warto zrobić z tego okazję do integracji. Możesz zainspirować się naszym pomysłem na benefit pracowniczy. Raz w tygodniu w Katalogu Marzeń losujemy dwie osoby z zespołu, które jedzą razem lunch na koszt firmy. Koszty nie są wysokie, a zadowolenie gwarantowane! Oczekiwanie na obiad to czas nie tylko na prywatne pogaduchy, które pozwalają pracownikom lepiej się poznać. Znajdzie się też przestrzeń na przedyskutowanie służbowych tematów. To brzmi znacznie ciekawiej niż zwykłe dofinansowanie posiłków, nieprawdaż?

zespół pracowników podczas wspólnego lunchu

2. Integracja to podstawa

Niektórych wciąż to zaskakuje, ale na atmosferę w pracy bardzo dobrze działają zespołowe aktywności poza biurem, po godzinach pracy albo w dzień wolny. To spaja zespół zwłaszcza w firmie, w której króluje praca zdalna lub praca zmianowa. Taka forma benefitów pozwala pracownikom i pracodawcy zawiązać nić porozumienia.

Istnieje wiele możliwości zorganizowania integracyjnego popołudnia w ramach pomysłów na benefity dla pracowników. Wybierzcie się razem na kręgle albo imprezę na wrotkach. Warto iść do pokoju zagadek, na grupowy paintball lub zjawiskową kolację. A może pracownicy mają inną propozycję na wspólne spędzenie czasu?

Nasz zespół szalał ostatnio na gokartach. Wprowadziliśmy element grywalizacji, zorganizowaliśmy konkurs na najszybszy przejazd. Był konkurs, więc były nagrody, czyli bonus w bonusie! Innym razem wybraliśmy wspólny lot balonem nad Warszawą. Wrażenia nie do opisania. Dzięki takim wyjściom znamy się lepiej i łatwiej nam się pracuje, bo mamy co razem wspominać. Skutecznie benefity dla pracowników budują wspomnienia.

10 Pomysłów Na Benefity Dla Pracownika - zdjęcie nr 1

Dream Team Katalogu Marzeń wybrał lot balonem w Warszawie na swoje wyjście integracyjne. Dziękujemy Panu Adrianowi z Ad Astra Flight Academy!

3. Biurowy zastrzyk witamin

Pomysł wydaje się prosty i taki właśnie jest. Skuteczne benefity pracownicze nie muszą być skomplikowane. Zadbaj o dawkę witamin dla pracowników biurowych. Ustal owocowe dni, podczas których pracownicy otrzymają zdrowe przekąski. Taki zastrzyk świeżej energii pozwoli każdemu płynnie wejść w tryb pracy.

W Katalogu Marzeń benefity w postaci owocowych dni obowiązują dwa razy w tygodniu. Możesz zamawiać owoce z dostawą do biura albo wyznaczyć owocowe dyżury w zespole. My do witaminowej puli dorzucamy jeszcze warzywa. Pracownicy chętnie korzystają z takich zdrowych pyszności. Od razu łatwiej się myśli!

4. Bez zmartwień o zdrowie, czyli prywatna opieka medyczna

Benefity zdrowotne, przede wszystkim prywatna opieka medyczna, niezmiennie są bardzo pożądane. Badania pokazują, że zdrowie pracowników wpływa na jakość i efektywność ich pracy, więc warto w nie mądrze zainwestować. Jedynie od pracodawcy zależy, jak szeroki pakiet opieki medycznej przygotuje, by dopasować się do oczekiwań i potrzeb pracowników.

Postawienie na prywatną opiekę medyczną to korzyści dla obu stron. Pracodawca zyskuje mniejszą absencję i obniża straty finansowe wynikające z nieobecności pracowników. Ma też pewność, że codzienne zadania będą wykonywane sprawniej. Co więcej, może odliczyć koszt pakietów od podatku. Z kolei pracownicy krócej oczekują na wizytę lekarską i otrzymują dostęp do placówek w całej Polsce. Poza tym po prostu czują się lepiej i śpią spokojniej, wiedząc, że ich zdrowie jest pod kontrolą. Pamiętaj, że opieka medyczna może objąć nie tylko pracowników, ale również członków rodziny. Takie benefity pracownicze są zawsze mile widziane.

5. Dobrze mieć wybór. Niech pracownik decyduje

Świadczenia pozapłacowe dla pracowników mają sens, kiedy odpowiadają na ich potrzeby. Niektóre firmy bez zastanowienia wręczają pracownikom karty sportowe, bo taki rodzaj benefitów wydaje się ciekawy. Jednak karta sportowa absolutnie nie zadziała motywująco na osobę, która nie lubi sportu albo z jakichś powodów nie może go uprawiać.

W Twojej firmie jako benefity wykorzystaj karty przedpłacone albo pomyśl o skorzystaniu z programu kafeteryjnego. Pracownik sam zdecyduje, czy woli iść do teatru, czy wykorzystać voucher na dostęp do platformy z książkami.

Najlepsze benefity dla pracowników pomagają spełniać marzenia. Dlatego dobrym pomysłem są także Gift Vouchery. W Katalogu Marzeń możesz wskazać kwotę, która wpisuje się w Twoje założenia budżetowe. Pracownik wybierze z oferty tysięcy atrakcji taką, jaka da mu najwięcej radości. Relaks w SPA, adrenalinę na torze, lot paralotnią… i wiele innych.

Loading video

6. Zróbcie razem coś dobrego. Dobroczynny benefit pracowniczy

Niektóre firmy świetnie wiedzą, że nic tak nie łączy ludzi jak wspólny cel, zwłaszcza jeśli ten cel jest bardzo szlachetny. W ramach wyjątkowych benefitów wybierzcie wspólnie interesującą inicjatywę dobroczynną, jaką chcecie wspierać.

Latem możecie wziąć udział w charytatywnej sztafecie w Biegu Firmowym. Inicjatywa co roku gromadzi pracowników firm w trzech celach: integracji, promowania sportu i pomocy potrzebującym. Zimą zaangażujcie się w przygotowanie Szlachetnej Paczki. Takich pomysłów istnieje całe mnóstwo! Zespół zrobi dobry uczynek, a przy okazji skorzysta na integracji. Najlepszą formą wynagrodzenia będzie świadomość, że komuś się pomogło!

7. Podzielmy się tym, co wiemy

Dbaj o rozwój swojego zespołu. Rynek pracy nieustannie się zmienia. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników ma duże znaczenie dla wyników Twojej firmy. Szkolenia zewnętrzne są kuszące, ale czy konieczne? W przypadku szkoleń dofinansowanie to częsty benefit, po jaki sięgają pracodawcy. Lecz nie zawsze okazuje się to słuszne.

Pamiętaj, że Twoi pracownicy mają ogromny potencjał i wiedzę. Zapytaj, czy chcieliby podzielić się nią z zespołem. Wielu z nich chętnie się zgodzi. Gwarantujemy, że z tego pomysłu wyniknie sporo wartościowych spotkań i dyskusji. Pracowników z pewnością ucieszy pozyskana wiedza, która ułatwi ich życie i pracę.

Trzy młode kobiety przebrane za piratów podczas tematycznej imprezy firmowej

8. Rozwój nie tylko w pracy. Dodatkowe benefity pracownicze

Podnoszenie kwalifikacji związanych z pracą jest bardzo ważne. Istnieją jednak inne obszary, w jakich warto zdobywać nowe umiejętności. Na przykład zaoferuj pracownikowi kurs językowy! Nauka języka obcego fantastycznie trenuje umysł i często przydaje się w pracy.

Możesz wręczyć pracownikowi także voucher na kurs baristy, po którym radośnie zaserwuje dobrą kawę kolegom z pracy. Świetny pomysł stanowi też kurs sushi. To szansa dla pracownika na zdobycie nowych umiejętności podczas realizacji oryginalnej formy benefitu. Wymaga skupienia i koncentracji, uczy dokładności, pomaga się wyciszyć. No i dochodzą też do tego doznania smakowe!

9. Pomysły na benefity dla pracownika — zupełnie nowy wymiar

Wyjdź poza schematy świadczeń pracowniczych. Benefity dla pracowników czasami wymagają poszukania kompletnie nowego wymiaru działań niż ten, jaki był stosowany do tej pory. Tylko od Ciebie zależy, co takiego wprowadzisz w miejscu pracy. Ogranicza Cię jedynie wyobraźnia!

Wiesz, że na rynku istnieją firmy, które płacą pracownikom za jazdę do pracy rowerem? Zmiana samochodu na rower oznacza realne oszczędności. Pracownik nie stoi w korkach i oszczędza na paliwie. Do tego dolicza dodatek do wynagrodzenia, na przykład 25 groszy za każdy przejechany kilometr, co przy małych odległościach wyniesie ponad 100 zł miesięcznie. Poza tym pracownik dba o swoje zdrowie przez aktywność fizyczną. Nie traci też czasu na szukanie miejsca parkingowego i przyczynia się do troski o środowisko.

Grupa osób w różowych i fioletowyc bluzach z napisem Team Marketing

10. Atmosfera w pracy — czy są ważniejsze benefity dla pracownika?

Ustalcie wspólnie z zespołem, jak chcecie dbać o dobrą atmosferę w pracy. To jeden z najważniejszych elementów, które motywują pracowników do codziennego wstania z łóżka i pojawienia się w biurze z uśmiechem na twarzy.

My pamiętamy o ważnych dla członków zespołu wydarzeniach. Ostatnio wręczyliśmy Klaudii lot motoparalotnią jako prezent urodzinowy. Przygotowaliśmy też kreatywny voucher na życie we dwoje z okazji ślubu Justyny. To wszystko bardzo nas do siebie zbliża. W waszym zespole możecie ustalić swoje zasady. Ważne, aby każdy poczuł się wyróżniony i doceniony. Możliwość pracy w miejscu, które autentycznie troszczy się o pracowników i wyzwala pozytywne emocje, to ogromna satysfakcja!

Nie samą pracą żyje człowiek, ale spędza w niej pokaźną część swojego życia. Wypełnianie obowiązków zawodowych może być stresujące i frustrujące. Może też inspirować, dawać przyjemność i poczucie spełnienia. Stanie się takie, jeśli pracodawca dostrzeże w personelu ludzi i zwróci uwagę na potrzeby pracowników. Pamiętaj, nie zawsze chodzi o kwestię zwiększenia wynagrodzenia. Do najskuteczniejszych i najpopularniejszych bonusów należą dodatki pozapłacowe. Gwarantujemy, że nawet niewielkie bezgotówkowe benefity pracownicze mają ogromną moc!

Jako pracodawca szukasz ciekawych inspiracji na benefity pracownicze, przede wszystkim benefity pozapłacowe dla nowych pracowników lub wieloletniego zespołu? Damy Ci dostęp do różnych benefitów, które stworzą rewelacyjne wspomnienia. Sprawdź ofertę Katalogu Marzeń dla Firm już dziś!

Klaudia Bogusz

Content Specialist

Moje największe miłości to podróże, jedzenie i… jedzenie. Lubię aktywnie spędzać czas i tylko dlatego mieszczę się jeszcze w drzwiach do biura. W wolnych chwilach czytam, piszę i generuję nowe pokłady pozytywnej energii podczas górskich wędrówek.

Zostaw odpowiedź