Hello Monday napis w notesie na biurku
ZAPYTAJ O OFERTĘ poradniki

#Dream Poniedziałek w pracy? 9 sposobów, by dobrze rozpocząć tydzień!

O motywacji pracowników napisano już wiele. W mediach społecznościowych znajdziesz dziesiątki poradników i założeń, niestety teoria często nijak ma się do praktyki. Wciąż w wielu firmach pracownicy traktują swoje zadania jako coś przykrego, natomiast piątek – niczym wybawienie. Poniedziałek w pracy kojarzy im się raczej z przykrym obowiązkiem niż okazją do spełniania się zawodowo.

Jak zakończyć weekend bez lęku i znaleźć pozytywne nastawienie do poniedziałków? Jak z początkiem tygodnia nie iść do pracy z nosem na kwintę, ale z radością? Jak wziąć się za obowiązki i relacje ze współpracownikami, wierząc, że robi się naprawdę wartościowe rzeczy i jest się częścią ważnej całości? Na te i wiele innych pytań odpowiada Ola Pruszkowska.

Syndrom poniedziałku, czyli trudny początek tygodnia

Podczas przerwy weekendowej nie zawsze jest nam dane w pełni odpocząć i zadbać o higienę snu, a gdy minie weekend z przytupem oraz entuzjazmem zacząć nowy tydzień. A nawet jeśli odpoczynek w wolny czas się udał, powrót do pracy w poniedziałek nierzadko wzbudza sporą niechęć i pewną dozę lęku.

Okazuje się, że poniedziałek wcale nie musi być taki zły! Mamy sprawdzone sposoby na syndrom poniedziałku. Rzucenie się z wolnego weekendu prosto w wir poniedziałkowych obowiązków naprawdę może zakończyć się spokojnym lądowaniem. Dzięki naszym poradom znacznie przyjemniej będziesz myślał o tym, co Cię czeka!

Sposoby na dobry poniedziałek w pracy

W Katalogu Marzeń zapewnienie wszystkim miłego poniedziałku jest naprawdę ważne. To nie założenie HR-owe czy trend, ale coś, co wpisaliśmy w naszą misję niesienia radości i pozytywnych emocji. To nasze DLACZEGO.

Skoro wierzymy w takie wartości, jak mielibyśmy je realizować na co dzień, nie tworząc autentycznie dobrego miejsca pracy? Wiemy, że to musi się zadziać naprawdę, a nie stanowić tylko chwytliwe hasło w ogłoszeniu rekrutacyjnym. Jak to robimy? Jak sprawić, by syndrom poniedziałku zniknął na dobre? Poniżej garść naszych katalogowych, realnych rozwiązań (do wprowadzenia nie tylko w poniedziałki w pracy):

1. W swojej pracy masz kolegów, czyli umowa w zespole

Ustaliliśmy nasze wewnętrzne zasady, które szczególnie nam pomagają w trudne poniedziałki. Każdy z nas wie, że różnica zdań może być twórcza. Jednak nie zakładamy nigdy złych intencji. Staramy się zrozumieć siebie i doceniamy pracę innych. Naprawdę szczerze się odnosimy do tego, co wspólnie ustaliliśmy.

zasady w firmie katalog marzeń, które obowiązują nie tylko w poniedziałek w pracy

2. Magia zdania: Jak się czujesz w poniedziałek w pracy?

Zaczynamy dzień od kilku miłych słów. Obowiązkowo przy okazji poniedziałku! Zawsze znajdzie się chwila przy parzeniu kawy, by zauważyć drugą osobę obok siebie. Na serio pytamy osoby w zespole, jak się czują. Szczerze nas to interesuje. Dzięki temu łatwo można wychwycić temperaturę w zespole, zauważyć, że coś jest nie tak, podzielić czyjąś radość. Naprawdę dobrze w pracy jest wtedy, gdy się lubimy.

Da się zauważyć w praktyce, że – ponieważ dużą wagę przykładamy do budowania pozytywnych relacji – atmosfera w pracy staje się naprawdę znakomita, bo panuje szczerość i wysokie zaangażowanie. Pomoc, gdy potrzebna, nie jest wymuszona. To wcale nie tak, że odliczamy z zegarkiem w ręku i czekamy na wybawienie, by wyjść z pracy i by zaczął się już piątek i weekend.

3. Drobna rzecz, a cieszy – przyjemniejszy poniedziałek w pracy!

Organizujemy owocowe poniedziałki – dzięki temu początki tygodnia stają się od razu przyjemniejsze, a syndrom poniedziałku znika gdzieś za horyzontem. Nie dawkujemy sobie małych przyjemności. Mamy toster, blender, dobre napoje. Wypicie ulubionej herbaty pozwala odegnać stres. Dostajemy dowód, że jesteśmy ważni i zadbani też fizycznie.

Miejsce, w jakim odpoczywamy, pozwala pozytywnie zacząć nowy tydzień i nastroić się na kolejnych pięć dni w biurze. Mamy fioletowe podkładki pod mysz i kanapę z poduszką w kształcie marchewki. Wierzymy, że detale we wspólnej przestrzeni są ważne. Dzięki nim możemy na swoim stanowisku pracy czuć się dobrze.

sposob na dobra atmosfere w pracy

4. Wszystko na swoim miejscu gwarancją dobrego poniedziałku

Zapewniamy odpowiednio poukładane procedury, programy, komunikatory, wyznaczone cele, przejrzystą strukturę… ale nie tracimy nic z domowej atmosfery. Czasem chodzimy po biurze w kapciach. Serio! Pamiętamy o urodzinach, świętujemy sukcesy. Dbamy bardzo o to, by nowe osoby czuły się dobrze przyjęte i wprowadzone.

Mamy też taki zwyczaj, że raz na tydzień losujemy wspólny lunch dla dwóch osób z zespołu Katalogu Marzeń. Nawiązujemy dzięki temu relację i lepiej się rozumiemy. To sprawia, że każdy dzień w Katalogu potrafi przyjemnie zaskoczyć, a poniedziałek w naszej pracy rzadko przypomina ten z mrocznych scenariuszy.

pierwszy dzien w pracy

5. Po pracy też się lubimy

Tworzymy zgrany zespół nie tylko podczas przebywania w biurze! Lubimy spędzać wspólnie czas również wtedy, gdy nie trzeba się skupiać na obowiązkach firmowych. Z każdym dniem odkrywamy w sobie nawzajem coś wartościowego.

Prześcigamy się w pomysłach na wspólne aktywności. Zdarza nam się wyjść zespołowo na integrację, pieczemy razem pierniczki, szykujemy dla siebie prezenty mikołajkowe (koniecznie hand made), wysyłamy sobie zdjęcia z wakacji i pamiętamy o każdym również po pracy.

motywacja pracownikow

6. Ilość codziennych obowiązków, czyli status nie w poniedziałek

Nasze spotkania i statusy planujemy zazwyczaj na czwartki. Nie dorzucamy sobie takich obowiązków na poniedziałki, żeby nic nas nadmiernie nie przytłoczyło po dłuższym odpoczynku.

Wielu z nas pracuje też często w trybie home office. W pierwszy dzień tygodnia zazwyczaj skupiamy się na kontakcie z klientami i realizacji zamówień z weekendu, a poza tym rozpędzamy się do działania. W czwartek statusy stają się bardzo owocne, natomiast poniedziałek w miejscu pracy nie jest stresujący. Polecamy!

7. Nie możemy sprzedawać przeżyć, nie przeżywając dobrych emocji

Testujemy naszą ofertę. No bo jak możemy proponować klientom spełnianie marzeń, jeśli znamy je tylko z teorii? Dlatego raz na tydzień losujemy w zespole osobę, która doświadcza jednego marzenia. To bardzo przyjemna praca. Stąd pochodzą nasze relacje na blogu – po więcej zapraszamy do artykułu z relacją.

Lataliśmy balonem, strzelaliśmy, skakaliśmy, jeździliśmy Lamborghini Huracanem… Jesteśmy ambasadorami naszego produktu. Dlatego jeśli przez telefon mówimy, że to fantastyczna atrakcja, istnieje duża szansa, że sami ją przetestowaliśmy. Relacje z testów obejrzysz na naszym kanale na YouTube.

testowanie atrakcji katalog marzen

8. Dziękujemy sobie

Za wszystko. Za wysłany mail, za zapakowane zamówienie dla klientów biznesowych, za raport napisany na czas, za poświęconą uwagę. Nie jesteśmy anonimowi. Czujemy się ze sobą dobrze. Nie sposób powiedzieć, że nie lubimy swojej pracy.

Pamiętajmy, jak ważne są podziękowania. Poprawiają nastawienie zarówno nasze, jak i współpracowników. Wspomagają nas w motywacji i produktywności. Zmniejszają ryzyko narzekania. Obniżają stres. Wprawiają w pozytywny nastrój. Od razu inaczej myślimy nie tylko o samym poniedziałku, ale też o reszcie tygodnia.

9. „Własna” atmosfera na stanowisku pracy

Uwielbiamy otaczać się znajomymi rzeczami, także w miejscu pracy. Możliwość zobaczenia przyjaznych przedmiotów łagodzi stres i pozwala zyskać energię, dzięki której da się bez przeszkód zaplanować kolejne zadania. Dlatego dbamy o to, gdzie pracujemy. Umieszczamy dookoła siebie nasze własne drobiazgi – to, co sprawia nam przyjemność.

Sprawdź, jak to działa w walce z syndromem poniedziałku! Zadbaj o założenie ulubionej koszuli, postaw zdjęcie rodziny na biurku, weź do pracy ulubiony kubek. Warto też zapewnić sobie małe przyjemności oddziałujące na inne zmysły – na przykład posłuchanie płyty ukochanego zespołu. Dzięki takim zabiegom poniedziałkowy poranek na pewno stanie się milszy i dostarczy mniej okazji do narzekania!

Lubimy swoją pracę!

W dyskusji o dobrej atmosferze pracy i radzeniu sobie z syndromem poniedziałku możemy wprost powiedzieć, że jesteśmy, a nie tylko pracujemy, dowozimy, sprzedajemy. Każdy z pracowników stanowi ważną część całości i misji Katalogu Marzeń.

I to bycie ma sens. Przeżywamy, realizujemy nie tylko cele biznesowe, ale też staramy się naprawdę serio zrobić coś ważnego w naszym środowisku zawodowym. Mamy nadzieję, że to na co dzień słychać, gdy ktoś do nas dzwoni. Głęboko wierzymy, że im więcej dobrych miejsc pracy, tym więcej dobrego dla rodzimego biznesu. Zmotywowani członkowie zespołu to największy potencjał i skarb firmy.

Życzymy zatem samych #DreamPoniedziałków i spełnienia marzeń! Niech syndrom poniedziałku pozostanie jedynie mglistym wspomnieniem, a pozytywne nastawienie nigdy Cię nie opuszcza, czy to na tygodniu, czy w weekend.

Olga Pruszkowska

B2B Communication Manager

Z marketingiem jestem związana od 20 lat, wciąż poszukuję nowych rozwiązań, sposobów komunikacji i odpowiedzi na potrzeby. Wierzę w personalizację usługi, cenię etykę w biznesie i bardzo lubię ludzi. To oni mnie inspirują.

Poradniki

Quiet quitting - trend czy sygnał zmiany? Zmęczona kobieta w pracy

Quiet quitting – czy “ciche odchodzenie” to tylko trend?

Poradniki

Quiet quitting to zjawisko, o którym mówi się coraz więcej. Czym jest i jak sobie z nim radzić? Odpowiadamy.
> czytaj dalej

Poradniki

Człowiek przykryty karteczkami z zadaniami, które zaburzają wellbeing

Wellbeing pracowników – czym jest i jaką rolę odgrywa w Twojej firmie

Poradniki

Czy wiesz, czym jest wellbeing? Czy potrafisz zadbać o dobrostan pracowników? Zobacz, jakie korzyści niesie odpowiedni proces.
> czytaj dalej

Poradniki

Kultura organizacji w zespole - młode uśmiechnięte osoby przy pracy zespołowej

Czym jest kultura organizacji i czy każda firma jej potrzebuje?

Poradniki

W każdej firmie kultura organizacji tworzona jest przez pracowników pracodawców Zobacz, jakie elementy składają się na kulturę organizacyjną i zaplanuj działania w swojej firmie.
> czytaj dalej